Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Patera a spol. se asi do NHL nehodí

9 1999
P r a h a - S velkou slávou vypravovaní hokejoví reprezentanti se po pár měsících v NHL vracejí bez úspěchu a uznání. Talent a dovednosti se jim rozhodně upřít nedají, jen se do svérázných poměrů soutěže prostě nehodí. Herním stylem ani životní odolností. Vydělají na tom zdejší diváci, kteří je mohou sledovat v extralize, a radost mají i trenéři národního týmu, v němž roste konkurence. "Předpokládal jsem, že tamní zacházení nestráví. Hvězdy se přece nebudou prát o existenci," prohlásil znalec hokejového prostředí, jenž raději zůstal v anonymitě.
Přitom vítání mistrů světa a olympijských vítězů v zámoří proběhlo nadějně. Vůjtka i Martina Procházku v Atlantě pasovali na křídla v prvním útoku. Patera se do něj v Dallasu po pár týdnech propracoval. Moravce v Buffalu vyhlásili za překvapení přípravného tábora. Bek Libor Procházka v St. Louis zpočátku mířil do základní sestavy, jenže brzy sklouzl do farmářského mužstva. Hlaváč sice malinko okřál v New York Rangers po boku centra Nedvěda, ale předtím hrál sotva polovinu zápasů. Gólman Hnilička pravděpodobně měl hned jistou pozici trojky v Rangers. Podle představ se vyvíjí snad jen angažmá obránce Františka Kaberleho v Los Angeles.

Kaberle měl totiž štěstí. Na trenéra, mužstvo i výsledky. Zažívá málem idylu, což se ostatních netýká. "Ono je to složitější," soudí Ivan Hlinka, reprezentační kouč. "Záleží na představách klubu, na různých ustanoveních ve smlouvě." Vůjtka opět zarazila prokletá smůla. Martin Procházka se vzepřel dočasnému odsunu do nižší soutěže podobně jako Patera. Nemohly respektované evropské osobnosti na čas spolknout "ponížení" v rezervním týmu? Třeba by trvalo jen chvíli.

"Patera se podle mě neměl zašprajcovat, za týden by byl zpátky, takhle si neudělal dobré jméno," soudí Milan Hejduk senior, který bedlivě pozoruje počínání svého syna v Coloradu.

"Zkušenější hráči se hůř adaptují na nové podmínky. Možná jim ublížil negativní postoj trenéra. U Patery mohly hrát roli potíže s řečí. Snad měli příliš velké ambice, těžko říct. Vzhledem k tomu, co dokázali, zřejmě neměli ochotu podstoupit to, co osmnáctiletý kluk."

Především Patera se mohl prosadit, i když o místo soutěžil takovými kapacitami jako Nieuwendyk a Modano. Věřil mu Hlinka: "Dával jsem mu velké šance. Ocenil jej i dallaský kouč Hitchcock: "Dokázal, že na NHL má, jenže my máme vyhraněnou představu o centrovi třetí nebo čtvrté řady. Zkoušeli jsme ho na levém křídle, ovšem to pro něj bylo příliš složité přizpůsobení se." Hokejisté si rovněž stěžovali na přehazování z levého na pravé křídlo, vždyť celý život odbruslili na opačné straně. S tím si však za mořem nikdo hlavu neláme. "Můj kluk mi vyprávěl, že půlku zápasu je vpravo a druhou zase vlevo," řekl Hejduk starší. "Kdo chce hrát, nesmí si vybírat."
Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze