Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chci chytat. Hned. Francouz touží odejít z Čeljabinsku, klub ho nepustí

Brankář Pavel Francouz přichází na sraz české hokejové reprezentace před turnajem Karjala. | foto: ČTK

8 2017
Jaké on může mít starosti! řekli byste si. Do turnaje Karjala dnes vstoupí jako brankářská jednička reprezentace. Spolu s Dominikem Furchem jsou stálicemi národního týmu, a pokud se oběma vyhne zranění, jistojistě se objeví i na únorové olympiádě. Kouč Jandač nechce experimentovat, zvlášť jde-li o branku.

A přece když skončil pondělní trénink reprezentace, sešel se Pavel Francouz se svým agentem a bavili se, co bude dál. Už je tu totiž zase – ač je reprezentant a má solidní statistiky, v Čeljabinsku je až číslem dvě. Z posledních pěti zápasů v KHL chytal jen necelých 20 minut.

„Hokej mám rád, baví mě chytat a nebaví mě ho sledovat ze střídačky. Proto se budeme snažit to směrovat někam, kde bych chytal víc.“

Turnaj Karjala

Start proti Švédsku

Tradiční čtveřici týmů Euro Hockey Tour (Česko, Švédsko, Finsko, Rusko) doplnily v olympijské sezoně reprezentace Švýcarska a Kanady.

Češi zahajují turnaj Karjala dnes v Örebro proti domácím Švédům (začátek v 18 hodin). Po přesunu do Helsinek vyzvou v pátek Švýcarsko (14.00) a v neděli Rusko (12.30).

Do pořadí Euro Hockey Tour se z Karjaly započítají jen duely Švédsko - ČR, Finsko - Rusko, Finsko - Švédsko a ČR - Rusko.

Na Channel One Cupu to pak budou zápasy ČR - Finsko, Rusko - Švédsko, ČR - Švédsko a Rusko - Finsko.

V dubnu na Českých i Švédských hrách už čekají účastníky EHT klasické turnaje.

To znamená – vydupat si přestup.

Je to tříletá ruská sága, jejíž obsah se víceméně v intervalech opakuje. Francouz (marně) bojuje o pevnou pozici, protože mnohem častěji se v brance objevuje Vasilij Děmčenko – pro něj hraje i to, že otec je v klubu trenérem brankářů.

Už v minulé sezoně se Francouze chtěl bývalý manažer zbavit, ale on odolal. Nové vedení klubu ho naopak toužilo udržet, protože se rýsoval možný Děmčenkův odchod do Ameriky. Když však v létě o dva roky prodloužil smlouvu, šéfové i kouč slíbili Francouzovi, že se s Rusem budou v sezoně pravidelně střídat.

„Jenže v poslední době se to vyvrbilo tak, že se víc do branky dostává on a mně se to samozřejmě nelíbí,“ líčí Francouz.

Přiznává, že hapruje i komunikace v týmu. Navíc není tajemstvím, že český brankář chce po této sezoně své ruské dobrodružství uzavřít a vydat se do Ameriky. Sní o NHL, klidně kývne i na dvoucestný kontrakt, ovšem potřebuje chytat. Potřebuje pro zámoří svůj životopis ještě vyšperkovat. Také proto ta náhlá schůzka s agentem Spálenkou.

Reakce Čeljabinsku

Generální manažer Jevgenij Gubarev prohlásil, že v klubu s Francouzem počítají a chtějí, aby dodržel smlouvu platnou do konce sezony.

"Máme dva výborné brankáře a s oběma počítáme. Všichni si pamatují, že v minulé sezoně také nejdřív chytal víc (Vasilij) Děmčenko a potom Francouz. Je za námi teprve polovina sezony a dělat nějaké závěry je pochopitelně předčasné," uvedl Gubarev pro server championat.ru.

"Od konce září do začátku listopadu jsme vyhráli jedenáct zápasů, včetně čtyř z posledních pěti. A jak každý ví, vítězná sestava se nemění. Proto chytal Děmčenko," dodal.

(ČTK)

Ten poté ještě v pondělí volal generálnímu manažerovi Čeljabinska a prozatím šlo jen o jistou formu protestní nóty. „Vedení jsme už několikrát upozorňovali na to, že se nenaplňuje předsezonní dohoda, že se budou s Děmčenkem střídat po dvou zápasech, ale nic se nezměnilo. Proto jsme se s Pavlem dohodli, že situaci budeme řešit důraznějším způsobem,“ uvedl pro MF DNES a iDNES.cz Robert Spálenka, generální ředitel agentury Sport Invest hockey. „Musíme respektovat, že má v klubu platnou smlouvu, ale teď intenzivně řešíme, co bude s Pavlem dál.“

Hledá se tak nový zaměstnavatel.

Francouz je optimista, ale zároveň i přemýšlivý a inteligentní hráč. Nechce jen brát gáži a znuděně sledovat, jak o výhry bojují jiní.

Jen sedět a čekat, kdy na něj trenéři ukážou. Zda přijde šance. Navíc potřebuje praxi, zvlášť když v únoru v Koreji se zase může ocitnout v roli reprezentační jedničky, jako se mu to povedlo v závěru květnového mistrovství světa.

„Snažím se neklesat na mysli, ale jsou samozřejmě chvíle, kdy vás to dostane. Když si to ale člověk vezme v globálu ze životního hlediska, tak o nic nejde. Je to pořád jen hokej,“ vypráví Francouz, ale za chvíli přidá: „Chtěl bych být platný pro svůj tým a věřím, že se nějaký takový najde, kde bych mohl být znovu platný.“

Zatím se nenašel.

Švédsko - Česko

Sledujte duel podrobně.

I vzhledem k výše popsanému trápení je teď trenéru Jandačovi vděčný, že ho povolal na turnaj Karjala, kde dnes v brance zahájí duel proti Švédsku. Francouz říká, že nominaci bere jako příjemné překvapení. Reprezentační kouč teď před olympiádou jede v konzervativním módu. Žádné přehnané zkoušení, u brankářů se reálně bojuje jen o roli trojky (Mazanec, či Bartošák?). Duo F+F má své jisté, což Jandač naznačil.

„Všechno se může ještě změnit, ale taková slova od trenéra člověka určitě potěší. A pro mě osobně jsou povzbuzením do další práce. Udělám maximum, abych se na olympiádu dostal.“

Krok jedna přichází už dnes v Örebro, kde Češi Karjalu odstartují. Francouz musí dokázat, že herní absence není na jeho výkonech znát.

Krok dva – ten mnohem důležitější – ale přijde až v Rusku. Francouz musí najít klub, kde bude mít zase hokej rád. Tedy ten, ve kterém bude pravidelně chytat.

Autor:


Mistrovství světa v hokeji 2018

MS hokejistů se v roce 2018 hraje od 4. do 20. května v dánských městech Kodani a Herningu. V turnaji se utká 16 týmů rozdělených do dvou skupin. Zlato bude obhajovat Švédsko, které loni porazilo Kanadu.

Skupina A (Kodaň): Rusko, Švédsko, Česká republika, Švýcarsko, Bělorusko, Slovensko, Francie, Rakousko.
Skupina B (Herning): Kanada, Finsko, USA, Německo, Norsko, Lotyšsko, Dánsko, Jižní Korea.

Josef Jandač, Pavel Francouz, Radko Gudas, Martin Frk, Michal JordánRadek Faksa, Roman Červenka, Martin Nečas

Nejčtenější

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.czmobilní verze