Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Patera rozvázal smlouvu a vrátil se domů

3 2001
Praha - Do Evropy se opět vrací hokejový reprezentant Pavel Patera, olympijský vítěz a čtyřnásobný mistr světa, který rozvázal smlouvu s týmem zámořské NHL Minnesota Wild. Na tomto kroku se obě strany dohodly poté, co kouč Jacques Lemaire poslal českého útočníka na farmu. V podobné situaci je i František Kučera ve Washingtonu Capitals a vedení klubu se s ním zřejmě bude chtít dohodnout na podobném kroku. Naopak mladíček Václav Pletka nedostal souhlas k návratu do Třince a zůstává v druhém týmu Philadelphie Flyers.

Patera nedostal šanci
Kde bude nyní působit, Patera netuší. "Před svým návratem jsem s nikým nemluvil. Všechno se teprve rozběhne, takže nevím. Uvidíme, co mi řekne agent," krčil rameny střední útočník, jenž ale věří, že se o jeho blízké budoucnosti rozhodne rychle. "Chtěl bych už začít sezonu," tvrdil Patera po dnešním příletu do Prahy.

Jedním z důvodů, proč se vrátil, jsou i olympijské hry v Salt Lake City. Třicetiletý útočník byl totiž zařazen do širší nominace české reprezentace, která bude obhajovat triumf z Nagana. "Z farmy se na olympiádu nedostanu. Musím být na očích a hrát. Hlavním důvodem byl ale fakt, že jsem nedostal šanci," dodal Patera, který v záložním celku Minnesoty odehrál většinu uplynulé sezony.

Paterovými hráčskými právy nyní disponuje akciová společnost Vsetín, bývalý majitel hokejového klubu, kterou však český svaz neuznává. Společně s Martinem Procházkou sice Patera podepsal před rokem smlouvu s Vítkovicemi, ale jejich dres neoblékl a zamířil do NHL. Ostravský tým však v současné době o jeho služby údajně velký zájem nemá. "Náš rozpočet není bezedný," vysvětlil před pár dny manažer František Černík.

Hráčův zástupce Jiří Hamal údajně obdržel pro Pateru nabídky od švýcarských, finských a švédských klubů. Před sezonu se o jeho služby zajímaly i celky z Ruska.

Bude Kučera vyplacen ze smlouvy?
Nevlídnou tvář NHL spatřil po konci přípravného kempu také další zkušený harcovník, obránce František Kučera. V úterý byl odeslán na farmu Washingtonu, ovšem je pravděpodobné, že klub mu nebude chtít v nižší soutěži platit roční gáži 1,2 milionu dolarů. "Kučera přišel v létě do týmu jen z finančních důvodů, protože Pittsburgh si ho vymínil jako součást Jágrovy výměny. Klub se s ním bude chtít dohodnout na vyřešení situace, možná se vrátí do Evropy," píše list Washington Post.

S tím souhlasí i Henyš. Podle jeho názoru by byl Kučera spokojen, kdyby mu klub vyplatil třeba 700 tisíc dolarů a rozvázal s obráncem kontrakt. "Vyhovovalo by to oběma stranám," soudí agent. Kučera hrál naposledy na jaře minulého roku za Spartu, ta s ním však ještě nejednala. "K žádnému kontaktu v poslední době nedošlo," přiznává Martin Urban, generální ředitel Sparty.

Pletka musí zůstat v Philadelphii
Naopak definitivně padla možnost, že by se do Třince vrátil útočník Václav Pletka, který se nedostal do prvního týmu Philadelphie. Generální manažer Bobby Clark jej nepustil s tím, že má ještě na dva roky podepsanou smlouvu.

Po přípravném kempu naopak zůstal v mužstvu Flyers další mladý útočník Pavel Brendl.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze