Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Penalty? Mýlili se hráči, trenéři, novináři...

Miroslav Hlinka a rozhodčí - Pardubický kapitán Miroslav Hlinka si stěžuje u rozhodčích. | foto: Michal KlímaMF DNES

7 2008
Nymburk - Pochyby, nejasnosti, zmatky. Taková situace ještě nedávno vládla kolem pravidla, jež určuje, kdy má rozhodčí nařídit trestné střílení. Hokejisté, trenéři i veřejnost se totiž mylně domnívali, že faulovaný hráč nesmí zakončit. "Nevím, kde se tenhle výklad vzal," diví se představitelé komise rozhodčích.

Celá kauza se rozvířila po zápase 44. kola mezi Kladnem a Vítkovicemi, ve kterém byl v samostatném úniku faulován domácí Martin Procházka.

Ten ještě stačil zakončit, sudí Polák přesto zkřížil ruce nad hlavou.

"Studoval jsem pravidla a v nich se dočetl, že když jede faulovaný hráč sám na branku a zakončí, nemělo by následovat trestné střílení, ale pouze vyloučení," zlobil se tehdy vítkovický trenér Bokroš.

To však není pravda, takový výklad pravidla prý nikdy neplatil. "Ani nemám pocit, že by si někdo myslel někdy něco jiného," divil se předseda komise rozhodčích Pavel Halas.

Výroky všech aktérů výše zmiňovaného momentu to ale vyvrací. Například kladenský kapitán Pavel Patera krátce po utkání prohlásil: "Myslím, že to penalta nebyla, protože Martin Procházka zakončil."

A jeho trenér Zdeněk Müller na pozápasové tiskovce přidal další zajímavý postřeh. "Rozhodčí přijel ke střídačce a řekl, že nařídil trestné střílení, protože Procházka nedokončil akci."

Jak je možné, že všichni, a podle Müllerovy reprodukce i samotný arbitr, měli o výkladu pravidla špatné povědomí? "To já nevím. Musíte se zeptat tam, kde jste čerpal informace doteď," řekl Halas na konci semináře sudích, kde se trestné střílení mimo jiné probíralo.

"Rozhodčí, kteří se zúčastňují seminářů, v tom mají jasno," poznamenal vzápětí.

Z tohoto pohledu je pozoruhodné, že bývalý arbitr a dnes sekretář asociace rozhodčích Josef Venglář na přímý dotaz redakce iDNES.cz, jaký je výklad pravidla o trestném střílení, uvedl: "Pokud hráč jede sám na branku, je faulován a zakončí, není trestné střílení."

"K tomu nejsem schopný se vyjádřit," reagoval současný sudí Milan Minář. "My jako profesionálové se scházíme každé tři týdny. Proto mi už ani nepřijde, že bych nevěděl, jak má být tahle situace posouzena," dodal.

Podle Mináře při posuzování trestných střílení nikdy žádné nejasnosti nebyly. "Pokud je hráč faulovaný zezadu, tak penalta být musí."

S tím však nesouhlasí sparťanský útočník Petr Ton.

"Mně osobně se to stalo hodněkrát. Vzpomínám si třeba na situaci z druhého derby téhle sezony. Při naší přesilovce jsem byl v úniku faulovaný, a přesto zakončil. A rozhodčí Minář toho slávistu jen vyloučil, penalta nebyla. Přijde mi divné, že když se v televizi a v novinách stále mluvilo a psalo, že se trestné střílení při zakončení jet nemá, že se k tomu pan Halas vyjadřuje až nyní."

Matou veřejnost média?

Právě mylnou interpretací v médiích předseda komise rozhodčích zmatky vysvětluje. "V tisku nebo v televizi se to při komentářích možná objevilo. Já nevím, fakt nevím," krčil Halas rameny.

Stejně situaci zdůvodňuje i Minář. "Když koukám na televizi a slyším komentáře ve smyslu, že penalta být nemůže, protože hráč zakončil, tak se chytám za hlavu a rostou mi vlasy, protože to není pravda," vykládal nejrespektovanější český arbitr.

Nebylo tedy v tu chvíli namístě informovat komisi, aby nastolila v pravidlech pořádek? "Problém je jinde. Na mistrovství světa jsem se potkával s lidmi z televize, kolikrát jsem upozorňoval třeba Davida Pospíšila nebo Roberta Zárubu, že matou veřejnost."

A reakce? "Žádná," podotkl Minář.

Podle Tona byli špatně informovaní sudí. "Zřejmě si pravidla mylně vyložili. Naší chybou je, že jsme je zase důkladně neprostudovali. Pokud si vzpomenu na poslední dva tři roky, tak se podle mě penalta nepískala, pokud hráč zakončil."

Kvůli podobným zmatkům se Asociace profesionálních klubů ve spolupráci s komisí rozhodčích rozhodla, že se některých seminářů budou zúčastňovat i trenéři všech extraligových klubů. První společný proběhl v prosinci.

"A na něm jsme se o tomto výkladu pravidla o trestném střílení dozvěděli poprvé," poznamenal slávistický asistent Jiří Kalous, jenž přiznává, že si předtím myslel, že hráč nesmí zakončit. "Tahle verze se objevovala, ve Slavii jsme si to mysleli."

Kde nastala chyba? "Možná v komunikaci nebo ve výkladu. Možná jsme to podcenili my trenéři a hráči, že jsme si to nezjistili. Nevědomost ale neomlouvá," uvedl Kalous.

"Nevím, kde se takové informace rodí. Sami vidíte, že se dneska nikdo z rozhodčích nedivil, že by šlo o něco nového. Musíte se zeptat lidí, kteří v tom nemají jasno. Tady je to jednotné," uzavřel diskusi Halas.

Bodování

21

Dominik Kubalík

Plzeň

20

Tomáš Mertl

Plzeň

19

Milan Gulaš

Plzeň

Góly

14

Dominik Kubalík

Plzeň

12

Tomáš Mertl

Plzeň

9

Martin Růžička 27

Třinec

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Plzeň 14 7 3 3 1 60:31 30
2. Kometa 14 8 2 2 2 54:34 30
3. Třinec 14 8 1 2 3 44:32 28
4. Hr. Králové 14 8 1 1 4 33:24 27
5. Sparta 14 7 1 0 6 38:38 23
6. Vítkovice 15 5 2 2 6 43:38 21
7. Ml. Boleslav 14 6 0 3 5 33:30 21
8. Chomutov 14 5 2 2 5 36:37 21
9. Olomouc 15 4 3 2 6 35:45 20
10. Zlín 14 4 3 1 6 35:38 19
11. Liberec 13 5 0 0 8 23:41 15
12. Pardubice 14 4 1 1 8 30:49 15
13. Jihlava 13 3 1 2 7 30:39 13
14. Litvínov 14 2 2 1 9 22:40 11

Najdete na iDNES.czmobilní verze