Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pateru si v Rusku cení za velkou skromnost

19 2001
Omsk - Hokejista Pavel Patera je novou nadějí omského klubu Avantgard. V článku Hvězda bez rozmaru to napsal ruský list Izvestija. Český reprezentant byl podle jeho informací doporučen jako "skromný člověk bez zvláštních požadavků". Možná právě proto, nehledě na množství titulů, které Patera má, nebude tento český reprezentant nejlépe placeným hráčem Avantgardu, uvedl list. Ještě před tím, než do Ruska odjede, odehraje Patera ale minimálně tři zápasy v extralize za Kladno.

Podle ruských zdrojů vedení Omsku nejprve s Paterovým "hostováním" v Česku nesouhlasilo a chtělo po hráči, aby se už v příštím týdnu hlásil ve svém novém působišti. Nakonec však přeci jen vyšlo Paterovi vstříc a tři starty v kladenském dresu mu povolilo.

V deníku Izvestija si ho cení za skromnost
Napsal, že prezident omského klubu Anatolij Bardin rozhodně popřel pověsti, podle nichž by nová posila měla dostat plat ve výši 300.000 dolarů. Sdělil prý, že za takové peníze by koupil nejen Pateru, ale i několik dalších zahraničních hráčů.

Deník připomněl, že Patera se spolu s Martinem Procházkou měl stát členem moskevského Dynama. "Bylo to prakticky dohodnuté, avšak všechno pokazila série vražd na objednávku v Moskvě. Ty měly v Česku takový ohlas, že se hokejisté lekli a rozhodli se neriskovat. Procházka se vrátil domů a Patera do třetice zkoušel štěstí v NHL. Tento pokus mu však nevyšel," uvedl.

Upozornil, že pro čtyři české kluby, které se o něj ucházely, byl příliš drahý, zatímco Omsk neváhal. "Jakmile jsem zjistil, že je bez práce, obrátil jsem se na jeho agenta Jiřího Hamala," sdělil Bardin.

Uvedl, že omský klub se o Pateru zajímal již před půlrokem, avšak tehdy se nepodařilo jej získat. "Nyní celá transakce trvala tři dny. Faxem jsme Paterovi zaslali kontrakt na jeden rok a on jej vrátil také faxem již podepsaný," vysvětlil.

Podle Bardinových slov bylo nejtěžší přesvědčit českého hokejistu, že mu v Rusku nic nehrozí. Jako zprostředkovatel přitom vystupoval brankář Avantgardu Jaroslav Kameš. Prezident omského klubu se pozastavil nad tím, že Kamešova žena vydržela ve městě pouze jeden měsíc a zmínil se o jejích stescích českým médiím, že město jí připadalo šedivé a smutné a že v omských obchodech nejsou ani výlohy, aniž to nějak komentoval.

"Podobné problémy by nový hráč mít neměl. Schválně jsme se radili s naším představitelem v České republice ohledně Paterovy povahy. Ten jej doporučil jako člověka skromného, který nemá žádné zvláštní požadavky," uvedl Bardin.

Izvěstija upozornily, že Patera bude již čtvrtým zahraničním legionářem Avantgardu. Ačkoli podle pravidel superligy v zápasu mohou hrát jen tři cizinci, v Omsku to prý nikoho netrápí. Někdo z hráčů bude přesunut na farmu, kde bude dostávat v souladu s kontraktem méně peněz než dosud.

Paterův příchod není podle Izvěstijí poslední senzací, kterou hokejovým fanouškům omský klub připravil. Vedle dvou českých hráčů působí v Omsku i dvojice Kanaďanů, obránce Dion Darling a útočník Dan Kesa.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze