Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Talent pod dozorem scoutů: Jeden mě vzal na večeři, jiný měl 187 otázek

22 2014
Sarnia (Od našeho zpravodaje) - Hokejový útočník Pavel Zacha si v juniorské OHL zvyká na zámořský styl a poutá pozornost klubů NHL. Českého centra si každý týden přijede pořádně "proklepnout" několik scoutů.

Podle současných odhadů by se Zacha, útočník týmu Sarnia Sting, měl v příštím draftu do NHL protlačit do Top 10. To se žádnému z krajanů nepovedlo od roku 2007, kdy byl Jakub Voráček sedmičkou.

Sedmnáctiletý mladík se po sezoně v extralize vydal na dobrodružství do Severní Ameriky, kde se zkouší přizpůsobit odlišnému stylu hry, zdokonaluje se v angličtině a přesvědčuje zájemce z NHL, aby si v červnu 2015 vybrali právě jeho.

On-line rozhovor s Pavlem Zachou

Scouti jej sledují při každém utkání OHL a často si s ním v kanadském městě u Huronského jezera, kousek od americké hranice, vyžádají schůzku.

„Do kabiny za mnou přijde manažer našeho klubu a poví, že dorazil chlapík například z Arizony. Že mě chce poznat osobně,“ popisuje Zacha. „Obvykle si jdeme někam sednout. Pán z Chicaga mě pozval na večeři. S člověkem z Arizony jsme mluvili v kanceláři. Každý tým má jiný styl. Jeden mě nahrával na diktafon, jiný se se mnou jen tak bavil o životě.“

V rámci prověrky odborníci zkoumají hráčovu povahu, často používají svérázné metody.

“Ptali se mě třeba, kterého ze dvou sourozenců na ostrově bych zachránil,“ říká Zacha. „Na takové dotazy není vyloženě správná odpověď. Ale oni z té mé zřejmě něco vyčtou. Největší záběr mi připravili New York Islanders, od nich jsem dostal dotazník se 187 otázkami. Asi dvě a půl hodiny jsem ho vyplňoval.“

Zacha zatím v Sarnii posbíral 17 bodů (7+10) v 18 zápasech, což stačí na druhé místo mezi nováčky Ontarijské ligy. Jenže on se na radu moudrých (scoutů i agenta Patrika Štefana) soustředí hlavně na všestrannost. Jako své vzory uvádí Thorntona ze San Jose či Getzlafa z Anaheimu.

“Nejsem tady, abych trhal rekordy, ale abych pomohl mužstvu do play-off,“ říká. „Kluci i trenéři to poznali a o to víc si mě váží. Vždycky jsem se poctivě vracel a bojoval. Kdybych chtěl hrát na sebe, zůstal bych u tenisu. Jenže mě vždycky víc bavily kolektivní sporty.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze