Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Philadelphia vidí Dopitu vedle LeClaira

24 2001
Sunrise - Philadelphia se stala již čtvrtým klubem zámořské NHL, který drží hráčská práva na českého hokejistu Jiřího Dopitu. Olympijského vítěze a trojnásobného mistra světa získala od Floridy Panthers za výběr ve 2. kole právě probíhajícího draftu. Nyní už vše záleží na jednání generálního manažera Bobby Clarka s hráčovým agentem, jemuž by měl v nejbližších dnech předat nabídku smlouvy. Obě strany se již podle philadelphského tisku předběžné dohodly. Dopita by měl podepsat tříletý kontrakt s příjmem 1,5 milionu dolarů ročně. Brankář Turek se stěhuje do Calgary

Dopita byl původně draftován Bostonem v roce 1992, o šest let později si jej na draftu novu vybral New York Islanders, od něhož později hráčská práva odkoupila Florida. Ta už třikrát prostřednictvím asistenta kouče Slavomíra Lenera lákala urostlého útočníka NHL, ten vždy odmítl.

Situace se měnila až letos, kdy se Vsetín dostal do vážných finančních problémů. Dopita již před světovým šampionátem prohlásil, že chce odejít do zahraničí. Nejdříve odmítl nabídky  Německa a ze Švýcarska, nyní svůj zájem zřejmě směřuje už jen k NHL. 

Dopitův český zástupce agenta Petr Svoboda uvedl pro philadelphský deník Daily News, že na dohodě s Flyers sehrálo roli i slovo brankáře Romana Čechmánka, blízkého Dopitova přítele. "Zkouším Dopitu přesvědčit, aby hrál NHL od roku 1992. Od té doby byl dvakrát draftován a celkem třikrát vyměněn, ale teď už přišel čas, kdy do NHL vstoupí," řekl Svoboda.

Vedení Flyers vidí jeho místo ve druhé formaci se střelcem Johnem LeClairem. Na otázku zámořských novinářů, zda je na to Dopita dost dobrý, Svoboda odpověděl: "Řekněte mi jeden důvod, proč by nebyl. Je velký, nepříjemně forčekuje a má skvělý přehled o hře."

Dopita je mnohými považován za nejlepšího hokejistu mimo NHL a generální manažer Flyers Bob Clarke byl rád, že ho získal. "Jsme šťastní, že jsme Dopitu vzali. Potřebovali jsme velkého centra. Od doby, kdy jsme ztratili Lindrose, máme na tomto postu mezeru.Podle mě byl asi v uplynulých deseti letech nejlepším hráčem v Evropě," řekl Clarke, který přiznal, že se snažil Dopitu získat již v minulém desetiletí, kdy ještě působil v týmu Minnesota North Stars.

Přečtě se i o dalších sobotních výměnách

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze