Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hektické období si užívám, říká před šampionátem obránce Zámorský

O puk bojují Petr Zámorský (vlevo) a Dick Axelsson. | foto: AP

7 2014
Petr Zámorský se vydá poprvé na mistrovství světa. Hokejový bek se předtím stihl stát mistrem se Zlínem a přestoupit do finského Espoo.

Během pár dnů se mu vyplnila tři velká přání. S rodným Zlínem získal hokejový titul, reprezentační trenér Vladimír Růžička ho vybral do týmu pro nadcházející mistrovství světa a ještě před odletem do Běloruska přestoupil do finského Espoo Blues.

"Je to hektické období, ale užívám si ho," povídá 21letý obránce Petr Zámorský, v němž mnozí vidí nástupce Marka Židlického.

"Má úplně všechno luxusní. Nohy, bruslení, střelu... Na ledě si dovolí více než jiní. Beků, co mají nadstavbu, v extralize moc není," říká trenér zlínských obránců Martin Hamrlík, po jehož boku Zámorský sbíral extraligové zkušenosti.

Svůj ofenzivní um teď může nejproduktivnější zadák letošního play-off předvést poprvé na světovém kolbišti.

Po rezignaci trenéra Aloise Hadamczika, který si Zámorského oblíbil, přitom s pozvánkou příliš nepočítal.

"Byl jsem překvapený, že mě pan Růžička vzal na turnaj do Švédska. A že pojedu na mistrovství, to je ještě něco navíc," rozplývá se nadaný bek.

Kvůli reprezentaci musel zkrátit na minimum zapíjení extraligového zlata. "Trenér se mě ptal, jestli chci oslavovat titul, nebo se porvat o mistrovství světa. Měl jsem jasno hned. V pátek jsem slavil, v sobotu se z toho vyspal a v neděli se hlásil na srazu v Praze," líčí Zámorský.

Že je v širší nominaci na šampionát, se dozvěděl ještě v šatně po posledním zápase s Finskem. Zda se dostane mezi vyvolenou sedmičku obránců, se ale dozví až v dějišti turnaje.

"Obránců je nás osm a hrát bude šest. I kdybych zůstal na tribuně, nelitoval bych a klukům fandil," říká Zámorský, který je nejmladším zadákem v Růžičkově výběru.

Závěrečný díl Euro Hockey Tour odehrál s libereckým Ondřejem Vitáskem. "Dva mladé beky trenér asi nenechá hrát spolu," míní Zámorský, který by tak mohl nastupovat s Janem Kolářem z Doněcku.

Nedojde tak zřejmě ani na obrannou dvojici složenou čistě ze zlínských odchovanců Zámorský–Jordán.

"Byla by to rarita," prohodil Zámorský. Od sebe je dělí jen dva roky a dobře se znají. "Za čtyři roky, co jsem ho neviděl hrát, hokejově vyrostl. Je z něho pan obránce."

S jiným zlínským odchovancem se sejde ve finském Espoo Blues, které v pondělí oficiálně představilo dvě posily ze Zlína – kromě Zámorského také útočníka Antonína Honejska. Oba přitom svorně prohlásili, že je zatím neláká bohatá Kontinentální liga.

"Abych hrál za top klub, na to zatím nemám. A do horších bych nešel. Finská liga je pro mě optimální. Bude mi sedět," tvrdí Zámorský.

Smlouva zní na dvě sezony, Espoo ale do ní pro každý případ zahrnulo výstupní částku do KHL.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze