Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Milionář Mrázek: Nerad prohrávám. Chci být číslem jedna v NHL

Petr Mrázek z Detroitu během pátého duelu play-off proti Tampě. | foto: Reuters

4 2016
Už příští týden vjede na led ve výstroji v českých barvách a v masce, na které bude animovaná postavička obézního Petera Griffina. Ten se ocitne na věži CN Tower, jednom ze symbolů kanadského Toronta, a bude odrážet malá letadélka v barvách Kanady či Spojených států. Tedy výstižná parafráze toho, co by brankář Petr Mrázek chtěl proti favoritům zažívat i při hokejovém Světovém poháru na ledě.

Ve stejném městě, kde se v září odehraje sledovaný turnaj, ale jedno velké vítězství zažil už minulý týden. S Kenem Hollandem, manažerem Detroitu Red Wings, se tu domluvil na smlouvě, která ho zařadila mezi 23 tisíc českých dolarových milionářů. Během dvou sezon totiž od Detroitu zinkasuje osm milionů hrubého.

„Je pro mě ctí, že mě za odvedenou práci Detroit takhle odměnil,“ říká čtyřiadvacetiletý gólman a možná jednička pro Světový pohár.

K podpisu kontraktu došlo těsně před tím, než jste měl jít s Red Wings do nemilosrdné arbitráže. Tedy soudního sporu, který určí relevantní plat hokejisty ve chvílích, kdy hráč chce víc a klub nabízí mnohem méně.
A já jsem rád, že jsme se před ni nedostali. My i Ken Holland můžeme být spokojeni, že se to domluvilo za minutu dvanáct. Ale na arbitráž jsem byl připravený. Dokonce mi i můj agent říkal, že se málokdy stává, aby si hráč šel za tím tak jistě jako já. Vyprávěl, že kluci, které zastupuje a došli před arbitráž, z ní nebyli nadšení. To já byl rozhodnutý, že do ní půjdeme.

Není to nic příjemného, protože klub se snaží pomluvit před soudem hráče, aby srazil jeho cenu.
Měli jsme plán, že se domluvíme ještě před arbitráží, a když ne, tak jsem věděl, co na mě Detroit může vytáhnout. Byl jsem připravený.

V NHL zároveň platí, že výše kontraktu upevňuje hráčovu pozici. Že klub těžko zamete s někým, kdo bere 4 miliony dolarů ročně. Vnímáte to tak?
Loni jsem měl smlouvu na 740 tisíc a odchytal 54 zápasů. Takže jsem si teď pozici ještě upevnil, ale stejně záleží na výkonech, protože hlavní jsou výsledky. Když se daří, tak je jedno, jestli hráč bere 700 tisíc, nebo 4 miliony. Hlavní jsou výhry, to je podstata byznysu.

Jenže Jimmy Howard, váš konkurent v Detroitu, bere ještě o milion dolarů víc. Není obvyklé, aby dva gólmani měli tak vysoké kontrakty. Co to může přinést?
To teprve zjistíme, protože jsem to nikdy nezažil. Může se stát, že jeden z nás dvou bude vyměněn. Může se odehrát strašně moc věcí kolem. Až v sezoně pochopíme, jestli to od manažera byla dobrá volba, nebo ne.

Jiří Fischer, jeden z lidí v managementu Detroitu, tvrdí, že kontrakt vám pomůže psychicky. Že se zklidníte a z výborného brankáře vyrostete ve špičkového. Má pravdu?
Jsem rád, že mám podepsáno, že budu dva roky v Detroitu. Třeba se hned po sezoně domluvíme na nějakém dalším kontraktu. Ale ano, pomůže mi to v přípravě, že mám klid. Poslední dva týdny jsem neřešil nic jiného než smlouvu. Trénoval jsem, ale pořád tu byly otázky, co je nového a jestli poletím za moře. Teď tam je klid. A jestli budu nejlepší gólman NHL, jak říká? Každý jím chce být. I já. Nerad prohrávám, takže udělám na ledě vše, abych ze zápasu odcházel jako vítěz.

Hokejový brankář Petr Mrázek se svou přítelkyní Sárou Olivovou, která hraje...

Hokejový brankář Petr Mrázek se svou přítelkyní Sárou Olivovou, která hraje plážový volejbal.

Oslavil jste nový kontrakt?
V Torontu jsem šel ten den na večeři s Radkem Štěpánkem a Tomášem Berdychem, kteří tu hráli turnaj. Po příletu do Česka jsme zase šli na jídlo s přítelkyní a squashistou Honzou Koukalem a jeho manželkou. Seděl jsem i s Tomášem Hertlem, navzájem jsme si pogratulovali, protože on novou smlouvu podepsal nedávno. Teď v Ostravě vytáhnu rodiče a kondičního trenéra, což je můj nejlepší kamarád.

Víc než smlouva ale fanoušky zajímá Světový pohár. Už jste s koučem Jandačem řešil, zda na něj pojedete jako jednička?
S nikým jsem se ještě nebavil. Teď se asi řeší hráči, kteří byli zranění. Řeší se příprava. A jednička? Každý gólman chce chytat, to platí v týmu i reprezentaci. Ale na koho trenéři ukážou, ten půjde na led. Já, Ondra (Pavelec) i Michal (Neuvirth) chceme vyhrávat a jsme jeden tým. Jedeme tam předvést kvalitní a atraktivní hokej. Věřím, že týmovým pojetím a předvedenou hrou dokážeme něco uhrát.

Speciální výstroj na turnaj už ale máte, že?
Ano, přivezl jsem si ji z Ameriky a už se těším, až se v ní objevím příští týden na ledě. Snad něco pochytám. Zatím jsem byl na ledě jen dvakrát během svého brankářského kempu, jinak trénuji dvakrát denně. Ráno v posilovně, odpoledne fyzičku na kole nebo běhám. Ale led je led.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze