Pět porážek uťalo rozlet hokejistů Plzně

Slavia - Plzeň: domácí Červenka (vlevo) a Benák | foto: ČTK

4 2008
17. říjen. To je datum, kdy hokejisté Lasselsbergeru Plzeň naposledy slavili vítězství v extralize. Od té doby přišlo pět porážek v řadě, ve dvou z nich Plzeň "vydolovala" alespoň bod. "Ale nemyslím si, že jsme v krizi, to vůbec ne," věří gólman Roman Málek.

Lasselsberger v tabulce klesl na pátou pozici, na ní přečká i reprezentační přestávku. "Pauza přijde vhod všem mužstvům. Hráči doléčí šrámy a zranění, odpočinou si. Někdo psychicky, někdo fyzicky," míní plzeňský trenér Pavel Hynek.

I když jeho tým slovo krize odmítá, má za sebou špatné období. Proč Plzeň v posledních týdnech tápe?

Domácí ztráty. Karlovy Vary, Vítkovice, Litvínov. Třikrát po sobě Plzeň prohrála na vlastním ledě, který byl dlouho nedobytnou tvrzí. Především duel s Litvínovem se Západočechům vůbec nepovedl. "Soupeř nás přehrával. Měli bychom hrát mnohem jednodušeji a více střílet, jako v úvodu sezony," tvrdil po porážce 1:2 útočník Petr Vampola, čerstvý reprezentant.

Nevyužité přesilovky. Jestliže přesilovkové komando Vlasák, Kracík, Straka, Fabuš a Benák v úvodní čtvrtině rozkládalo soupeře bleskovými kombinacemi, teď souhra v početní převaze a především úspěšné zakončení vázne. I v neděli na Slavii se v přesilové hře prosadil teprve Šindelův útok.

Produktivita. Momentálně největší slabina mužstva. "Inkasujeme zhruba stejně jako na začátku sezony, ale v útoku jsme se střelecky přestali prosazovat," ví i kouč Hynek. I v neděli na Slavii mohla Plzeň skórovat brzy po snížení soupeře na 2:1 a vrátit si dvoubrankový náskok.
Jenže v obrovské šanci Straku vychytal gólman Svoboda. "Byl to jeden z klíčových momentů utkání," mínil Hynek.

Hlídaný kapitán. Soupeři Plzně se speciálně připravují na Martina Straku, největší hvězdu a tahouna mužstva.

V řadě utkání volí těsnou osobní obranu, tím trpí i Strakova spolupráce s Vlasákem, stále ještě nejproduktivnějším hráčem extraligy.

"Osobka není nic příjemného, štve mě, že jsem pak mužstvu méně platný," uznává i Martin Straka. V neděli přesto mohla Plzeň zlou sérii zastavit. Na Slavii přežila tlak domácích v úvodní třetině, ve druhé získala dvoubrankový náskok. Ale nestačil jí. Soupeř při vlastním oslabení snížil a pak Beránek využil přesilovku pět na tři.

"Kritice rozhodčích se vyhýbám, ale tentokrát nás chyba sudího Pešiny stála vedení. Do tří nás poslal správně, ale předtím do čtyř naprosto nesmyslně," zlobil se Hynek z posouzení zákroku obránce Pácala na Micku.

"Micka udělá kličku na Pácala, narazí do něj a sudí to posoudí jako nedovolené bránění. To byl vymyšlený faul, pak už můžeme hrát basketbal. Nebyl to rozhodující moment zápasu, ale jeden z nejdůležitějších," řekl trenér Plzně.

Až do dneška dal svému týmu volno. Zítra už hráče čeká led i posilovna.

Málka štval první gól Slavie

Špatné sny kvůli Bednářovi? Ne, slávistický mág samostatných nájezdů plzeňskému brankáři Romanu Málkovi po nedělním utkání v Praze spaní nekazil. Trápila ho jiná věc.

"Gól na 2:1, který Slavii vrátil do zápasu. Tedy, my sami jsme ji do něj vrátili," mínil Málek. "Nechápu to. Hrajeme přesilovku, oni jen vyhodí puk a my je k němu zase pustíme v naší třetině," zlobil se 31letý gólman Lasselsbergeru.

Byl jste v tu chvíli hodně naštvaný?
Byl, i nějaké to ostré slovo v tu chvíli padlo. Vždyť my jsme potřebovali nutně vyhrát. Přivézt bod ze Slavie je sice výborný, ale vzhledem k vývoji utkání jsme měli mít všechny tři.

Dlouho jste držel čisté konto. Rozchytal vás soupeř hned v první třetině při čtyřech přesilovkách?
Vždycky je pro gólmana lepší, když je v permanenci od začátku. I když v té první části toho u nás někdy bylo až moc. Ale chytalo se mi dobře, to je pravda.

Až přišly nájezdy a skvělý Bednář...
Jarda je pan hokejista, jeden z nejlepších útočníků v lize. Známe se už od dorostu a vím, že i když má období, kdy góly nedává, je pořád moc nebezpečný. Teď je navíc v laufu, a to se projeví i při nájezdech.

Právě, znáte se velmi dobře. Co jste od něj při nájezdech čekal?
Kličky, že mě bude chtít vykoupat. Anebo to dát někam nahoru pod víko. Na tyhle dvě varianty jsem se chystal...

A on zase čekal, že vy v brance uděláte něco jiného.
No právě, oba jsme čekali něco jiného (smích). A on to udělal líp, takže vyhrál.

Zato Plzeň nevyhrála pět zápasů v řadě. Padla na tým krize?
Nejsme v krizi, to si vůbec nepřipouštím. Nahráli jsme si nějaké body, teď zase nějaké ztratili, hlavně doma s Vítkovicemi a Litvínovem. Teď musíme potrénovat a po pauze zabrat. S kým to hrajeme?

Doma s Libercem.
Hmm... Je to vlastně jedno. Mančafty v lize jsou strašně vyrovnané, nevyberete si.