Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Že play-off Tonovi nesedí? Nesmysl, ohrazuje se tahoun Komety

Brněnský útočník Petr Ton (v popředí) bráněný Janem Buchtelem ze Sparty. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

9 2015
Minulý týden si jídlo zrovna neužil. Po úderu hokejkou z předposledního kola základní části musel Petr Ton měnit zuby. „Byla to taková rána, že mi vypadla korunka i s titanovým trnem v dásni. Ale do středy bude všechno v pořádku,“ ujišťuje hokejový útočník před startem čtvrtfinálové série proti Zlínu.

V ní už by měl 41letý veterán opět kousat. V základní části byl s 42 body (22+20) nejproduktivnějším hráčem Komety, jeho hlavní poslání však začíná až nyní.

Co pro vás znamená play-off?
Větší zodpovědnost a nervozitu, protože víme, že možností na nápravu moc nebude. Sezona se vyvíjela asi tak, jak jsme si představovali, takže se řadíme k favoritům. Proto je zodpovědnost veliká.

Nervozitu bych od vás ovšem při vašich zkušenostech nečekal...
Každý je jiný typ člověka. Já si připouštím, že to může být jedno z posledních play-off, takže se člověk chce předvést v co nejlepším světle. Proto jsem teď zdravě nažhavený, ale na ledě už hrají roli zkušenosti. Kolikrát jsem během zápasu o hodně klidnější, než když ho nejsem součástí. V zápase už je znát právě ta zkušenost, že se od těchto věcí dokážu oprostit a soustředit se na to, co umím nejlíp a čím budu platný pro tým.

Používáte nějaký rituál?
Rituálů je samozřejmě plno. Jsou tajné, takže o nich člověk nemluví, jinak by to nebyly rituály. S nikým se o tomhle nebavím, je to ve mně, namotivuje mě to, před zápasem si na to člověk vždycky vzpomene. Jak je plno sportovců pověrčivých, tak jsem i já.

Cítíte tlak na vašich bedrech? Čeká se od vás, že Kometu dovedete aspoň do finále.
Samozřejmě jsem tady nejstarší, přinesl jsem nějakou zkušenost. A musím prokázat, od čeho jsem tady, což jsou ofenzivní statistiky. I když si myslím, že moc gólů padat nebude, tak aby člověk byl zrovna u těch rozhodujících momentů, pokud možno vítězných. Když postoupíme, tak to nikdo řešit nebude. Až když tým neuspěje, řeší se, že dotyčný třeba úlohu nezvládl.

Tak to bylo loni, kdy jste za Spartu v semifinále proti Kometě nedal ani gól. Vzpomínáte na to?
Samozřejmě vzpomínám, ale nerad bych se k tomu vracel. To je úděl některých novinářů a sportovních analytiků. Můžu říct, že většinou to byly nesmysly, protože nikdo nezná přínos hráče týmu. Když jsem se tady bavil s vedením a trenéry, kteří nás vyřadili, tak viděli přesně to, co jsem do toho play-off dal a jak jsem hrál. Akorát to nebylo vyčíslené brankami. Snažil jsem se hrát víc pro tým, poutat na sebe větší pozornost a využívali toho jiní. Že sedmý zápas nedopadl, to se stane, ale vím, že jsem svou práci odvedl. Jsem od gólů, takže je jednoduché říct, že Ton není hráč pro play-off, ale to řekne jen člověk, co nesleduje dlouhodobé statistiky. A nevrátí se ani 14 dní dopředu.

Soupeři si vás budou víc hledět i teď. Jste na to připravený?
S tímhle člověk samozřejmě počítá a naučil jsem se s tím pracovat. Teď jde o to, aby toho využili moji nejbližší spoluhráči na ledě.

Máte představu, čím se vás budou sokové snažit vykolejit?
To je hrozně moc věcí, ale já s tím nemám žádný problém, spíš naopak. Čím víc mě budou provokovat, tím víc se budou odvádět od hokeje, což je jedině dobře pro nás. Je to série na čtyři výhry, postupně se budou sledovat videa, měnit taktiky. Je to psychologický boj a kdo bude odolnější, ten uspěje. Člověk někdy může být vytočený, ale mám toho dost za sebou, abych se ovládal.

Vaši spoluhráči si brousí zuby na zlínského kapitána Petra Čajánka. Jak jej vnímáte vy?
Je to hráč, který pro ně má asi největší přínos v kabině i na ledě. A když se soustředí na hokej, tak je velmi nebezpečný. Všichni ho znají a budeme věřit, že lidi a my ho z rovnováhy vyvedeme. Na druhou stranu ten kluk toho má strašně moc za sebou a myslím, že tohle ho nerozhodí. Ale já se nebudu starat o soupeře, chci se soustředit na sebe. Jsou typy hráčů, kteří tuhle úlohu mají, ale já mám zase jinou.

Vy Kometu znáte i jako soupeře. Je v play-off hodně nepříjemná?
Za poslední tři roky jsem s ní hrál dvakrát a věřím, že jsme hodně nepříjemní. A že ukážeme ty největší zbraně, co v sobě máme. Doufám, že po tuhém hokejovém, taktickém i psychologickém boji vyhrajeme.

Autor:
Bodování

8

Tomáš Marcinko

Třinec

8

Dominik Kubalík

Plzeň

7

Tomáš Mertl

Plzeň

Góly

7

Tomáš Marcinko

Třinec

6

Dominik Kubalík

Plzeň

5

David Květoň

Vítkovice

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Chomutov 5 3 2 0 0 17:9 13
2. Plzeň 5 3 0 1 1 24:13 10
3. Vítkovice 5 3 0 1 1 17:10 10
4. Třinec 5 3 0 1 1 15:12 10
5. Kometa 5 2 1 1 1 17:12 9
6. Liberec 5 3 0 0 2 9:8 9
7. Ml. Boleslav 5 2 0 1 2 12:13 7
8. Jihlava 5 1 1 1 2 13:15 6
9. Litvínov 4 2 0 0 2 6:8 6
10. Sparta 4 2 0 0 2 11:15 6
11. Olomouc 5 2 0 0 3 10:18 6
12. Hr. Králové 5 1 1 0 3 9:14 5
13. Pardubice 5 1 0 0 4 9:15 3
14. Zlín 5 0 1 0 4 6:13 2

Najdete na iDNES.czmobilní verze