Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

"Útok tří centrů" rozhodl. Věřil jsem, že si sedneme, řekl Nedvěd

Na srazu reprezentace se Petr Nedvěd takto skrýval za dveřmi - na ledě však byl vidět hodně. | foto: Roman VondroušČTK

20 2013
Výhru hokejové reprezentace proti Finsku zařídili svými trefami muži, jimž je dohromady 79 let. A oba nastoupili v první pětce. Trenér Alois Hadamczik si po triumfu 2:0 oddechl, tah dát dohromady veterány Petra Nedvěda (42) a Jaroslava Hlinku (37) vyšel. "Těším se na další spolupráci," usmál se Nedvěd, autor vítězného gólu.

První gól: střílí Nedvěd, přihrává Červenka. Druhý gól: střílí Hlinka. Všechny tři kanadské body obstarali v úvodním duelu Channel One Cupu proti Finsku tři členové nové elitní formace. Ne že by do utkání vlétli, postupně se rozehrávali. Ale to hlavní přinesli. Kouč od nich chtěl branky - a oni uspěli.

"Samozřejmě nám to na začátku chvíli trvalo," uznal Nedvěd; lajna, v níž se vedle sebe srovnali tři centři, se lepšila každým střídáním. "Červus i Hlína jsou oba zkušení hráči. Pevně jsem věřil, že si sedneme," prohlásil český kapitán.

Asistent Paleček o nové první lajně

"Petr Nedvěd to vzal na sebe - a trefil se. Tohle je přesně důvod, proč jsme jej brali do týmu. První útok se rozjížděl trochu pomalu, ale pak ukázali zkušenosti. I Jarda Hlinka splnil to, co jsme od něj očekávali."

Josef Paleček,
reprezentační asistent

Postupný rozjezd byl hodně znát hlavně v české přesilovce pěti proti třem v samém úvodu utkání. Bez vytáček: tohle nebylo ono. "Škoda toho," uznal Nedvěd. "Tam nám něco chytil finský gólman - celkově to byl souboj brankářů. Kovi byl náš jasně nejlepší hráč, chytil několik jasných gólů. A tím nám dal šanci, abychom mohli dát gól my," ocenil vynikající výkon Jakuba Kováře.

Kdo gól dal, už víte. Byla to tak trochu Nedvědova klasika. Při přesilovce převzal puk od Červenky, vyjel si z rohu a bleskově poslal švihem puk pod horní tyčku. "Jo, tohle je moje parketa."

Přesně 42 let a 10 dnů, tolik bylo ve čtvrtek Nedvědovi, když skóroval za národní tým. "Zlepšuju svoje rekordy. Bohužel," usmál se muž s prošedivělými vlasy, jenž však na ledě očividně stále stačí. I na olympiádu? "Nebudu říkat, že to není obrovská motivace," líčí. "Ale sestava není nafukovací. Všichni se o hry popereme. Každý by do Soči chtěl."

Jeho nominace by byla senzační událostí. O tom, zda může skutečně nastat, napoví zbylé dva víkendové duely Channel One Cupu. "Do turnaje jsme vykročili dobře a co vím, byla po takových startech vždycky šance na úspěch," věří.

Národní tým v pátek míří do Soči, do hokejového paláce pro olympiádu. A míří tam povzbuzen potleskem fanoušků. "Diváci byli vynikající. Chceme jim poděkovat za úžasnou atmosféru," vzkazuje kapitán národního týmu. "Dva turnaje po sobě se nevydařily, tak jsme rádi, že jsme to aspoň nějak odčinili. Hráli jsme doma, přišlo hodně lidí. A já věřím, že zklamaní nebyli."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze