Ryan O'Byrne z pražského Lva obchází padajícího Mika Glumace z Medveščaku...

Ryan O'Byrne z pražského Lva obchází padajícího Mika Glumace z Medveščaku Záhřeb. | foto: Profimedia.cz

Lev Praha vyřídil Medveščak po čtyřech duelech a je ve čtvrtfinále KHL

• 31
Hokejisté Lva Praha se radují z postupu do čtvrtfinále play-off KHL. Nad Medveščakem Záhřeb vyhráli hladce 4:0 na zápasy. Ve čtvrtém duelu přemohl český klub chorvatského soupeře 3:2.

Už teď je jasné, že pro hráče Lva je to historický úspěch, v loňské první sezoně v Kontinentální lize totiž ve stejné fázi vypadli po stejně jednoznačném průběhu s CSKA Moskva. Teď proti nováčkovi soutěže splnili roli favorita a od 20. března budou dál usilovat o Gagarinův pohár.

Soupeře pro čtvrtfinále ještě hokejoví Lvi neznají, protože záleží na vývoji ostatních sérií 1. kola, ale pravděpodobně se utkají se silným týmem SKA Petrohrad, kde působí čeští reprezentanit Alexander Salák a Roman Červenka i hvězdný Ilja Kovalčuk. Další možný soupeř vzejde z dvojice Donbass Doněck - Dinamo Riga.

Medveščak Záhřeb vs. Lev Praha 2:3 (na zápasy 0:4)

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži.

Lev od začátku udával tempo, ale dlouho se hrálo bez šancí. V šesté minutě se dočkali hosté vedení. Nakládalovi se střela sice nepovedla, ale puk zadovkou prodloužil Cingel před branku, kde snadno dorážel Matai. Medveščak mohl vyrovnat při Řepíkově vyloučení, ale velké příležitosti neproměnili Cheechoo, Thomas a Linglet.

Právě při jeho trestu zvýšil v 16. minutě ránou od modré čáry finský bek Mäenpää, který si připsal první trefu v sezoně. Lev se v úvodní části ubránil i 104 vteřin ve třech proti pěti.

Ve druhém dějství se stav nezměnil. Vehanena ohrozil Vesce a před polovinou dokonce v oslabení i Thomas. Zvýšit náskok Pražanů mohli Sekáč a Azevedo. Ve 35. minutě byl za tvrdý zákrok na Cheechooa vyloučen Kapanen na pět minut a do konce utkání, ale Lev odolal. Největší šanci neproměnil Ryan.

V závěrečném dějství nejdříve nevyužil možnost v přesilovce Vrána a ve 47. minutě se Medveščak dočkal kuriózně snížení. Letang nahodil puk od červené čáry a Vehanen puk po odskoku od ledu minul lapačkou. Lev ale bleskově odpověděl. Za minutu a půl prostřelil Dekaniche Ullström.

Chorvatský klub se sestavou plnou Kanaďanů a Američanů se nevzdal a chtěl odvrátit konec sezony. Za Vehanonovými zády skončila v 56. minutě tečovaná Ellisonova střela. Medveščak navíc hrál posledních 70 vteřin přesilovku po Ševcově vyloučení, ale Lev i díky Vehanenovi velkému tlaku při power play domácích odolal.

Branky a nahrávky: 47. Letang (Kane), 56. Ellison (Linglet) - 6. Matai (Cingel, Nakládal), 16. Mäenpää (Oystrick, Thörnberg), 48. Ullström (Novotný). Rozhodčí: Olenin, Kadyrov - Šeljanin, Sivov. Vyloučení: 5:6, navíc Kapanen (Lev Praha) 5 min. a do konce utkání. Využití: 0:1. Diváci: 6 500. Třetiny: 0:2, 0:0, 2:1.

Medveščak Záhřeb: Dekanich - Popovic, Martinovic, Švarný, Foster, Katic, Letang, O'Connor - Ellison, Murley, Thomas - Cheechoo, Vesce, Linglet - Glumac, Jessiman, Ryan - Bjorkstrand, Murray, Kane - Nyström. Trenér: Mark French.

Lev Praha: Vehanen - Mäenpää, Ševc, Němec, Oystrick, O'Byrne, Jaakola, Nakládal, Gragnani - Azevedo, Novotný, Ullström - Thörnberg, Vrána, Sekáč - Řepík, Kapanen, Zackrisson - Matai, Cingel, Ridderwall. Trenér: Kari Jalonen.