Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Smoking si rád koupí. Brankář Mrázek v NHL bojuje o Vezina Trophy

Brankář Detroitu Petr Mrázek zasahuje. | foto: AP

21 2016
Po 15 letech od posledního triumfu Dominika Haška si může český brankář zase dojít pro Vezina Trophy. Stránky NHL.com minulý týden zařadily Petra Mrázka z Detroitu mezi tři kandidáty na cenu pro nejlepšího gólmana ligy. A ač Mrázek ví, že je sezona teprve v polovině, tak říká: „Jsem moc rád, že jsem se do toho výběru dostal, a doufám, že se tam i udržím.“

Máte smoking?
Nějaký ano, ale na takovou slávu bych si pořídil nový. Jenže gólmanů, kteří v NHL chytají pořád a mají výborné statistiky, je hodně. Budou rozhodovat maličkosti a já vůbec nepočítám, že bych se k Vezina Trophy dostal.

NHL.com píše: Jeho agresivní styl ho nutí dělat fantastické zákroky. S pohyblivostí je na tom velice dobře. To sedí, ne?
Zase tolik šílených zákroků nemám. Možná si pamatují, že jsem loni vyhrál hlasování o nejlepší zákrok sezony NHL, ale tehdy to bylo o štěstí. Nechal jsem tam hokejku a soupeř ji trefil. Ale musím říct, že můj styl se za poslední tři roky změnil. Už nejsem tolik agresivní, jako jsem býval, což mi pomohlo i při hře. Víc vyčkávám a vytáhnu zákrok až s pohybem hráče.

Co stojí za tou změnou?
Zkušenosti. Každým zápasem se učím něco nového a zjišťuji, jak to v NHL chodí.

Fotogalerie

Dál NHL.com tvrdí: Jediná statistika, která by u Mrázka mohla být vyšší, je počet odehraných zápasů. Ale brzy získá ještě větší čas pro sebe na úkor dlouhodobé jedničky Jimmyho Howarda.
Z posledních 18 zápasů jsem chytal 15. Jsem rád, že dostávám přednost, a snad to bude pokračovat.

Už jste jednička Red Wings?
To bych neřekl. Do konce sezony je pořád skoro 40 zápasů a nikdy nevíte, co se stane. Teď mě ty puky trefují, snad budou i dál. Ale neříkal bych si jednička. Jen vím, že když se mi náhodou jeden zápas nepovede, musím vstát a jít dál.

Četl jsem, že už teď s Howardem nejste takoví přátelé.
Je to tak. Protože každý chce chytat. Když jsme se pravidelně střídali, bylo to mezi námi jiné.

Kromě vás stránky NHL zařadily mezi kandidáty i Holtbyho z Washingtonu a Luonga z Floridy. Souhlasíte?
Ano. Holtby chytá výborně, Washington vede celou NHL, drtí téměř každého soupeře. A on je na Vezina Trophy logicky první volbou. Luongo je v NHL strašně dlouho, teď odchytal 900. zápas a má za sebou fantastické duely. Díky němu se Florida zvedá, výrazně se podepsal i pod sérii dvanácti výher v řadě.

Přidal byste ještě někoho?
Určitě Lundqvista a Quicka. A taky Michala Neuvirtha. Kdyby dostával ve Philadelphii víc prostoru, měl by šanci být mezi vybranými. Chytá výborně, vede statistiku v procentu úspěšnosti v celé NHL.

I proto nedávno reprezentační kouč brankářů Petr Jaroš říkal, že právě vy dva jste pro něj hlavní kandidáti na Světový pohár.
Vážně, to říkal? To potěší. Světový pohár bude něco speciálního, super turnaj, na který bych se rád podíval. Doufám, že tam budu.

Kouč Vůjtek by vás zase rád na šampionátu v Rusku...
Mistrovství je krásné, reprezentovat snem každého kluka, ale já bych byl raději tady, hrál o Stanley Cup a zkusil ho pro Detroit vyhrát.

Jako Dominik Hašek. Ptají se vás v Americe na něj? Srovnávají?
Občas. Lidi na něj vzpomínají, vyhrál s Red Wings dvakrát Stanley Cup. Takže někdy se s tím srovnáním potkám.

Nic, co by vás štvalo, ne?
Je to příjemné, ale Hašek byl jen jeden. Takovým stylem, jakým chytal, už nikdo nikdy chytat nebude.

Za 20 let se možná bude říkat: Mrázek byl jen jeden.
Mohlo by, že? Tak se budu snažit.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze