Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kanadská Sarnia jásá: Ulovili jsme Zachu. Pomůžeme mu ke splnění snu

Liberecký Pavel Zacha (v bílém) v obležení pardubických hráčů. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

5 2014
Otloukánek minulé sezony kanadské juniorské OHL se chlubí: „Získali jsme Pavla Zachu. Máme obrovské štěstí, že si vybral nás. Jsme nadšeni.“ Hokejový klub Sarnia Sting oficiálně oznámil dohodu s největším českým talentem. „Strašně moc se těším,“ říká sedmnáctiletý útočník.

Na jaře se Sarnia do cíle základní části Ontarijské ligy doploužila jako úplně poslední. Vyhrála jen čtvrtinu utkání (17 ze 68). Potápěla ho jasně nejhorší obrana. Do příštího ročníku však vytáhne s výraznou posilou.

Klub se zuřící vosou ve znaku (Sting v překladu znamená žihadlo) vítá centra, v němž odborníci vidí budoucí hvězdu jeho generace.

Zacha měl původně měl namířeno z Liberce do Quebeku v konkurenční QMJHL, který se měsíce připravoval na jeho přijetí. Jenže v pořadí draftu evropských mladíků ho na poslední chvíli předběhla Sarnia a poněkud překvapivě sáhla po Zachovi.

Hokejistova agenta Allana Walshe to dopálilo, přesto s Nickem Sinclairem, generálním manažerem Sting, postupně domluvil Zachovo angažmá. V úterý byla dohoda oficiálně zveřejněna.

Sarnia slíbila české kometě výsadní pozici v první řadě. Ve stejné soutěži působí kanadská superstar Connor McDavid, s nímž by se Zacha rád porovnal. Šéfové Sting mu v tom chtějí poskytnout veškerou podporu: „Jsme odhodláni pomoct Pavlovi ke splnění snu stát se jednou z hvězd v následujícím draftu,“ uvedl v prohlášení Sinclair.

Tým se asi těžko během prázdnin promění ve favorita OHL. Je však pravděpodobné, že v něm budou pokračovat americký bek Anthony DeAngelo a ruský útočník Nikolaj Goldobin, kteří byli v červnu vybráni v 1. kole dražby talentů do NHL. Takže solidní podporu Zacha v mužstvu nejspíš najde.

Zároveň to vypadá, že se klub zaváže k jeho uvolnění na jarní šampionát „osmnáctek“. Už na předchozím mistrovství statný forvard pomohl reprezentaci k senzačnímu stříbru.

Doma zatím vzplál spor, který vznikl z jiskření mezi dalšími dvěma Pavly: trenérem Hynkem a Zachou starším. Hynek naposled vedl juniora v libereckém áčku, jenže našel pro něj v průměru jen 8 minut a 42 vteřin na zápas.

Zachovi se rozhodli, že Pavlově kariéře prospěje výrazně větší vytížení a klíčová role v zámoří, ačkoliv jej neradi pouštějí na dlouhou dobu pryč. Táta a syn spolu mají abnormálně pevný vztah. „Jenže poslední rok to Pavlovi víc škodilo,“ řekl Hynek v rozhovoru pro web aktualne.cz. „Odchod do Kanady mu prospěje. Potřebuje se vymanit z otcova vlivu.“

Pavel Zacha s otcem

Pavel Zacha s otcem

Zatím Dosud zdrženlivý Zacha senior vzal Hynkovy výroky jako porušení dočasného příměří. „Ruply mu nervy a trochu přestřelil,“ tvrdí. „Právě on je posledním člověkem, který by měl komentovat naši práci. To on jí zasadil doposud nejtvrdší ránu tím, jak s Pavlem zacházel. Hlavně kvůli němu jde syn do zámoří. Mrzí nás, že ztrácíme dítě o rok dřív. Mohl zůstat, kdyby měl v Liberci příhodné podmínky.“

Zacha mladší věří, že je objeví ve městě na břehu Huronského jezera. Na soupisce Sting není ani jeden jeho krajan, a tak bude nucen pilovat angličtinu. Ubytuje ho u sebe jedna z místních rodin. Zvykne si na severoamerický styl a předvede se skautům z NHL. „Je to velké lákadlo,“ řekl natěšeně. „Odmalička sním, že budu hrát v Kanadě. Dám do toho všechno.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze