Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pařízek: Něco už se nám snad podařilo

2 2003
České Budějovice - Ještě se hraje a už se trénuje na další sezonu. Hokej je proti nedávné minulosti jiný, celoroční. Musí s tím počítat i Jaroslav Pařízek, generální manažer HC České Budějovice. V září to budou dva roky, kdy v klubu jako nejvyšší výkonný šéf začal pracovat. A hned dostal zabrat. Kádr prvního týmu se tehdy rozpadal, hráči odcházeli jinam a nebyly peníze. „Dnes nikomu nedlužíme,“ říká v rozhovoru inženýr ekonomie.

Jaké pocity ze své současné práce v klubu máte?
Asi jako každý. Někdy dobré a jindy horší. Záleží, jak se daří klubu. Když všechno vychází, máte dobrý pocit. U nás nejvíce spokojenost určuje první mužstvo. Podle jeho výsledků uvažují naši partneři a sponzoři. Odpovídám za to, jak mužstvo funguje.

Jistě jste si dal při nástupu nějaké cíle. Naplnily se vaše představy?
Co se týče sportu, měli jsme tehdy dva a splnili jsme je. Když jsem přišel, měli jsme za cíl vůbec klub v extralize zachránit. A také jsme chtěli klub stabilizovat. Neměli jsme finance, odešlo jedenáct hráčů, stadion byl v rekonstrukci a nebylo kde hrát. Sezona byla dramatická a psychicky pro všechny v klubu náročná. Ale docela v klidu jsme se zachránili.

Když hráči odcházeli, měl klub dluhy. Jak to tehdy vlastně bylo?
Dluhy, které jsem převzal, jsou splacené a smazané. Bylo to na úkor té loňské sezony, protože nejdříve bylo třeba klub ekonomicky stabilizovat. To se povedlo. Dluhy dosahovaly milionových hodnot. Sezonu jsme přečkali a stadion se dostavěl. Po letech se klub dostal do plusových čísel i v ekonomice. Asi se tady nenajde jediný hráč či trenér a zaměstnanec, kterému bychom něco dlužili. A nedlužíme ani finančnímu úřadu nebo na sociálním pojištění.

Kolik tedy klub při vašem příchodu vlastně dlužil?
Nemá cenu zveřejňovat výši dluhů, je to pryč. Proto odcházeli hráči a proto jsme tehdy ani nemohli někoho koupit. Na druhou stranu jsme si alespoň vyzkoušeli naše mladíky a někteří se uplatnili. Hráči, kterým klub dlužil, peníze dodatečně dostali, i když tady už nehráli. Jasečko, Turek a další. Také proto se někteří z nich vrátili do klubu a ověřili si, že se nemusí bát, že by nedostali výplaty.

Říkal jste, že ekonomicky je klub po letech v plusu. Jaká je tedy jeho ekonomická situace?
Nechceme se chlubit, ale i ekonomicky jsme končící sezonu díky našim hlavním partnerům i prodejem hráčů zvládli velice dobře. Na trejdech jsme vydělali sportovně, protože mužstvo se zvedlo, i ekonomicky. A získali jsme také peníze, když hráči odcházeli do zahraničí. Příjmy, které jsme měli mít od našich sponzorů a partnerů, jsme dostali do puntíku podle rozpočtu. Co jsme si naplánovali z příjmů za hráče, to jsme zhruba dvojnásobně překročili. A třetí položku, příjem ze vstupného, jsme také téměř splnili.

Za odchody hráčů jste inkasovali desítky milionů korun?
Za dvě sezony ano. V minulé sezoně klub utržil přes dvacet milionů a v této téměř osmnáct milionů korun. Jsou to peníze z NHL, z Evropy i z tuzemska. A přesto sportovní výkonnost klubu nešla dolů. Naopak, zvedla se.

Zaskočilo vás něco na postu generálního manažera za dva roky?
Plno věcí, které jsem neznal, jsem musel řešit ihned. Když jsem začínal, věděl jsem, že to jednoduché nebude, že je to těžší než třeba hrát či trénovat, to jsou funkce, které jsem si vyzkoušel předtím. Ale psychické vypětí tady bylo daleko větší, než jsem si dokázal připustit a představit.

