Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Veterán Nedvěd žertuje o Soči: Na olympiádu chci, vezmu si oba pasy

EMOCE. Těžko říct, co přesně má výraz Petra Nedvěda vyjadřovat, ale po výhře nad Finskem v boji o bronz to nic nepříjemného být nemůže. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

17 2013
Poprvé v sezoně dostal liberecký kapitán Petr Nedvěd pozvánku do hokejové reprezentace. A hned jeho jméno u fanoušků vyvolalo rozpaky. Trenér Alois Hadamczik však 42letému matadorovi věří. Nedvěd je také v širší olympijské nominaci do Soči. "Ale soupiska není nafukovací," uvědomuje si.

Nedvěd by měl na turnaji Channel One Cup, který je generálkou na olympiádu v Soči, pomoci českému týmu se střílením gólů. Právě slabá produktivita je jedním z problémů, od něhož se odvíjí špatné výsledky.

Liberecký kapitán možná dostane céčko i na dres národního týmu a vytvoří první formaci s Jaroslavem Hlinkou ze Sparty a petrohradským Romanem Červenkou. "Máme hodně zkušeností. Dohromady nám je přes sto let. Ale nikde není napsaný, že budeme všechny tři zápasy hrát spolu. Uvidíme, jak se nám bude dařit," řekl Nedvěd na pondělním srazu.

Kdo bude z vašeho útoku nejvíc bruslit? Ten nejmladší?
Ne, já to za ně odbruslím. Kluci budou hrát dopředu, já dozadu.

Takže jako nejstarší člen první formace nečekáte žádné úlevy?
To bohužel nejde. Na takové úrovni, když vypadne na vteřinku jeden hráč, tak je to vidět a nedá se takhle hrát hokej. Doufám, že se semknem, protože očekávání od nás je a my to musíme naplnit.

Ano, od vás se čekají hlavně góly. Pomohly vám v tomhle ohledu dvě nedělní trefy proti Kometě Brno?
Góly samozřejmě potěší vždycky. A já byl rád, že padly, protože v Brně je to vždycky těžké utkání. Po dvou třetinách to vypadalo slibně, z toho jsem měl radost, bohužel ve třetí třetině jsme to nedotáhli. To bylo zklamání.

Na jaký zápas reprezentačního turnaje se nejvíc těšíte?
Na všechny tři, doufám, že budou úspěšné. Nemáme důvod teď přemýšlet daleko, jsou před námi Fini, jsou to výborní bruslaři, to dokazujou v každém zápase. Musíme se na ně dobře připravit.

Fotogalerie

Pak se přesunete do Soči, dějiště olympijských her. Přemýšlíte o tom, že byste tam mohl zabojovat o olympiádu?
Vůbec nad tím nepřemýšlím. Nemyslím si, že je to důvod, proč jsem tady.

Ten je tedy jaký?
No tak... Kde je trenér? Trenére, pomoc! Samozřejmě jeden z důvodů je, že reprezentaci se na Karjale nedařilo a došlo ke změnám. Jsem součást té změny.

Takže vnímáte, že národní tým čelil kritice velké části fanoušků a teď má šanci dojem napravit?
Samozřejmě. I z toho důvodu dostali šanci jiní hráči. Poslední dva turnaje nám ukázaly, že s koncovkou to není všelijaké. Tak snad se to podaří prolomit nám.

Ještě jednou se zeptám na olympiádu. Vy jste přece v širší olympijské nominaci a naději máte. Není to pro vás motivace?
Pokud se ptáte, jestli bych chtěl jet na olympiádu, tak kdo by nechtěl... Jet by chtěl každý, i já. Flintu do žita neházím, ale budu k sobě soudný. Rozumím tomu, že ta soupiska není nafukovací a moje šance jet na olympiádu jsou malé. Budou tam samozřejmě hlavně kluci z NHL. Je na trenérech, aby se rozhodli, kdo tu důvěru dostane.

V roce 1994 jste reprezentoval Kanadu na olympijských hrách v Lillehameru a získal stříbro. Teď se vám nikdo neozval?
Beru si teď do Soči oba dva pasy a už se nevracím. Ono už se to pak nějak vyvrbí. Já si tam na někoho počkám.Najdete na iDNES.czmobilní verze