Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Eliáš má za sebou nelehkou cestu. Ale na konci je tisíc bodů

Patrik Eliáš (vpravo) z New Jersey právě překonal brankáře Jhonase Enrotha z Buffala. Zemgus Girgensons tomu nezabránil. | foto: AP

7 2015
V historii českých útočníků, kteří se stali dobyvateli hokejového zámoří, ho předčí jen Jaromír Jágr. Patrik Eliáš jako druhý našinec dosáhl na hranici 1000 bodů v NHL. V kariéře ho přitom několikrát zbrzdily vážné zdravotní problémy i nelibost trenérů.

Že by se s ním hokejový osud nějak mazlil, se zrovna říct nedá.

Nevyrostl do rozměrů velkých ramenáčů. Někteří trenéři ho ponižovali, v New Jersey ho zbavili funkce kapitána. V kariéře prodělal žloutenku, sérii zranění a naposledy příušnice.

Přesto Patrik Eliáš dosáhl na hranici tisíc bodů v NHL. Podařilo se mu to jako druhému českému hokejistovi historie. Tím prvním je s číslem 1780 Jaromír Jágr, jeho nynější klubový spoluhráč z New Jersey. Třetí Milan Hejduk, jenž už nehraje, nasbíral 805 bodů.

Češi v NHL

podle bodů v kariéře:

1. Jaromír Jágr 1514 z.- 1780 b. (714+1066)
2. Patrik Eliáš 1187 - 1000 (399+601)
3. Milan Hejduk 1020 - 805 (375+430)
4. Václav Prospal 1108 - 765 (255+510)
5. Robert Holík 1314 - 747 (326+421) 

„Samozřejmě je to úžasné. V dřívějších letech nebylo lehké dávat góly nebo sbírat body, vzhledem k systému, kterým jsme hráli,“ připomněl Eliáš proslulý defenzivní styl svých Devils. „Měl jsem však možnost odehrát spoustu zápasů, abych se dostal až k tomuto bodu, a jsem na to hrdý.“

Do této sezony vstupoval s bilancí 983 bodů v 1155 zápasech. Podle prognóz měl na tisícovku dosáhnout někdy koncem listopadu. Jenže tou dobou měl v probíhající základní části jen 12 bodů ve 26 utkáních. Zdržela ho slabá forma i zranění třísla, kolem Vánoc se k tomu přidaly ještě příušnice.

„Lidi si mysleli, že mi na tisícovku bude stačit dvacet nebo pětadvacet zápasů. Jenže s tím, jak se sezona vyvíjela, jsem na to docela rychle zapomněl. Řekl jsem, že to snad stihnu do konce tohoto ročníku,“ vykládal osmatřicetiletý veterán zámořským novinářům.

Eliáš se se všemi nástrahami osudu statečně popral. I když mohl odejít, vydržel v New Jersey. V klubu, kde s NHL začínal a získal s ním dva Stanley Cupy. Ale kde ho také dusil trenér Brent Sutter, jenž ho zbavil kapitánské funkce a sebral mu minuty na ledě. Kde ztratil přes polovinu sezony z Ruska dovezené žloutence a kde léčil rozličná zranění, kvůli nimž vynechal přes 120 zápasů.

Téměř vždy se však na led vrátil o něco odolnější a silnější než dřív. Tak jako nyní - ve třetím utkání po prodělaných příušnicích řídil gólem a dvěma asistencemi výhru 4:1 nad Buffalem. A vstoupil do historie jako 82. hráč historie s tisícovkou bodů v NHL. Zároveň pokořil hranici 600 asistencí, nyní má na kontě součet 399+601.

„Jsem rád, že u nás zůstal, i když jako volný hráč mohl několikrát odejít,“ řekl Lou Lamoriello, generální manažer New Jersey.  „Podle mého názoru patří do Síně slávy.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze