Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Peníze dolů! V hokejovém Ústí se šetří

Ústí - Boleslav: Mrázek, Sýkora - František Mrázek z Ústí nad Labem (vpravo) a boleslavský Tomáš Sýkora v souboji pátého utkání baráže o extraligu. | foto: Libor ZavoralČTK

11 2008
Ačkoli se průměrná mzda v Česku zvedá, pro ústecké hokejisty to neplatí. Nižší soutěž = nižší výplata. Po sestupové sezoně jim příjmy klesnou. "Každý hráč šel s penězi nejméně o 20 procent dolů. U každého je to ale individuální," prozradil nový generální manažer klubu Robert Kysela, inženýr ekonomie.

Po sezoně, v níž Ústečtí Lvi neudrželi extraligu, právě on řešil s hráči ožehavou otázku peněz.

"Nechtěl jsem jednostranně říct: Ty jsi se podílel na pádu, snížíme ti plat. Naopak jsem vysvětloval, konzultoval, domlouval. Spousta hráčů to vzala za své," potěšilo Kyselu, mistra světa z Vídně 1996.

Před tím, než se tým zkraje července rozprchl na dovolenou, chtěl mít kontrakty dořešeny. "Ještě něco dopilováváme, někteří pořád licitují," přiznává, že ne vše se povedlo.

"Ale žádný hráč, který u nás nebude mít platnou smlouvu, s námi nepůjde na led. Myslím, že se všemi, o které máme zájem, se dohodneme," ubezpečuje.

Nejsložitější období však už má za sebou. Hodně pomohl olympijský vítěz Jan Čaloun. Ostatním totiž šel příkladem, neboť redukci svého platu přijal jako jeden z prvních.

"Sehrál pozitivní úlohu. Byť zrovna on přišel o víc než 20 procent, postavil se k tomu čelem, rozumně. Samozřejmě jsme taky měli výměnu názorů," líčí Kysela, který na Čalouna sází. "Bude jedním z tahounů."

Útočník Čaloun na klubovém webu vyprávěl: "Smlouva byla vyřešená rychle. Myslím, že je naše povinnost sestup odčinit. Takže jsme se dohodli, všichni jsme šli s platem dolů a já to naprosto respektuji."

Ne s každým to šlo hladce. "Měl jsem tu agenty, jejichž hráči se podíleli na fiasku. Přijatelně jsem jim vysvětlil, že z toho musím vyvodit důsledky," přibližuje Kysela, jak argumentoval. "Mužstvo sestoupilo a asi by nebylo dobře, aby hráči měli stejné podmínky v 1. lize jako v extralize."

Reakce hokejistů? "Je jasné, že mají problém, že jsou nespokojení, když přicházejí o peníze. Já jim říkal, aby se přestali zabývat tím, že před dvěma lety hráli za jiné peníze," nabádal generální manažer.

Oříšek představovali zkušení hráči. I ti, které bývalé vedení poslalo při baráži o extraligu na nucenou dovolenou. "Kromě ztráty peněz bylo pošpiněno jejich jméno, jejich frustrace je ještě větší, u některých chuť ke snížení platu menší."

Rozpočet v 1. lize se i díky menším platům oproti extralize poníží. "Ještě není postavený, ale nižší bude určitě," nezapírá Kysela. "Minulá sezona byla hodně drahá, peněz není nazbyt. Musíme vyrovnat ztráty ze závěru sezony. Když hrozila baráž, otočila se tady spousta hráčů a klub platil jejich práva. Těchhle nákupů drahých hráčů v průběhu sezony bude určitě méně," představuje si Kysela.

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze