Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Český talent Pastrňák se sblížil s idolem a v NHL slyší chválu

David Pastrňák krátce po draftu v NHL, kde si ho vybral Boston Bruins | foto: Profimedia.cz

12 2014
Hokejový talent David Pastrňák prožívá nejlepší období ve své kariéře. Před dvěma měsíci nečekaně podepsal smlouvu s Bostonem, teď se kamarádí s idolem Krejčím a má šanci vybojovat místo v týmu.

Pastrňák patří k jedné z největších českých nadějí posledních let, přesto se mu o něčem podobném ani nesnilo. Všechno začalo v červnu na draftu. Tehdy si ho vybral silný Boston, kde o měsíc později udělal dojem na nováčkovském kempu. Tak velký, že mu vedení nabídlo kontrakt. Teď už krouží po ledě s hvězdami jako Zdeno Chára, Patrice Bergeron nebo Milan Lucic a živí naději, že letos nakoukne do slavné NHL.

Navíc se během léta stačil sblížit s Davidem Krejčím, ke kterému vzhlíží jako ke svému vzoru. „Bude paráda, jestli si budeme moct zahrát spolu. Ale myslím, že teď, když David podepsal novou smlouvu na šest let, si budu muset sedm let počkat, než se uvolní místo,“ vtipkuje Pastrňák.

„Mít v týmu Čecha by bylo příjemné. Od doby, co odešel Vláďa Sobotka tu vlastně až na krátkou epizodu Jardy Jágra nikdo nebyl. Je mu teprve osmnáct, tak uvidíme, jak mu to půjde,“ reagoval Krejčí.

David Pastrňák při draftu NHL pózuje v dresu Bostonu.
David Pastrňák při draftu NHL v dresu Bostonu.
David Pastrňák při draftu NHL pózuje v dresu Bostonu.

David Pastrňák při draftu NHL pózuje v dresu Bostonu.

Soudě podle dosavadních ohlasů to Pastrňákovi jde docela dobře. V zámoří ho chválí za obrovskou píli a ochotu pracovat a uznání sklízí i od samotných hráčů. „Měli jsme sice zatím jenom pár rozbruslení, ale je vidět, že je to rychlý hráč s výbornýma rukama,“ říká kapitán Chára.

Jeho zástupce Bergeron, který se do NHL prosadil právě v osmnácti, dodává: „Myslím, že v něm něco je. Je velice rychlý a šikovný. Chce se učit a dře. Vím, že je brzy na soudy, ale vypadá to, že je silný na puku, protože si o něj na ledě říká, což je skvělé. Je v něm potenciál.“

Pastrňák tuší, že není bez šance, ale stejně zůstává bezstarostným klukem, což je možná jeho velká výhoda - nestresuje se. „Nemám žádná očekávání. Prostě jsem přišel a chci ukázat, že se Boston nespletl, když si mě vybral na draftu. Víc to neřeším, prostě jenom hraju hokej.“

Jeho výhodou je, že už od patnácti hraje ve Švédsku, takže je samostatný a umí anglicky. Proto by pro něj přechod do cizího prostředí neměl být tak těžký. Navíc ho vzadu v hlavě uklidňuje myšlenka, že se v případě neúspěchu vrátí do Södertalje, kde dostane hodně prostoru a tím pádem se bude kvalitně připravovat na další šanci.

David Pastrňák v dresu české hokejové osmnáctky v utkání proti Finsku.

David Pastrňák v dresu české hokejové osmnáctky v utkání proti Finsku.

Kdyby totiž využil hned tu první, šlo by o další překvapení, jelikož Boston má hodně nabitý tým. „Myslím, že je pro něj zážitek už to, že s námi může trénovat. Všechno pozná, seznámí se s novým prostředím a se spoluhráči,“ říká Bergeron.

Jeho slova Pastrňák potvrzuje: „Vždycky je lepší, když můžete trénovat se špičkovými hráči. Posouvá vás to dál a nutí vás to víc pracovat.“

Havířovský rodák, jenž byl jedním z tahounů reprezentační osmnáctky, která na jaře urvala na světovém šampionátu stříbrné medaile, jede nad plán. Jde jen o to, o kolik procent.Najdete na iDNES.czmobilní verze