Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pittsburgh: málo hokejové kvality

5 2003
Pittsburgh - Velmi skromně vstupuje do další sezony Pittsburgh. Kapitán Mario Lemieux zkusí ještě jednou přivést Penguins do play-off, ale nachází se snad v nejtěžší situaci své kariéry. V 38 letech už není žádným spasitelem a hráči, kteří ho obklopují, přiliš strachu nenahánějí.

Minulá sezona v kostce:
Vezměme to po pořádku.

Robert Lang odešel už minulé léto. Alexej Morozov si v prosinci zlomil zápěstí a na led se už nevrátil.

Famózní Alexej Kovaljov byl v únoru z finančních důvodů vyměněn do Rangers, následován v březnu Janem Hrdinou, který odešel do Phoenixu. 

Martin Straka vynechal 22 zápasů. Zdravotní problémy měl během sezony i obránce Michal Rozsíval.

Kapitán Mario Lemieux měl fantastický začátku (23 bodů v prvních 10 zápasech), dlouho držel tým nad vodou, pak se ale i on musel na delší dobou podrobit péči lékařů. Přesto v 67 zápasech nasbíral úžasných 91 bodů (28+63). Pittsburgh završil sezonu velmi špatně, hráči vhodní spíše do nižší soutěže AHL dohráli sezonu s mizernou bilancí. Smůla, ale i prostý fakt, že Penguins neměli silný kádr, je srazil až na předposlední místo v celé NHL.

Událost léta:
Všem spadl velký kámen ze srdce, když Mario Lemieux oznámil v srpnu úmysl hrát nadcházející sezonu. Jeho oznámení zastínilo jednoznačně další tři události: jmenování Eda Olczyka novým koučem, odchod brankáře Johana Hedberga do Vancouveru a výběr brankáře Marc-Andre Fleuryho z prvního místa červnového draftu.

Podrobné informace o klubu

Změny v sestavě:
Přišli:
Kelly Buchberger, Drake Berehowsky (oba Phoenix), Mike Eastwood (Chicago), Matt Bradley (San José), Patrick Boileau (Detroit), Reid Simpson (Nashville), Marc Bergevin (Tampa Bay)
Odešli: Johan Hedberg (Vancouver), Joel Bouchard (Buffalo), Richard Lintner (Djugarden, Švédsko), Shawn Heins (NY Rangers), Alexandre Daigle (Minnesota), Hans Jonsson (MoDo, Švédsko) , Jamie Pushor (volný hráč, pozván do kempu Toronta), Kent Manderville (volný hráč), Ville Nieminen (Chicago), Mikael Samuelsson (Florida), Mattias Johansson (Farjestad, Švédsko)
Aktuální sestava

Čestí hráči v akci:

Minulá sezona v číslech

*27 výher, 44 proher(+5 v prodl.), 6 remíz
*65 bodů, 14. místo ve Východní konferenci
*Poměr branek: 189-255
*Špička bodování: M.Lemieux (91), M.Straka (46), D.Tarnstrom (41), A.Morozov (25), M.Samuelsson (24)
*První brankář: J.Hedberg (41 záp., 3.14, 89.5%)


Jisté místo mají z českých hráčů jen Straka a snad i obránce Rozsíval. Milan Kraft si loni zahrál jen 31 zápasů, zbytek strávil buď na marodce nebo na farmě. Útočník Michal Sivek a obránce Josef Melichar se pohybují na hranici A-týmu a farmy.

Výhled:
Pittsburgh podstupuje přestavbu a výrazně omladil. Jeho noví hráči vynikají rychlostí, bruslením, technikou. Schází jim však atributy, které přicházejí teprve s věkem – přehled, disciplína, strategie, chladná hlava. A to bude zřejmě Penguins stát postup do play-off.

Tučňáci asi odehrají několik velmi dobrých zápasů, v dalších ale vybouchnou na celé čáře. Umístění opět ve velké míře ovlivní zdravotní stav kapitána Maria Lemieuxe.

MÁLO RADOSTI. Jeden z mála dobrých výkonů podal v minulé sezoně brankář Sebastian Caron. Jeho skvělý průměr 91.6% pochytaných střel ve 24 zápasech nepřímo vedl k odchodu zkušenějšího Johana Hedberga.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze