Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nad Soči nedumá. Důležitý je pardubický turnaj, říká bek Čáslava

BĚŽ PRYČ! Švéd Niklas Persson je nevítaným hostem v českém brankovišti, odkud se ho v utkání Švédských her snaží dostat brankář Alexandr Salák a Petr Čáslava. | foto: AP

28 2013
Kdykoli skončilo nějaké cvičení nachystané reprezentačním koučem Hadamczikem, nebo si jeho "modrá" pětka šla zrovna sednout na střídačku po minizápase, zářil Petr Čáslava úsměvy na všechny strany a sálala z něj pohoda. Třiatřicetiletý hokejový zadák se díky tomu, že se České hokejové hry letos vrátily do Pardubic, dostal po dlouhé době na led, na kterém kdysi vyrůstal.

Kromě přípravy na turnaj Euro Hockey Tour jej však čeká ještě další povinnost: vedení národního týmu jej společně s dalšími bývalými pardubickými hráči Rolinkem, Koukalem a Nakládalem vybralo pro autogramiádu, jež se uskuteční dnes mezi čtvrtou a pátou hodinou odpoledne v AFI Palaci.

"Doufám, že tam nějací lidé přijdou, abychom tam neseděli sami čtyři. To by bylo docela blbý," smál se Čáslava nepravděpodobnému scénáři.

Přiletěl jste do Čech až v pondělí těsně před srazem, nebo vám před ním dal Čerepovec pár dní volna?
Minulý čtvrtek jsme hráli v Moskvě, hned po zápase mě pustili domů. Od té doby jsem v Pardubicích, je to fajn.

Kolik jste toho už v létě s tamějším klubem stihli?
Dohromady asi šest přáteláků, já jich hrál pět. Bylo to tak akorát, abych byl připravený na tenhle turnaj - ani moc, ani málo.

Využil jste někdy v posledních letech možnosti připravovat se v ČEZ Areně s bývalými spoluhráči, jako to dělávají jiní odchovanci?
Tak pět let jsem tu s pardubickým áčkem netrénoval, i když tu jinak žiju. Občas se sem jen zajdu podívat na kluky.

Domácí tým reprezentaci vyklidil svoji kabinu. Jaké pro vás bylo se do ní vracet?
Je to příjemné - je tu výborné zázemí. Je dobré, že si tu můžeme zahrát.

Těšíte se na vřelé přijetí od fanoušků při turnajových zápasech?
Doufám, že takové bude a že předvedeme takový hokej, aby byli spokojení. Uvidíme.

Když reprezentace naposledy v prosinci 2003 hrála v Pardubicích, vy jste u toho byl. Česko tehdy podlehlo 1:5 Kanadě. Vybaví se vám z toho duelu něco?
Vůbec, to si nepamatuju. Já si myslel, že jsem s nároďákem nikdy v Pardubicích nehrál, ale pak mi někdo tvrdil, že ano.

Na hrách máte hodně silný výběr; Finové, Švédové ani Rusové takový nepostavili. Cítíte se tedy favority celého turnaje?
To bych neřekl. Tyhle zápasy jsou vždycky strašně vyrovnané a je jedno, kdo tam má jaký mančaft. Všichni hrají naplno. Viděl jsem Rusko, ti by mohli postavit tři týmy "sborné". Vážně bych to nebral, že je někdo favorit, nebo outsider. Ale je dobře, že tu máme takovéhle mužstvo, zvlášť před vlastním publikem. Domácí tým by podle mě měl vždycky poskládat to nejlepší, co má.

Je tenhle sraz jinačí v tom, že se už od léta mluví o boji o olympiádu v ruském Soči?
Trochu ano. A hlavně je to před sezonou. České hry byly vždycky až po sezoně před mistrovstvím světa. Je to jiné, když se člověk v tuhle dobu dostane domů.

Olympiáda je ještě hodně daleko. Přesto: jak vnímáte svoje šance, že byste se mohl do konečné nominace protlačit?
Uvidíme, jaká bude sezona. Nemá cenu o tom teď vůbec přemýšlet. Důležité bude, jak dopadne tenhle turnaj. Hlavně aby se dařilo týmu, pak to půjde všem.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze