Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Patera s Procházkou budou fandit u televize

Patera střílí na Brathwaita - Český hokejista Pavel Patera střílí na brankáře Kanady Freda Brathwaita | foto: Michal Doležal

25 2003
Osm let jezdili pravidelně na všechny vrcholné akce, mají zlato z olympiády i čtyři tituly světových šampionů. Teď budou poprvé chybět - nerozlučná útočná dvojice Patera, Procházka z Omsku. Na volno v dubnu nejsou zvyklí. „Ale je to příjemné,“ reaguje Martin Procházka. „Zrovna doma řádíme se synem. Dlouho jsem byl pryč, chci si ho užít. Budu teď v Čechách.“ I Patera se těšil z Ruska domů. „Nedovedu si představit další měsíc strávený bez rodiny. Neměl jsem na ně čas už během sezony,“ omluvil se z reprezentace.

Český národní tým si tak odbude premiéru: poprvé bez Patery a Procházky. Někteří fanoušci už po té změně volali dlouho, už několik let pochybují o jejich přínosu.

Vytýkali jim pomalou hru a malý důraz. Oba postupně ztráceli v týmu výjimečné postavení. Zatímco před čtyřmi lety byl Patera kapitánem, na loňský šampionát se dostal na poslední chvíli.

Poté, co se mu letos nedařilo na Švédských hrách, sebekriticky prohlásil: „Na mistrovství bych sám sebe nevzal.“ Do Finska nepoletí ani Procházka, kterého v sezoně trápila zranění. „Mrzelo by mě to víc, kdybych nejel kvůli zlomené ruce, ale po letošní sezoně by mě stejně nikdo nezval. Moc jsem toho neodehrál,“ vysvětlil Procházka.

Za český tým dal nejvíc branek, teď bude šampionát sledovat u televize. „Asi neuvidím všechny zápasy, ale budu držet palce,“ slibuje. A kolega Patera? „Na hokej budu koukat a budou mě určitě svrbět ruce.“ Závěr šampionátu zřejmě neuvidí. S ruským Omskem odjíždí na prvního máje na Kypr, kde jej čeká soustředění.

Možná se připojí i Procházka, u něhož klub váhá s prodloužením smlouvy. V ruské superlize by společně strávili třetí rok. V uplynulé sezoně prožili neúspěch, na favorita superligy nezbyla žádná medaile. Oba se těšili na klid. Vedení ruského klubu vyčinilo hráčům několikrát už v průběhu sezony.

Při kritice nezapomněli funkcionáři ani na české hvězdy, kterým klub platil milionové smlouvy. „Potřebuju si odpočinout, národnímu týmu bych moc nepomohl. Byl bych stejně jako tělo bez duše,“ řekl upřímně Patera.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze