Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zranění pro nás nesmí být alibi, je na sebe přísný šéf zlínského klubu

Patrik Kamas | foto:  MAFRA

3 2016
Za jeho šéfování je minimem extraligových hokejistů Zlína čtvrtfinále. Poslední tři roky včetně letošního však musí jednatel klubu Patrik Kamas řešit v první reprezentační přestávce sezony nečekané potíže.

Zatímco v pomistrovské a loňské vězel tým na dně tabulky, letos ho táhne dolů rozsáhlá marodka mezi útočníky. „Člověka to netěší, protože by si chtěl občas - myšleno v dobrém - psychicky odpočinout. Ale na druhou stranu, život problémy přináší a musí se řešit,“ říká Kamas.

Před sezonou jste do kádru nadprůměrně zainvestovali. Tohle je pro vás škrt přes rozpočet, že?
Říkáme, že nemůžeme mít nic jednoduché. Dva roky dozadu jsme měli zraněné oba gólmany. Loni jsme měli zraněnou skoro celou obranu, letos to přišlo na útočníky.

Tým doplňují hráči z první ligy, někteří nastupují tři dny po sobě. Kolikrát dáte dohromady jen tři lajny. Souhlasíte, že se tak dá hrát jen dočasně?
Je to pravda. Ale někdy o tom až moc mluvíme. Pro nás to nesmí být alibi a výmluva. Mnoho týmů má starosti se sestavou, musí to polátat. Zranění k hokeji patří. Kdybychom měli zraněnou část útočníků a část obránců, skládalo by se to lépe. Znovu říkám, vymlouvat se na to nemůžeme. Pomáhají nám kluci z první ligy. Věřím, že v pauze se aspoň někdo uzdraví. Nevylučuji, že někoho v přestávce přivedeme na stabilní dobu.

Bude to někdo nový, nebo hráči, kteří vám nyní vypomáhají?
V tuto chvíli se bavíme o dvou. Jsem přesvědčený, že jedno jméno dopadne dobře. Jde o hráče z první ligy, který u nás hrál na podzim. Přesune se sem natrvalo, s největší pravděpodobností do konce sezony. Jednáme také o hostování útočníka z extraligy, na měsíc nebo dva. To ale nemáme ve svých rukou. Musíme počkat, jestli majitel jeho práv upřednostní hostování, anebo úplný prodej jinému klubu. My v tuto chvíli o koupi hráčů nemáme zájem. Potřebujeme překlenout krátkodobou situaci.

Jak jste si vyhodnotili, že se vám nakumulovalo tolik zraněných útočníků?
Jasně že jsme o tom mluvili. Není to tak, že by měli všichni rameno a souviselo by to s přípravou nebo něčím podobným. Zranění jsou různorodá. Šťastný vypadl po hnusném faulu, Okál po nešťastné srážce, Ondráček má zase něco jiného. Je to smolná shoda okolností jako před dvěma lety, kdy brankáři Horčičkovi jeden z hráčů přeřízl šlachu na prstu na tréninku. Ondra Veselý se také nešťastně zranil na tréninku. Brusle protihráče se mu zařízne do míst, kam se normálně stokrát nedostane.

Chodíte častěji do kabiny ptát se, jak jsou na tom marodi?
Tím se moc nevyřeší. Víme, jak to je. Někteří kluci jsou mimo na delší dobu. V úterý byl dobrovolný trénink, také jsem si zašel zacvičit. Mluvil jsem hlavně s Jirkou Ondráčkem a Ondrou Veselým.

Na soupisce máte tři juniory a teď by byla pro ně ideální možnost se ukázat. Stabilně hraje jenom nejmladší Chytil. Proč?
Je to trošku složitější. Chytil šanci využil. Je to mladý kluk, plno věcí má fajn, plno věcí se musí učit. U Gaga to bylo limitované zraněním, byl dlouho mimo. Nemohl se udržovat v kondici. S Karafiátem společně hledáme příčinu, proč na tom není fyzicky tak, jak by měl být. Věřím, že ji najdeme, aby se vrátil. Všichni tři kluci jsou pod smlouvami, počítá se s nimi a budou se nějak točit.

Několikrát vás doplnili čtyři hráči z první ligy najednou. Jak těžká je s jejich kluby domluva?
Jsme rádi, že nám vycházejí vstříc. S Přerovem a Havířovem máme nadstandardní vztahy. Výpomoc je vzájemná. Říčka už letos za Havířov hrál a pomůžeme mu zase v sobotu, stejně jako Podešva Přerovu. Víte, že v létě jsme se s Přerovem dobře dohodli na umístění Horčičky. Kluby také potřebují naši pomoc, ale tím, jaký nás teď potkal velký výpadek, tak jejich pomoc je o to cennější. Pro kluky z Havířova, kterému se bohužel moc nedaří, je motivací, že si můžou zahrát u nás extraligu. I hráčům to může pomáhat. Víme, že fyzická a psychická únava jsou svázané, někdy se jim s čistou hlavou regeneruje lépe.

