Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zlatý hokejový důchodce Patera: Schází mi spíš parta než úspěchy

Pavel Patera se raduje z gólu během exhibice českých a slovenských veteránů. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

4 2015
Není to tak dávno, půl roku zpět, co zlatý hoch Pavel Patera ještě hrál hokej profesionálně. Sám sebe kritizoval, že poslední sezona v Olomouci se mu nepovedla. Navíc bydlel daleko od rodiny, a tak ve 43 letech usoudil: Už je ten správný čas skončit.

Kariéru zažil fantastickou. Odvezl si zlato z olympijského Nagana a stal se čtyřikrát mistrem světa. Teď si jde hokej zahrát už jen občas pro zábavu.

S životem je maximálně spokojený. Trénuje mladší dorostence na Kladně a s dcerami chodí na tenis.

Po profesionálním hokeji se mu vůbec nestýská: „Čekal jsem, že ten přechod bude daleko těžší. Ale jak ta moje poslední sezona stála za houby, tak jsem se na to spíš těšil, než že bych se toho bál.“

V trénování mladých kluků se zatím rozkoukává. Do hodnocení mladé generace, kterou legendy spíše kritizují, se pouštět nechce.

Pouze diplomaticky řekne: „Pro mě je to hrozně těžké hodnotit. Pohybuji se v tom tři měsíce a nechci rozdávat rozumy. Za rok dva už bych se k tomu mohl vyjádřit, ale teď je ještě brzy.“

Jednu odlišnost přeci jen ale zmínil. „My jsme byli všestrannější, jak jsme pořád lítali venku. Koníčků je teď daleko víc, proto ti hoši nejsou tak všestranní jako my. Ale i tady v týmu máme pár kluků, ze kterých by něco mohlo být. Tak na nich pracujeme,“ vyprávěl Patera.

V týmu má mládence, kteří vstupují do puberty, což je kolikrát zlomové období. „Já bych ale řekl, že tady máme normální kluky. Hlavně ve věku čtrnáct až patnáct let jsou většinou ještě před pubertou, tak to není tak hrozné. Jsou učenliví. Každý týden vidíme, jak se zlepšují. A tak nějak k sobě nacházíme cestu. Myslím, že to je lepší a lepší,“ říkal také nový hokejový asistent.

Na profesionální úrovni už 44letý sympaťák nehraje, pravidelně se však schází s kamarády a bývalými spoluhráči v Letňanech. Tam si občas zavzpomínají.

Kdekdo by asi čekal, že tou nejlepší vzpomínkou bude pro Pateru legendární Nagano. Nikoliv.

Člen Síně slávy vysvětluje: „Víte, já ani tak na to Nagano nevzpomínám. Spíš si s klukama na Letňanech u kávičky říkáme, že nám schází ta parta a sranda v kabině než úspěchy.“

I proto se opět pár legend sjelo v neděli v Jihlavě na utkání veteránských reprezentací, ve kterém mimochodem Česká republika porazila Slovensko 11:4. Patera jednou skóroval a třikrát asistoval.

Vtipných historek mají tito skvělí hokejisté ze své kariéry plný rukáv. Pateru jich také napadá několik, jak potvrzuje. Zveřejnit ovšem žádnou nechce. „To by nebylo publikovatelné,“ smál se během povídání.

Není tajemstvím, že Paterovy dcery hrají tenis. Občas tak sleduje i vrcholné zápasy našich hvězd, jako jsou Petra Kvitová či Tomáš Berdych.

Nad úspěchy, mezi něž čerstvě patří čtvrtá obhajoba Fed Cupu za posledních pět let, se bývalý hokejista jen rozplývá: „Je to pecka. My jsme to zažili i v tom hokeji. A ono to teď přijde, že by to mělo být pořád, že to je normální, ale samozřejmě to jednou skončí. Pak budeme hrozně rádi vzpomínat, co ti tenisté dokázali.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze