V KABINĚ. Na téhle fotce se Petr Čajánek (vlevo) usmívá. Ve Vítkovicích však byl v jiném rozpoložení. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Čajánek vyhnal kameramana z kabiny. Tým potřebuje soukromí, vysvětlil

• 47
I z televize bylo vidět, jak ho štve další ztrácející se zápas. A tak když o druhé přestávce přišel do zlínské šatny kameraman ČT, aby tu natočil tradiční minutu z kabiny, "hnal" ho útočník Petr Čajánek ven.

Po zápase pak veterán vysvětloval: "Myslím, že je slušnost, když někoho poprosím, aby zůstal venku, tak aby tam opravdu zůstal. Samozřejmě chápu, že má shora jiné příkazy a my hráči se jim snažíme vycházet vstříc, ale jsou okamžiky, kdy mužstvo potřebuje být v soukromí."

A hned smířlivě přidal: "Přeci jen se před kamerou chováme jinak a já doufám, že jsem nebyl moc sprostý."

Soukromí a TV

Po celou sezonu nebyly s "minutkou v kabině", jak se nazývá krátký pohled České televize do "kuchyně" obou celků v přestávkách, žádné potíže. Třeba v NHL by Čajánkův čin vzbudil velký ohlas, televizní štáby tam totiž smějí v domluvenou dobu všude, a tak dělají reportéři rozhovory s hráči klidně i přímo na ledě pár vteřin před startem utkání nebo na střídačce s trenéry během hry.

Čajánek patří mezi hokejové gentlemany, a tak i Robert Záruba, moderátor ve studiu, byl překvapený a přiznal, že to bylo v této sezoně vůbec poprvé, kdy štáb musel o přestávce zůstat venku.

Jenže Čajánek se chytal na proslov, chtěl nabudit spoluhráče, kteří znovu promrhali náskok a v té chvíli prohrávali 2:3, byť po zápase se na oko divil: "Tam byl hrobové ticho. Já nic neříkal. A navíc to patří do kabiny."

Dlouho se zdálo, že v této sérii bude platit, že hokejové zápasy se občas nevyhrávají jen na ledě a občas i v hokeji platí, že slovo je nejsilnější zbraň. Ve čtvrtek o druhé přestávce za stavu 0:3 si vítkovický Viktor Ujčík, jinak trojnásobný mistr světa, vzal v kabině slovo, sepsul i namotivoval své parťáky a oni nakonec během jedné třetiny dokonale otočili třetí čtvrtfinále.

O den později to zkusil jiný trojnásobný mistr světa a i tentokrát obrat přišel. Zlín se během třetí třetiny dostal do vedení 4:3, jenže o náskok v poslední minutě přišel a nakonec ztratil i prodloužení. Však proto Čajánek se novinářů ptal: "Jestli to mělo efekt? Kolik to skončilo?" Na odpověď čekat nemusel. "Jediné, co dokážu říct, že su nasr..."

Není divu. Zlín podruhé za sebou nezvládnul dobře rozehraný zápas a místo, aby sérii ukončil, se z Ostravy vrací se stavem 2:2. "Může vyhrát kdokoliv. Nikdo by včera na Vítkovice zase stavu 0:3 nevsadil a teď je to 2:2. Stejně jako na Barcelonu a vidíte, Barcelona jde dál," zmínil Čajánek duel fotbalové Ligy mistrů s AC Milán. "To je sport. Rozhoduje psychika, ale snad nás ty porážky dělají silnějšími. My jsme to měli minutu před koncem v rukách, ale bohužel."