Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Čajánek: Motivaci jsem našel, doufám, že bude vidět i na ledě

Petr Čajánek | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

11 2014
Petr Čajánek si zvyká na jiná křídla. Vedle vůdce extraligových hokejistů PSG Zlín teď budou růst technický šikula Holík a spolehlivý dříč Kubiš. O souhru nového útoku nemá kapitán obhájců titulu obavy.

Do Klubu hokejových střelců mu schází 18 zásahů. Proto, aby zaokrouhlil součet extraligových a reprezentačních gólů na 250, si však kapitán zlínských mistrů Petr Čajánek kariéru neprotáhl.

„V mém věku je rozhodující, aby si našel člověk důvod se honit. Motivaci jsem našel a doufám, že bude vidět i na ledě,“ přeje si 39letý trojnásobný světový šampion.

Troufnete si na těch 18 branek?
Tahle informace je pro mě novinka. Potřeboval bych na to tak tři sezony. Ale mám nové hokejky, třeba to vyjde.

Roli favorita vám po dvou finále nikdo neodpáře. Kdo bude největším konkurentem Zlína?
Sami sobě budeme největším soupeřem. Nejtěžší je pracovat s vlastní hlavou. Musíme se soustředit na sebe, hru bude ovlivňovat náš výkon. Doufám, že zůstaneme u poctivého hokeje, který přinesl úspěch. Snad budeme chytří.

Budete řídit nový útok s křídly Holíkem a Kubišem. Měl jste možnost mluvit do jeho složení?
Rozhoduje trenér, vyvinulo se to tak v přípravě. Ale v hokeji není nic stabilního. Přichází zranění, pokles formy, takže stálost formací je dnes přežitkem a dochází k rotacím. Teď budu hrát s Holasem, což je vynikající hokejista. Bude si muset zvyknout na pravé křídlo, ale myslím, že dostane dost prostoru i uprostřed. Pavel Kubiš je zase typem důrazného a poctivého hráčem směrem dozadu. Možná nám bude chvíli trvat, než se sehrajeme, ale výkony budou v pořádku. Vůbec o to nemám strach.

Holík je také centrem. Na křídlo jste nechtěl?
I když jsem ho hrál, je pro mě pravé křídlo těžší. Ale v našem systému nejsem vyložený centr. Je to takový hybrid. Záleží, jak se hráči dokáží přizpůsobovat. Třeba na buly se budeme s Holasem měnit podle toho, jak se komu bude dařit.

Trenér vás rozdělil od kamaráda Veselého, se kterým vám to klapalo. Nemrzí vás to?
Je to součást hokeje. Pokud to bude vyhovovat mužstvu, je to v pořádku. A nikde není napsané, že nebudeme hrát nějaký okamžik sezony spolu. Chemie mezi námi funguje, k tomu se není potřeba sehrávat. V hlavách jsou všechny věci uložené. Ale teď je to takhle a není třeba přemýšlet o jiných variantách.

Loni jste měl vedle sebe rychlíky Veselého s Honejskem. Bude platit rovnice jiný útok, jiný hokej?
Bude odlišný. Kluci byli přímočařejší a rychlejší, Holas přinese do hry něco jiného. Je techničtější, dokáže zpomalit hru, má výbornou přihrávku, individuálně přejde přes hráče. Pavel je přímočarý, umí dát gól. Věřím, že nám to bude klapat.

Holík loni stagnoval. Je také vaším úkolem mu pomoci opět nahoru?
U mladých kluků je hodně těžké sezonu restartovat. Holasovi loňská sezona nevyšla podle představ. Ale vidím na něm obrovskou chuť a jsem přesvědčený, že bude tahounem tohoto mužstva a že bude hrát výborně.

Může následovat Zámorského a Honejska do zahraničí?
Byl bych strašně rád. Že se Zámek s Tonym dostali ven, je obrovskou motivací pro další kluky. Sami vidí, že to jde i ze Zlína. Pro klub se nemohlo stát nic lepšího. Pro juniorku, trenéry i pro nás hráče je to největší ocenění, co může být. Pro tým je to svým způsobem oslabení, ale musíme se s tím vyrovnat. Hráči, kteří místo nich přišli, jsou vynikající, jen typově jinačí.

Překvapilo vás, že si Zámorského vybrali New York Rangers?
Ne. Shodou okolností jsem se byl na Rangers podívat v play-off a bylo jasné, že typově by se jim hodil. Jeho bruslení a drzost na puku jsou parádní. Na druhou stranu pak na volném trhu podepsali spoustu praváků a zkušených hráčů. Ale věřím mu, že se prosadí a NHL hrát bude.

Jak moc budou chybět Honejskovy finesy?
Tony byl rozdílový hráč. Dokázal ujet, přejít přes hráče, dát gól z ničeho. Ale jsou tady další hráči, někdo to musí vzít za něho. Jasně, jeho rychlost a dravost se v extralize jen tak nevidí. I proto se bude obraz naší hry měnit.

Máte za sebou čtyři zápasy Ligy mistrů, které se klub bránil. Jak ji vnímáte?
Pozitivně. Kluci se dostanou ven, vidí jaký se tam hraje hokej, jiné stadiony, jiné tréninky. Mají šanci se ukázat. To je první plus. Druhé, že zápasy jsou kvalitnější než jakákoliv jiná příprava s českými nebo slovenskými mužstvy. Negativa mohou nastat, když se někdo zraní.

Může se Liga mistrů přiblížit té fotbalové, jak si vysnili její zakladatelé?
Nejsem odborník přes ekonomii a marketing. Vůbec nedokážu posoudit, kam se může posunout. Umím to hodnotit z hlediska sportovní stránky a tam je přínosem pro mladé hráče. Pokud by byla finančně soběstačná a dokázaly by se pokrýt náklady na cestování, bylo by to skvělé. Liga běží na onlajnech, v televizi, takže nějaký zájem je. Ale na hodnocení dojde až po jejím skončení.

Za měsíc jsou komunální volby a proti sobě kandidují prezident klubu Miroslav Adámek a jednatel Patrik Kamas. Kdo dostane váš hlas?
Volit půjdu, ale nechci svým veřejným prohlášením ovlivňovat budoucnost Zlína.

Autor:
Bodování

22

Dominik Kubalík

Plzeň

20

Tomáš Mertl

Plzeň

20

Martin Erat

Kometa

Góly

15

Dominik Kubalík

Plzeň

12

Tomáš Mertl

Plzeň

10

Martin Růžička 27

Třinec

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Plzeň 15 7 3 4 1 62:34 31
2. Kometa 15 8 2 2 3 55:36 30
3. Třinec 15 8 2 2 3 47:34 30
4. Hr. Králové 15 9 1 1 4 35:25 30
5. Ml. Boleslav 15 6 1 3 5 36:32 23
6. Sparta 15 7 1 0 7 40:42 23
7. Chomutov 15 5 2 3 5 38:40 22
8. Vítkovice 15 5 2 2 6 43:38 21
9. Zlín 15 4 3 2 6 38:42 20
10. Olomouc 15 4 3 2 6 35:45 20
11. Liberec 14 5 1 0 8 26:43 17
12. Pardubice 15 4 2 1 8 34:52 17
13. Jihlava 14 4 1 2 7 34:41 16
14. Litvínov 15 2 2 2 9 24:43 12

Najdete na iDNES.czmobilní verze