Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pilař si sáhnul na dno, teď se těší z maličkostí

15 2004
Praha - Jedenáct měsíců nemohl kvůli záhadné nemoci hrát hokej, ale těžkou zkoušku zvládl. Vrátil se do sestavy Toronta a znovu válí v NHL. „Dneska i díky tomu oceňuju věci víc než předtím. Mám radost z maličkostí, které jsem dřív přecházel,“ tvrdí obránce Karel Pilař. V Čechách se už připravuje na novou sezonu. Věří, že ji zahájí v Torontu, kde má smlouvu.

V NHL hrozí výluka a pětadvacetiletý obránce sleduje vývoj jednání mezi hráčskou asociací a vedením klubů. „Stanoviska jsou daná, jde o to, jestli obě strany najdou kompromis,“ řekl Pilař. Když NHL nezačne, je připraven hrát v extralize: preferuje Spartu a Litvínov.

Kdy jste se vrátil z Toronta? Už jste zahájil přípravu na příští sezonu?
V Česku jsem asi měsíc. Asi před čtrnácti dny jsem se už začal připravovat na novou sezonu. Trénuju v Praze s Brabcem, se synem pana Jaroslava Brabce, který trénuje Jana Železného. Trénink je všeobecný: na sílu, na rychlost. Navíc mi Honza Hlaváč říkal, že někteří kluci trénují v Letňanech, tak se k nim asi také někdy přidám.

V minulých letech jste prodělal vážnou nemoc a dokázal jste se vrátit do NHL. Už jste stoprocentně fit?
Všechno je v pořádku a jsem strašně rád, že to můžu říct. Jedenáct měsíců jsem vůbec nehrál.  Nejdřív jsem byl rád, že můžu dělat nějaké sporty, pak jsem začal pomýšlet na to, že bych se mohl vrátit k hokeji. Dobře to dopadlo. Do Toronta jsem letěl v září, ale pořád jsem nebyl v pořádku. Měsíc jsem sice jenom trénoval s týmem, ale pak jsem začal hrát a až na pár zápasů odehrál všechno, takže jsem spokojený. Sezona nedopadla špatně.

Období to asi nebylo příliš radostné. Přepadaly vás občas černé myšlenky?
První dva měsíce, kdy jsem neznal diagnózu, niko mi neřekl, co mi vlastně je a pořád mi bylo špatně, motala se mi hlava. Byl jsem hodně nervózní a nevěděl jsem, co se mnou bude. Teď to nechci nijak dramatizovat, je to za mnou, ale nebylo to příjemné.

Říká se, že každý překonaný průšvih člověka zocelí. Platí to i u vás?
Určitě. Oceňuju věci víc než předtím. Mám radost z maličkostí, které jsem předtím přecházel. Jsem rád, že můžu sportovat, že mám zázemí v rodině. Všechny tyto maličkosti pro mě teď mají velkou cenu a předtím jsem si je ani neuvědomoval.

Příští sezonu NHL možná nezačne. Už jste řešil, kde budete případně hrát?
Vůbec nic nevím. V Torontu mám smlouvu na příští sezonu. Ale když bude stávka a někdo mě zkontaktuje s tím, že by chtěl, abych za něj hrál a bude to pro mě zajímavé, tak do toho půjdu. Nemyslím ani tak peníze. Spíš aby tam byl dobrý tým a parta.

Někteří hráči už mají jasno. Třeba Tomáš Vokoun je domluvený se Znojmem, David Výborný se Spartou. Vy jste zatím s nikým nejednal?
Ne, s nikým jsem nemluvil. Nechávám to, až k tomu dojde a bude jasné, že budu hrát tady, nebo někde jinde v Evropě. Až uvidím zájem od toho klubu, tak tam půjdu. Chtěl bych zůstat doma. Budu chtít hrát tam, kde budu chtít. Jestli mě zatím nikdo nechce, tak je to možná špatné pro mě, ale nebudu nikam chodit, cpát se tam, že za ně chci hrát a že chci nějaké miliony. Chci, aby o mě někdo projevil zájem jako o hokejistu a součást týmu. O čem se můžeme bavit? Sparta, Litvínov…

Který z těchto klubů byste upřednostnil?
Těžko říct. Na Spartě už je úplně jiný tým. Není tam nikdo, kdo tam byl před čtyřmi lety. Uvidíme. A Litvínov? Kdyby tam šli hrát kluci jako Robert Reichel, Růča a Šlégr, Škoula, tak bych tam rád šel taky. Ale netvrdím, že musím být nutně v jednom z těchto dvou klubů. Jak říkám, když někde bude dobrá parta a dobrý tým, tak bych chtěl být jeho součástí.

Jenomže hráči jako Reichel prohlásili, že pokud bude v Litvínově manažer Macholda, tak tam nepůjdou. Jaký je váš postoj?
S klukama jsem se o tom bavil. Viděl jsem je minulý čtvrtek a říkali mi to samé, co teď vy. I proto říkám, že nejsem nikde a pro nic rozhodnutý. Ale až to přijde, tak to v nejenom v mém případě nebude otázka peněz. Kdo bude hrát tady, tak se tak asi rozhodne proto, že chce být v Čechách a hrát za svůj rodný klub. Uvidíme, jak to dopadne. S panem Macholdou jsem nemluvil od té doby, co jsem skončil v Litvínově. Ale tím neříkám, že angažmá tam vylučuju. Když ucítím, že je o mě zájem a že to má nějaký smysl, tak proč ne. Žádné přemrštěné podmínky si klást nebudu.

Sledujete vývoj jednání mezi NHLPA a vedením NHL? Brzy se má konat schůzka evropských hráčů působících v NHL. Zúčastníte se ho?
Pozvánku jsem dostal. Nevím ale, jestli tam pojedu. Nemyslím si, že by se toho moc změnilo. My ty stanoviska máme jasné. Víme, co chce NHL a co chtějí hráči. Jde o to, jestli se najde nějaký kompromis. Ale o tom já nerozhoduju.

Souhlasíte s podmínkami hráčské asociace, nebo jste nakloněn spíš pro hledání kompromisu a ústupků, aby soutěž začala?
Hledat kompromis je důležité. Chci hrát NHL, proto chci, aby ta soutěž začala. Ale momentálně je to, co chtějí manažeři, prostě nesmysl. A podle toho, co jsem slyšel, tak oni kompromis hledat nechtějí. Chtějí platový strop pětatřicet milionů na tým a to bez kompromisu. Hráči jsou si vědomi toho, že nějaká dohoda bude muset přijít a že budou muset jít s platy trochu dolů, ale momentálně je to, co chtějí šéfové klubů, nepřijatelné. Navíc máme pochyby o ztrátě NHL. Kluby vydělávají víc, než přiznávají.

Můžete být konkrétnější?
Šéfové klubů ukazovali, že prodělávají a kolik. Jenomže z mítinků NHLPA víme, že je sice pravda, že asi prodělávají, ale zas to není tak žhavé. Sice vykážou nějaké ztráty, ale třeba vůbec nezahrnou do příjmů peníze za pronájem boxů, za občerstvení a další věci, které patří pod organizaci. Moc tomu nerozumím, ale věřím, že je pravda to, co nám zástupci hráčské asociace říkali. Nemyslím si třeba, že by Toronto prodělávalo. Kanadské týmy mají vyprodané stadiony. Teď třeba v Calgary prodali takových dresů, že by z toho mohli docela dlouho žít. Nemyslím si tedy, že by situace v celé NHL byla nějak zlá. Řada týmů vydělává a není na tom vůbec špatně. Ale věřím, že v celém sporu zvítězí zdravý rozum a NHL na podzim začne.

Česko teď žije fotbalovým Eurem. Řada hokejistů se tam chystá. Vy také?
Nemám nic domluveného, ale můžu se ještě přidat ke klukům. Prý je ještě jedno volné místo. Můžu jet s lidmi od mého agenta Roberta Spálenky. Spolupracuje s Viktorem Kolářem, který zastupuje gólmana Čecha a nějaké další hráče na Euru. S některými se i osobně znám: třeba s Barošem. Chtěl bych se na ně jet podívat a podpořit je. Zápas bych rád viděl, ale ty věci okolo mě moc nelákají. Jsem za celou sezonu nacestovaný. Mám toho docela dost a spát na hotelu se mi moc nechce. Asi jsem zpohodlněl (smích).

Jste velký fanda fotbalu? Chodíte na zápasy?
Jsem Pražák, takže když jsem hrál za Litvínov, tak jsem chodil na Spartu, stejně tak ale i na reprezentační zápasy. Jednu sezonu jsem byl snad na všech domácích zápasech Viktorky Žižkov. To tam hrál můj kamarád Honza Zakopal, který je snad teď v Plzni. V neděli dopoledne jsme měli po zápasech volno, tak jsem toho využíval. Líbila se mi atmosféra toho malého stadionu.Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze