Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zmařená naděje na Soči? Mrázek doplácí na nelehkou pozici v Detroitu

V akci je brankář Detroitu Petr Mrázek. Domácí porážce od Anaheimu však nezabránil. | foto: AP

3 2014
Mluvilo se o něm jako o velké budoucnosti, jako o slibné brankářské naději pro národní tým, která by měla dostat šanci už na olympiádě v Soči. Petr Mrázek si však s největší pravděpodobností bude muset na svou šanci ještě počkat.

Hvězda se z něj stala během předloňského šampionátu dvacítek v Kanadě, po jehož konci byl vyhlášený nejlepším gólmanem turnaje.

Když se pak v následující sezoně párkrát objevil v základní sestavě Detroitu, měla řada fanoušků i odborníků jasno: tenhle kluk musí jet do Soči jako trojka, aby začal sbírat zkušenosti a v budoucnu se stal oporou reprezentace.

Teď se však ukazuje, že to byl unáhlený závěr. Jedenadvacetiletý Mrázek má před sebou ještě hodně dlouhou cestu, než natrvalo prorazí v týmu, kde přednost dostávají zpravidla ti starší a vyzrálejší hráči.

"Jsem mladý a tady v Detroitu moc mladých gólmanů šanci nedostalo," říká smířlivě ostravský rodák, jenž se snaží využít každou příležitost. Letos se do branky dostal ve čtyřech zápasech, v dalších pak plnil roli dvojky.

Bylo to však jen díky tomu, že některého z jeho konkurentů trápily zdravotní problémy. Ostatně podobné to bylo i při novoročním zápase pod širým nebem před více jak stotisícovou návštěvou.

"Byl jsem na střídačce už v předchozím zápase na Floridě, protože byl mimo hru Jimmy Howard. V tom utkání se zranil i Jonas Gustavsson a bylo mi řečeno, že možná budu chytat na Winter Classic. Jenže Howard se nakonec uzdravil," vykládá Mrázek.

Přesto nedává najevo, že by byl nějak zklamaný. I když nemůže otevřeně říct, že by od trenérů cítil, že je pro Detroit nadějí, na kterou chtějí sázet. Je trpělivý a snaží se přesvědčit postupně. "Chci, aby mi trenér mohl věřit pokaždé, když nastoupím."

Takových okamžiků však nebylo tolik, aby mohla přijít olympijská nominace. Zvlášť když má velkou konkurenci v Evropě - předpokládá se, že na turnaj s Ondřejem Pavelcem poletí Alexander Salák a Jakub Kovář.

"Víte, já o tom vůbec nepřemýšlel," tvrdí Mrázek. "Jak bych to řekl... Záleží na trenérovi. Bylo by určitě nádherné, kdybych jel, ale pokud to nevyjde, nedá se nic dělat."

Tak tedy zůstat pozitivní, to je hlavní heslo mladého talentu, který si na svou příležitost rád počká a je spokojený, ačkoli má v Detroitu nelehkou výchozí pozici, která mu zmařila cestu na největší hokejový turnaj.

"Letos mám takovou sezonu nahoru, dolů. Pořád se točím mezi farmou a prvním týmem, takže mám hodně cestování. Ale nestěžuju si. Mám možnost chytat zápasy v NHL, je jich víc než loni. A když jsem dole, tak jsem v bráně skoro každý zápas. Což je lepší, než pořád jenom sedět na střídačce."Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost
Najdete na iDNES.czmobilní verze