Jak probíhá mezi kluby komunikace?
Zásadní věci řeším já, mnohdy se ale dohodnou trenéři nebo sportovní manažeři. Nehrajeme si, kdo komu zavolá. Dopředu si řekneme, koho chceme, ale pak se to musí potvrdit. Kluci můžou být zranění, unavení. Je to kolikrát nejasné do poslední chvíle. Nejsou pro nás úplně cizí, Popelka byl u nás, Maruna odehrál skoro celou loňskou sezonu. Není to ideální, ale jenom se spásně dívat, až budeme zase kompletní, a vymlouvat se na to nejde. Přináší to nejen trable do zápasů, které vidí fanoušek, ale má to také dopad na tréninky. I když to doplníme juniory, neposkládáme čtyři pětky. Přitom potřebujete trénovat v určitém počtu kvůli nacvičování herních situací.

Jak za daných okolností vnímáte zisk 20 bodů?
Řeknu to jako každý rok. Abychom mohli hrát vyřazovací boje, musíme každou čtvrtinu posbírat 18 až 19 bodů. Za první čtvrtinu máme 16 bodů a jeden zápas k dobru, takže se na tuhle metu můžeme dostat. Vadí mi strašně, že jsme nezvládli domácí zápas s Plzní a že jsme si z Boleslavi, kde jsme v divokém utkání vyrovnali, neodvezli nějaký bod. Mohli jsme to mít matematicky naplněno a stejný cíl mít ve druhé čtvrtině. Spokojený nejsem. Body jsme měli ve svých rukou.

V létě posílili mužstvo zkušení obránci Blaťák s Bořutou. Jak se osvědčili?
Nebudu hodnotit jednotlivá jména. Řeknu to obecně. Výkony obránců komplexně jsou pro mě zklamáním, hlavně těch klíčových. Chybí větší nasazení, důraz, aby byli cítit, podpora útoku. Jsou zdraví a případně se můžou protočit. Ale platí to i naopak, obráncům musí pomáhat také útočníci.

Přehmatů v rozehrávce, po nichž inkasujete, je hodně, že?
Jedna věc jsou viditelné chyby, kdy řeknete, že to někdo pohřbil. Druhá věc je plno nepřesností a situací, do kterých se hráči dostali, protože už předtím to někdo pokazil. Předtím někdo udělal více chyb, jenže tomu to prošlo a vystaví spoluhráče do velmi těžké situace a pod velký tlak. Ten poslední to vyhodnotí špatně a pak je za blbce on.

Posiluje vás víra, že v minulých dvou sezonách jste se pokaždé z nejhoršího vyhrabali?
Nemůžeme se chlácholit, že vždycky jsme to zvládli, i když bylo ještě hůře než letos. Tak sport ani život nefunguje. Zvládneme to, jenom když se o to velmi přičiníme a všichni, kdo mají rezervy, je odstraní. Vyhrát o dva zápasy více - a že jsme je vyhrát mohli - tak jsme na tom mohli být jinak. Myslím i ve smyslu psychiky. Vždycky je důležité zvládnout zápas před pauzou, protože vás to na přestávku nabije. Když prohrajete, tak nálada je pár dnů horší. Proti předchozím dvěma sezonám máme výhodu. Loni i předloni jsme museli vsadit na to, že přivedeme nové hráče a že tým se oživí. Dnes je situace jiná. Když kluci doskáčou do sestavy, tak to týmu nepochybně pomůže. Někoho sice přivedeme, ale hlavně čekáme na svoje kluky. Za mě je důležité, aby se vrátil Ondra Veselý a na ledě byl kapitán, vůdce.

Autor:


Bodování

21

Dominik Kubalík

Plzeň

20

Tomáš Mertl

Plzeň

19

Milan Gulaš

Plzeň

Góly

14

Dominik Kubalík

Plzeň

12

Tomáš Mertl

Plzeň

9

Martin Růžička 27

Třinec

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Plzeň 14 7 3 3 1 60:31 30
2. Kometa 14 8 2 2 2 54:34 30
3. Třinec 14 8 1 2 3 44:32 28
4. Hr. Králové 14 8 1 1 4 33:24 27
5. Sparta 15 7 1 0 7 40:42 23
6. Vítkovice 15 5 2 2 6 43:38 21
7. Ml. Boleslav 14 6 0 3 5 33:30 21
8. Chomutov 14 5 2 2 5 36:37 21
9. Olomouc 15 4 3 2 6 35:45 20
10. Zlín 14 4 3 1 6 35:38 19
11. Jihlava 14 4 1 2 7 34:41 16
12. Liberec 13 5 0 0 8 23:41 15
13. Pardubice 14 4 1 1 8 30:49 15
14. Litvínov 14 2 2 1 9 22:40 11

Najdete na iDNES.czmobilní verze