Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pittsburgh utvářel Jágra v dobrém i špatném

12 2001
Pittsburgh - Není sporu o tom, že Pittsburgh se vzdává svého hvězdného hokejisty Jaromíra Jágra jen pod tlakem existenčních okolností, a nikoli kvůli jeho špatné hráčské sezóně nebo vrtochům, které mu tolerovali jako žádnému jinému hráči v klubu, napsal lokální deník The Post-Gazette Sports k Jágrově výměně do Washingtonu.

Jágr měl manýry jako Lemieux
Pittsburgh Jágra v uplynulých jedenácti letech utvářel v dobrém i špatném. Do klubu přišel jako osmnáctiletý chlapec s odzbrojujícím úsměvem a nadáním, které bralo dech. Hned zpočátku dával najevo zbožný obdiv ke svému idolu, kapitánu mužstva Mariu Lemieuxovi. A právě tehdy možná začal pochytávat manýry, které Lemieuxe dráždily poté, co se vrátil loni v prosinci z hráčského důchodu zpět na led, uvedl list.

Před sedmnácti lety měl Lemieux v klubu výsadní postavení a bylo pochopitelné, že vedení i vlastníci mužstva dělali všechno možné, aby ho udržovali v dobré náladě. Představoval totiž reálnou naději na přežití. Byl proto zproštěn dodržování běžných klubových pravidel a vůbec všeho, co považoval za nepodstatné.

V NHL platí například pravidlo, že kapitán vždy čelí za klub nepříjemným otázkám reportérů po porážce. Lemieux tohle pravidlo křiklavě porušil, když mužstvo prohrálo v roce 1993 v prodloužení rozhodujícího zápasu druhého kola play off s New York Islanders. Místo aby šel mezi reportéry, zmizel v nedostupné části šaten a objevil se teprve ve chvíli, kdy většina novinářů kabiny opustila.

Kritizoval trenéry, nectil klubová pravidla
Vzhledem k Jágrovu obdivu vůči Lemieuxovi se nelze divit, že jím byl ovlivněn, a to v kladném i záporném smyslu. V posledních letech se na Jágra snesla obvinění, podle deníku zčásti oprávněná, z vlastností a chování, které by byly znepokojivé u jakéhokoli hráče, natož u kapitána.

Jágr si veřejně stěžoval na trenéry a jejich strategie a slyšet ho nyní hovořit o hlubokém respektu ke Kevinu Constantineovi je naprosto směšné, napsal autor. Jágr také necítil potřebu řídit se klubovými pravidly, jako byla účast na autogramiádách, a dopřával si také módní pozdní příchody na týmová sezení. Penguins zřejmě prokázali Jágrovi medvědí službu, když mu poskytli tolik volnosti, uvedl list.

Pak nastoupil na led opět Lemieux. Tentokrát se projevil jako výborný mluvčí klubu a dělal jen to, co pro něj považoval za správné. "Je zcela možné, že Jágr udělá pro svůj nový tým totéž. To se však musí rozloučit s některými návyky a přijmout trochu disciplíny, ale to je snad bez diskuse. A to může z Jágra udělat jen ještě lepšího hráče," uvedl list.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze