Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pittsburgh ukončí sezonu s finančním ziskem

13 2001
Pittsburgh - Mario Lemieux měl z postupu hokejistů Pittsburghu do semifinále Stanley Cupu dvojnásobnou radost. Jednak jako hráč, který se po téměř třech letech vrátil znovu na led a jemuž se zatím daří plnit to, co od něj ostatní očekávají, a pak i jako majitel klubu. Pittsburgh, který se před dvěma lety topil v dluzích a zachránil jej právě Mario Lemieux, totiž za postup do finále inkasuje od vedení ligy poměrně slušné peníze jako podíl na zisku. Poprvé po několika letech tak skončí sezóna pro klub mírným ziskem. "Vyděláme tak dva, možná tři milióny dolarů," odhadl Lemieux.

"Když se dostaneme dál, tak si samozřejmě přijdeme ještě na víc," připustil. Ani on však nedokáže říci, zda bude mít dost peněz na to, aby udržel největší hvězdu Jaromíra Jágra. Lemieux už v minulosti jednou prohlásil, že by v budoucnu jen nerad překročil pečlivě plánovaný rozpočet klubu.

Ten v této sezoně činil zhruba 34 miliónů dolarů a v příštím ročníku by se měly náklady ještě o něco zvýšit. Jágr si v uplynulých dvou sezonách přišel ročně na deset miliónů dolarů. Pokud jej Lemieux bude chtít udržet, bude se muset vzdát několika dalších hráčů.

Vedle finančních problémů jsou tu ale ještě skřípající personální vztahy. Lemieux, který se vrátil na led i proto, aby držitele pěti trofejí Arta Rosse motivoval, po prvním kole play off svého spoluhráče z útoku kritizoval, což se Jágrovi vůbec nezamlouvalo. Krátce poté český hokejista v rozhovoru s novináři několikrát připustil, že po sezoně odejde.

Vedení klubu proto dá před Jágrem nejspíše přednost dalším třem hráčům, kterým letos vyprší smlouva - Martinu Strakovi, Robertu Langovi a Alexeji Kovaljovovi. Jágr už se s odchodem smířil. "Před sedmým zápasem proti Buffalu jsem myslel na to, že z klubu odejdu. Pak jsem si hned připomněl, jak jsme v prvních dvou letech, co jsem tady hrál, získali Stanley Cup," vykládal Jágr. "Rád bych tu trofej vybojoval i ve své poslední sezóně v dresu Penguins. Chci odsud odejít jako vítěz," dodal.

Vedle prostředků, které spolykají hráčské smlouvy, šetří klub ještě na výstavbu nové haly. Lemieux i proto doufá, že se týmu povede dojít v play off co nejdále. Získal by pak pro projekt výstavby haly i prostředky z městského rozpočtu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze