Pittsburgh nedal na domácím ledě ani gól

18 2001
Pittsburgh - Ani jeden gól nedokázali vstřelit hokejisté Pittsburghu v semifinále Stanley Cupu na domácím ledě týmu New Jersey a prohráli 0:3. V sérii hrané na čtyři vítězné zápasy se tak obhájci ujali vedení v poměru 2:1. Pro vývoj utkání byla rozhodující už první třetina, kterou Devils vyhráli 2:0. V 9. minutě vstřelil úvodní branku Brian Rafalski a o chvíli později se při přesilové hře pět na tři radoval také Jason Arnott. Úspěch New Jersey pak v úvodu třetí části hry potvrdila dvojice českých útočníků. Po přihrávce Petra Sýkory se pošesté v letošních vyřazovacích bojích trefil Patrik Eliáš.

Bez klíčového obránce Dariuse Kasparaitise a jednoho z nejlepších útočníků Roberta Langa se museli obejít hokejisté Pittsburghu ve třetím zápase proti New Jersey. Místo Kapsraitise nakonec nenastoupil František Kučera, nýbrž Marc Bergevin, a na Langově místě hrál René Corbet.

Brankář Martin Brodeur z New Jersey zaznamenal již jednáctý zápas s čistým kontem v play off, ale tento byl jeden z nejsnazších. Šlo na něj jen dvacet střel, většina z nich však vůbec nebyla nebezpečná. Poprvé od roku 1975 tak hráči Pittsburghu nedokázali dát ve Stanley Cupu gól před vlastním publikem.

Devils vstoupili do utkání stejně jako v posledním měření sil na vlastním kluzišti a po první třetině vedli 2:0. Nejprve se sice ve čtyřech museli bránit při vyloučení Roberta Holíka, ale po jeho návratu sami udeřili. Brian Rafalski dostal přihrávku od Alexandra Mogilného a střelou švihem se trefil přesně mezi betony domácího brankáře Johana Hedberga.

Ve 12. minutě šel za hrubost na trestnou lavici Josef Beránek a vzápětí si k němu přisedl i obránce Bob Bougner, takže se Devils naskytla dvojnásobná početní výhoda. Hosté ji využili již po dvanácti sekundách. Rafalski našel Jasona Arnotta a ten znovu prostřelil gólmana Hedberga.

Pittsburgh se snažil o podobný kousek, který se mu povedl v úterý, ale Devils tentokrát obrat ve skóre nepřipustili. V závěru první třetiny se neujala šance Jaromíra Jágra, jehož dorážku vykopl Martin Brodeur levým betonem. V prostředním dějství se z gólu nemohl radovat ani Mario Lemieux, který se pokoušel dostat puk do sítě z velmi těžkého úhlu, ale Brodeur jeho střelu kryl lapačkou.

"Měli čtyři hráče ve středním pásmu, kteří narušovali naši rozehrávku. I když jsme bruslili naplno, vůbec k ničemu jsme se nedostali," poznamenal Lemieux.

Úspěch New Jersey tak v úvodu třetí části hry potvrdila dvojice českých útočníků. Petr Sýkora vysunul do situace dva na jednoho Colina Whitea a Patrika Eliáše. White na sebe nalákal obránce a Eliáš měl více času na střelu, která se otřela o rameno brankáře Hedberga a skončila potřetí v síti.

"Myslím, že dnes měl soupeř lepší tým, který nám moc šancí nedal. Prohrávali jsme 0:2 a oni potom měli zápas pod kontrolou. Soustředili se na obranu a dostali se i do dobrých příležitostí, protože my jsme to vzadu museli otevřít," zhodnotil utkání trenér Pittsburghu Ivan Hlinka.

Pittsburgh - New Jersey 0:3 (0:2, 0:0, 0:1)
Branky a nahrávky
: 9. Rafalski (Mogilnyj), 13. Arnott (Rafalski), 42. Eliáš (White, Sýkora). Střely na branku: 20:36. Diváci: 17 148. Stav série: 1:2.

Kapitánovi Jaromíru Jágrovi, hrajícímu majiteli Mariu Lemieuxovi ani trenéru Ivanu Hlinkovi se vývoj utkání s New Jersey nelíbí.