Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nová vlna Čechů dobývá branky v NHL. A za ní už se zvedá další

Petr Mrázek v brance Detroitu během utkání s Buffalem. | foto: AP

22 2015
V roce 2007 se do NHL začal prosazovat Ondřej Pavelec, o rok později Michal Neuvirth. Pak nastal na dlouhá léta český útlum. Tato sezona je však důkazem restartu české brankářské školy. Dva další gólmani dostali v zámořské profilize šanci, jiní v ní doufají.

V Detroitu se po zranění dvou elitních gólmanů stal dočasnou jedničkou Petr Mrázek, jenž ve 22 letech dokazuje, že může být budoucností slavného klubu.

V Nashvillu o sobě znovu dal vědět o rok starší Marek Mazanec. Naději na průnik do nejlepší hokejové ligy světa živí také Patrik Bartošák nebo Roman Will, kteří zatím sbírají zkušenosti na farmě.

A byť se na nedávném mistrovství světa juniorů příliš nepředvedl Vítek Vaněček, i on má díky loňskému draftu a výkonům ve druhé nejvyšší domácí soutěži stále naději.

Mladí čeští gólmani v zámoří

Petr Mrázek (Detroit)
Až do uzdravení Howarda s Gustavssonem jednička Red Wings. V sezoně odchytal 14 zápasů s úspěšností 91,4 procenta. V budoucnu by mohl vyrůst za Howardem ve hvězdu.

Marek Mazanec (Nashville)
V sezoně 2013-14 v NHL debutoval a zachytal si ve 25 zápasech, v tomto ročníku ho Predators povolali až v lednu. Kvůli pauze pro Zápas hvězd se teď vrací na farmu. „Se mnou je v ní Magnus Hellberg, kterému se tam neuvěřitelně daří. Takže je možné, že pak zavolají nahoru jeho,“ řekl iDNES.cz.

Patrik Bartošák (Manchester)
Los Angeles s ním loni podepsali smlouvu a vyzkoušeli ho v letním kempu. Teď je dvojkou na farmě a v příštím roce by měl nakouknout do NHL.

Roman Will (Lake Erie)
Boleslavský brankář dostal šanci v kempu Colorada. Nyní pendluje mezi farmou a nižší ECHL, kde byl nedávno vyhlášen hvězdou týdne.

Po letech se zdá, že Česko nabídlo světu skupinu gólmanů schopných uchytit se i v tvrdé konkurenci zámořského hokeje. Někdejší brankářská velmoc znovu produkuje solidní talenty.

„Hra brankářů se za posledních patnáct let hodně změnila,“ vysvětluje někdejší gólman Radek Toth, jenž se na svazu i v reprezentační osmnáctce stará o rozvoj mladých brankářů. „I když jsme začali o pár let později a stále to doháníme, kluci, co se teď prosazují v NHL, už začátek nového trendu v Česku pomalu zachytili. Do zámoří už šli se základy moderního stylu. A bylo důležité, že pak prošli i soutěžemi v Kanadě, kde se v tom zdokonalili.“

Podle Totha česká škola v 90. letech zaspala pod dojmem aktuálních úspěchů Dominika Haška, Romana Turka nebo Tomáše Vokouna. Náprava nastala až v posledních letech, o krok za Finy, Švédy a dalšími velmocemi. Proto nová vlna do NHL míří až nyní.

„Dřív se neškolili trenéři brankářů, mnohdy je neměly ani extraligové kluby. Mimořádně důležité je přitom zapojení bývalých kvalitních gólmanů. A taky mladých trenérů, kteří sledují trendy a sami se vzdělávají,“ míní Toth.

V posledních letech pořádá svaz kempy gólmanů od 16 do 20 let, školí nové trenéry. I proto mohou fanoušci s optimismem vyhlížet příchod další generace brankářů, kteří mají na to, prosadit se ve světovém hokeji: Daniel Vladař, Jan Růžička, Aleš Stezka, Josef Kořenář... Ti všichni by za pár let mohli prožívat podobný osud jako nynější mladí dobyvatelé NHL, kteří si vedou následovně.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze