Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pittsburgh si na Stanley Cup brzy sáhne, říká Hrdina

ŠESTNÁCT LET. Taková doba uplynula od chvíle, kdy hrál Jiří Hrdina v jednom týmu s Jaromírem Jágrem. | foto: Profimedia.cz

6 2008
Za Pittsburgh hrál spolu s Mariem Lemieuxem a Jaromírem Jágrem v době, kdy byl tým na vrcholu a získal dva Stanley Cupy za sebou. Bývalý hokejový útočník Jiří Hrdina pozorně sledoval letošní cestu Penguins do finále nejslavnější soutěže, ve které nestačili na Detroit. "Ten tým má ale velkou budoucnost," předvídá padesátiletý internacionál.

Proč se útočně laděný Pittsburgh proti Detroitu neprosadil?
Kdybych znal tuhle odpověď, tak by ji trenér Therrien asi použil. Stál proti nim vynikající brankář Osgood a skvělá obranná hráz Detroitu. Podle mě se celá série lámala v prvních dvou zápasech. Když nedáte ani jeden gól, dostane vás to psychicky hodně dolů.

Detroit - Pittsburgh: Chris Osgood a Jevgenij MalkinMyslíte, že se kvůli tomu nemohl prosadit Malkin, který předtím dokázal ve dvanácti zápasech nasbírat osmnáct bodů?
Celou sezonu patřil k tahounům týmu a tlak tam na něj byl obrovský. Umím si představit, co s váma udělá, když se v prvních dvou zápasech neprosadíte. Malkin ještě není zralý, pořád je mu jenom jednadvacet.

Jak se vám líbil Crosby?
Na to, kolik mu je, patří určitě k největším postavám v NHL. Celý tým v Pittsburghu je mladý a zraje. Pokud ho udrží pohromadě, během dvou tří let by na Stanley Cup měli dosáhnout.

Petr Sýkora a Sidney CrosbyO Crosbym dost lidí říká, že jde sice o kvalitního, ale také hodně protežovaného hráče. Že podobných hokejistů je v lize víc, akorát nemají takovou mediální pozornost. Souhlasíte s tímto názorem?
Ne. Ten, kdo sbírá body a dává góly, pro to musí něco udělat. Crosby je šikovný, pohyblivý, vynikající s pukem i bez něj, umí najíždět do prostorů a vytváří šance. Je ovšem jasné, že Kanada potřebuje nějakou ikonu. Měli Gretzkého, pak Maria. Jejich roli teď přebírá Crosby. Ale myslím, že si ji zaslouží.

Detroit má propracovanou obranu, ale stejným stylem hraje už strašně dlouho. Je tak dokonalý, že na něj nejde vyzrát?
V Detroitu dokazujou, že jdou správnou cestou. Jejich styl je vynikající, postavený na výborných výkonech gólmana a obrany. Letos se k tomu navíc přidala spousta hráčů vepředu, kteří se prosadili, jako Filppula a nakonec i Hudler. O Zetterbergovi a dalších ani nemluvím.

Jakým způsobem byste proti Detroitu hrál, kdybyste byl trenér?
To je obtížné. Potřebujete mít ofenzivní sílu. Tu Pittsburgh měl, a stejně se neprosadil.

Smutek PittsburghuCo tedy navrhujete?
Velice dobře individuálně zdatné hráče, kteří jsou schopní přejít v situaci jeden na jednoho a vytvořit přečíslení. Z toho pak těžit. Ale viděl jste sám: Pittsburgh měl Crosbyho, Malkina a Hossu, a stejně se jim nedařilo. Je velice obtížně proti takovému stylu hrát.

Zajímavé je, že je v Detroitu spousta starých hráčů, kteří s mladými dokážou držet krok i po fyzické stránce. Jak si tohle vysvětlujete?
Novými metodami v tréninku, trochu jiné přípravě a stravě. Před deseti patnácti lety nebyly tyhle drobnosti až tak propracované. I regenerační procesy jsou daleko lepší, tohle za nás nebylo.

V play-off se hodně vyzdvihoval výkon brankáře Osgooda. Byl opravdu tak skvělý, nebo spíš může děkovat spoluhráčům a systému, jakým Detroit hraje?
Obranný systém Detroitu gólmanovi určitě pomáhá, ale Osgood dokázal tým podržet i ve chvíli, kdy to potřeboval. To mu nemůže nikdo vzít. Nakonec se dostal do takové formy, že v prvních dvou zápasech finále udržel čisté konto, což je nevídané.

Detroit: Chris OsgoodTakže kdyby hrál ve slabším mužstvu, byl by stejně famózní?
Myslím, že by se prosadil. Tu kvalitu má, je to vyzrálý gólman, pro kterého hovoří zkušenosti. V horších týmech je na brankáře samozřejmě větší tlak, ale hráč jeho kvalit by se prosadil všude. Minimálně by tomu týmu pomohl.

Jaký gólman se vám v sérii - bez ohledu na výsledek - líbil víc: Fleury, nebo Osgood?
Víc se mi líbil Osgood, protože ve chvílích, kdy se lámal výsledek, prokázal větší schopnosti. Na druhou stranu Fleury je mladý gólman, který v podstatě dozrává. To se ukázalo při třetím gólu v rozhodujícím utkání. Dal si ho vlastně sám. To by se zkušenému brankáři v takovou chvíli nemělo stát. Zápas byl na hraně, ještě se s tím dalo něco udělat, ale taková chyba tým hrozně srazí. Osgood v tomhle neselhal.

Jiří Hudler slaví vítězný gól čtvrtého finále.Jak se vám ve finále líbily výkony českých hráčů?
Hudler i Sýkora dokázali, že roli, kterou v týmu mají, plní perfektně. Sýkora rozhodl pátý zápas, kdy všichni počítali s tím, že už bude Detroit slavit. Je to vynikající útočník, což dokazuje spoustu let. Dával bych ho téměř na úroveň prvních třech hvězd Pittsburghu, to je Malkin, Crosby a Hossa.

A Hudler?
Ten si zatím buduje pozici. Ve vyrovnaných situacích pět na pět tolik prostoru nedostává, ale díky své chytrosti, skvělé technice hole a přehledu ve hře je velice platný. Umí se prosadit, má budoucnost.



Najdete na iDNES.cz



mobilní verze