Uveďte nějaký příklad, kdy jste se cítil zaskočený.
Třeba hned při rozhodování, zda na místo půjdu, nebo ne. A potom, když jsem nastoupil a zjistil, jak darebná je ekonomická stránka. A pak přicházely odchody hráčů. To, že bude stadion v rekonstrukci, jsem věděl. Ale před současnou sezonou nás zase zaskočily povodně. Všem nám bylo skoro do breku, když stadion byl týden před kolaudací a všichni se po letech těšili na domácí prostředí. Sháněli jsme ledy, když už byly zadané ledové plochy. Chtěli jsme někam dostat nejen první mužstvo, ale i mládež. S našimi partnery jsme museli jednat o tom, že jejich reklamy na stadionu zatím nikdo neuvidí. Narostly nám náklady na dopravu. Bylo to hektické období, na které jsme ale horší výsledky nechtěli svádět. Byli jsme v tabulce extraligy dole, tam, kde jsme si mysleli, že nebudeme.

Jak jste zvládali zavádění nového provozu na stadionu?
Všichni jsme se na novou arénu těšili. Když jsme přišli, něco, co bylo třeba zlepšit, vyplynulo z provozu. Nejsem technik a nechám to odborníkům. Ale leccos jsme se správou stadionu a městem vyřešili za pochodu. Třeba bufety, problém s kouřením. Dvakrát jsme zavedli vrácenky, aby mohli diváci kouřit venku. Ale ve třetí třetině byla kvalita ledu špatná, větrání škodilo. Nyní, v rámci omezování kouření ve společnosti, vážně uvažujeme o tom, že se nebude kouřit ani při hokejové extralize. Ty dvě hodiny by to fanoušci mohli vydržet. Je to běžné i ve světě. Bufety by sloužily k občerstvení, už ne jako kuřárny.

Co byste považoval v klubu v poslední době za nepovedené?
Když jsem nastupoval, předsevzal jsem si také zlepšení práce s mládeží. Ale nemohl jsem se jí tolik věnovat, jak jsem chtěl. Teď je s nástupem Jaroslava Lišky do funkce manažera mládeže, kdy metodicky řídí mládež v klubu, se můžeme zase o kousek posunout. Cením si, že Jaroslav Liška nevyslyšel nabídky ze zahraničí ani tady a zůstal v Budějovicích. A také se můžeme jako klub zlepšit v marketingu. Udělat více zábavy pro fanoušky, zlepšit se i v propagaci. Aby byli spokojenější naši sponzoři a partneři, aby z hokeje byla ještě větší show včetně obří obrazovky nad ledovou plochou. Mohla by tu být snad už na příští sezonu, i když zaručit to nemůžeme, nezáleží jen na klubu.

V končící sezoně jste vyhlásili cíl dostat se do play-off a to se vám povedlo.
Skončili jsme šestí a ze sportovního hlediska jsme cíl splnili. I když všichni dobře víme, že loni v listopadu jsme museli udělat dost velké zásahy v kádru, posílili jsme trenérskou dvojici o Jaroslava Pouzara. Udělali jsme v Budějovicích nezvyklé trejdy, když odešli hráči. Milan Nedoma a Petr Sailer přitom patřili mezi klíčové hráče týmu.

Skončili jste šestí. Ale co play-off?
Před sezonou jsme měli za cíl dostat se do play-off a všude jsme to také tehdy řekli. Ale mým soukromým cílem bylo skončit po základní části nejhůře šestí a zlomit první kolo v play-off. Spokojený jsem, šestí jsme byli, ale škoda, že jsme v play-off narazili na Spartu. Nakonec je realita taková, že v semifinále byly Sparta, Slavia, Pardubice a Třinec, ekonomicky hodně silné kluby. Jejich finanční možnosti zatím nemáme. Náš rozpočet je zhruba třetí, čtvrtý nejnižší v extralize. I s tím jsme stejně dokázali uhrát dobrý výsledek.

Když jste trejdovali hráče, měli jste tu Gýnu, Slavíka, Štrauba, Míku, Procházku. Odešli a kromě Gýny tady asi hrát nebudou. Ostatní kluby už avizují doplnění kádru a vy kromě příchodu Gýny stále nic. Jaké máte záměry?
Chceme získat jednoho centra a jedno křídlo. Máme v kádru čtyři brankáře včetně Chábery. S trenéry jsme se dohodli, že potřebujeme čtyři zkušené beky, to jsou Suchánek, Babka, Gýna a Jasečko. Reprezentant Barinka by mohl ještě sezonu hrát za nás, máme Jindru, Kotašku, mladého Slováka Muchu, který by měl dostat více příležitostí, až bude mít Bartoš české občanství. Na stálý úvazek jsme vzali Zbyňka Neckáře z Písku. Trénovat v pondělí začne i Kolda, reprezentant do dvaceti let. A máme dva juniory, kteří hráli na mistrovství světa do dvaceti let, Macháčka a Vomelu. Jednat ještě chceme s Kutlákem.

Útok je ale oslabený. A ještě může odejít Michálek?
Pravděpodobnost, že bude draftovaný v prvním kole do NHL a podepíše tam smlouvu, je dost vysoká. Musíme s tím počítat. Hodně dlouho jsme usilovali o Jana Marka. A je pro nás obrovské zklamání, že jsme ho nezískali. Druhého centra bude zřejmě hrát Štrba. Kromě zkušených máme mladíky. Chceme postavit tři silné útoky a jednu řadu z mladých hráčů.

Jan Marek několikrát řekl, že se tady objeví.
Proto jsem zklamaný. On chtěl do Budějovic a chtěl být doma v Jindřichově Hradci. Byl spokojený s nabídkou smlouvy, s tím, kde bude bydlet, jaké jsme mu vytvořili podmínky. Na stole byla tříletá smlouva a se všemi podmínkami byl spokojený, na všem jsme se dohodli.

Asi svůj odchod do Sparty neovlivnil jen Marek sám?
Určitě. Ale nedokážu podmínky ze strany Sparty specifikovat. To by musel říct hráč sám, nebo jeho agent či někdo ze Sparty.

Vrátí se ze Slavie Praha Petr Sailer?
Nebudu říkat, že je to jisté, ale po několika jednáních s ním je velká možnost, že zůstane v Českých Budějovicích. Vztahy se srovnaly a hráč má zájem se sem vrátit. Je dokonce připravený jednat o nové smlouvě. Z Písku se vrací David Nedorost a podle výkonů, které odváděl tam, má šanci se dostat do našeho mužstva.

Trenér Neliba při příchodu sem řekl, že by rád přivedl jednoho či dva hráče. Řekl vám to?
Jedno jméno bylo Tomáš Demel. Okamžitě jsem se spojil s jeho agentem a snažili jsme se ho získat, ale Demel se rozhodl podepsat novou smlouvu ve Vsetíně. Trenér Neliba si také přál, abychom se orientovali na Mariana Kacíře. Naše kroky se zatím orientují jinam. Kacíř je hráčem Litvínova a je pod smlouvou. Musíme zvážit takový nákup, protože kluby chtějí za hráče pod smlouvou velké peníze. Dobře se přivádí hráč, který je bez smlouvy, nebo náš hráč, vracející se z ciziny. Jednáme o prodeji obránce Gřegořka. Když za něj peníze dostaneme, můžeme je použít na nákup jiného hráče.

Na příští sezonu se posiluje Zlín. Liberec oznámil cíl dostat se do play-off. To jsou dva celky, které závěr extraligy v minulé sezoně nehrály. Spodek extraligy se vyrovnává. Kdo se podle vás do play-off nemusí dostat?
To nedokážu říci, protože nyní se mění kádry, nejsou uzavřené. Ale v každém případě doufám, že play-off budou hrát České Budějovice. Teď také probíhají jednání s našimi partnery a sponzory, takže doufám, že klub na tom bude ekonomicky dobře jako letos, abychom si mohli kádr postavit podle našich představ. Všechno je otázka peněz. Na Marka jsme měli peníze připravené, takže teď se pokusíme přivést někoho jiného. Ale teď se tvoří rozpočet. Pokud jsem říkal, že jsme na tom po sezoně ekonomicky dobře, neznamená to, že jsme na tom dobře na věky. Víme, že posilují i ostatní, ale chceme do play-off. Chceme postoupit a chceme v něm uspět. Ne jako se tady traduje, že Budějovice postoupily do play-off a tím to pro ně skončilo. Fanoušky chceme přesvědčit, že když se do play-off dostaneme, že se tam budeme rvát o další postup stejně, jako se o postup rvou jiní.Bodování

22

Dominik Kubalík

Plzeň

20

Tomáš Mertl

Plzeň

20

Martin Růžička 27

Třinec

Góly

15

Dominik Kubalík

Plzeň

12

Tomáš Mertl

Plzeň

11

Martin Růžička 27

Třinec

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Kometa 16 9 2 2 3 57:36 33
2. Třinec 16 9 2 2 3 50:34 33
3. Plzeň 16 7 3 4 2 62:39 31
4. Hr. Králové 16 9 1 2 4 39:30 31
5. Chomutov 16 6 2 3 5 41:42 25
6. Ml. Boleslav 16 6 1 3 6 36:34 23
7. Sparta 15 7 1 0 7 40:42 23
8. Olomouc 16 5 3 2 6 40:45 23
9. Zlín 16 4 4 2 6 41:44 22
10. Vítkovice 15 5 2 2 6 43:38 21
11. Liberec 15 5 1 1 8 28:46 18
12. Pardubice 16 4 2 1 9 36:55 17
13. Jihlava 15 4 1 2 8 34:44 16
14. Litvínov 16 2 3 2 9 29:47 14

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze