Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Další hlava na špalek. Philadelphia zatoužila po americkém „Haškovi“

Byl vynikající, ale zvládne návrat? Tim Thomas se po roční pauze vrací k hokeji, chytat by mohl za Philadelphii. | foto: AP

4 2013
Chytat za Philadelphii, to je pro gólmana jako nastoupit do zápasu bez lapačky. Ten příměr je samozřejmě nadnesený, ale je známým faktem, že se brankářům ve městě legendárního boxera Rockyho nikdy nedařilo.

Naposledy se o tom přesvědčil ruský podivín Ilja Bryzgalov, jehož klub po dvou sezonách vyplatil z devítiletého kontraktu na 51 milionů dolarů. Byla to drahá sranda, kterou už vedení v čele s generálním manažerem Paulem Holmgrenem nechce opakovat.

Jenže koho za něj? "Musíme být při výběru opatrní," nezastírá Holmgren. Vždyť ve Philadelphii už dlouhé roky nebyl gólman, na kterého by byl spoleh, a někteří fanoušci se shodují, že posledním mužem, jenž se s nehostinným prostředím vůči gólmanům dokázal vyrovnat, byl Roman Čechmánek.

Kdo by mohl těžkou úlohu splnit? Adepti by se našli, ovšem jsou tu ale. Tak zaprvé: Philadelphii nezbývá příliš velký prostor pod platovým stropem, který se kvůli nové podobě kolektivní smlouvy ještě ztenčil. Proto zřejmě nepřipadá v úvahu angažovat Ryana Millera z Buffala, jednoho z top brankářů současnosti.

Potom je tu obezřetnost: klub už nechce riskovat a podepsat dlouholetou smlouvu, aniž by si nejdřív nezjistil, jestli se gólman v týmu chytne. "Upřednostňuje krátkodobý kontrakt, nejlépe na jeden rok," říká Holmgren.

Sehnat však brankáře, který by byl příští léto volným hráčem, není jednoduché. Ale ne nemožné. Jednou z variant byl Slovák Jaroslav Halák, jehož se snažilo šikovně zbavit St. Louis (za rok mu končí smlouva). Z tohoto obchodu ale nejspíš nic nebude, Philly o něj nemá zájem.

Vyhlédla si totiž svého adepta. Mužem, jenž má dát hlavu na špalek, je Tim Thomas. Vynikající gólman, který před dvěma lety dovedl Boston ke Stanley Cupu. Jenže i u něj je spousta otazníků a v jejich čele ten nejzásadnější: zvládne se po ročním odpočinku vrátit v plnohodnotné formě?

V tuhle chvíli nikdo netuší, jak na tom americký Dominik Hašek bude, zvlášť v jeho věku. Podle všeho ale může dojít k dohodě - zájem má jak Philadelphia, tak devětatřicetiletý Thomas.Najdete na iDNES.czmobilní verze