Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Plekanec nejvíc bojuje s angličtinou

10 2003
Hamilton, Praha - Největší problém hokejového útočníka Tomáše Plekance v zámoří? Angličtina. "Ta je asi nejtěžší. Když jsem tu byl sám, domluvil jsem se bez problémů. Ale jak přijel Slovák Jozef Balej, přestal jsem se snažit," napsal dvacetiletý útočník v e-mailovém rozhovoru. O místo v NHL bojuje kladenský talent v Hamiltonu, společné farmě kanadských týmů Montrealu, se kterým v létě podepsal smlouvu, a Edmontonu.

Nejlepší nováček české ligy sezony 2000-01 proseděl i tady pár zápasů na tribuně, ale teď se mu daří stejně jako celému týmu. Hamilton suverénně vede AHL, vyrovnal rekord ligy v počtu vyhraných utkání v řadě venku.

Plekancovi chvíli trvalo, než si zvykl na nápor zápasů. Obvykle se hrají čtyři týdně, ale obnášejí obrovské přesuny autobusem. Třeba ve třech dnech po sobě hrál Hamilton s Clevelandem: doma, venku a zase doma. "Jedna cesta přitom trvá asi jako z Kladna do Vítkovic," říká Plekanec.

Musel se přizpůsobit jednoduché hře, která se v zámoří vyžaduje. "Chtějí, abych nahazoval do pásma a agresivně napadal. Celý zápas se hraje stejný systém, nezáleží na stavu," píše Plekanec. "Trochu se bojím, že až se jednou vrátím, nebudu umět zamíchat pukem. Parta v týmu je ale fajn."

Za mořem je spokojený, v začátcích měl pomocníky. Hned jak přijel do Montrealu, ujal se jej novinář Zdeněk Matějovský, který v Kanadě žije. "Poradil mi, jak volat domů a zařídil internet," vypráví Plekanec. O bankovní záležitosti, bydlení, auto se postaral agent.

Když má volno, tráví čas u počítače nebo vyrazí na nákupy či na hokej do Toronta, které leží na druhém břehu Ontarijského jezera. Samotou netrpí, na návštěvě se u něj střídají rodiče s přítelkyní. "Všichni mi aspoň můžou uvařit. Během prvních dvou měsíců jsem si užil restaurací dost," říká v nadsázce. Najdete na iDNES.czmobilní verze