Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Plekanec: Nesmím se moc vznášet

6 2008
Praha - Loni byl nejhůř placeným Čechem v NHL. A s ruským veteránem Kovaljovem jim to příliš neklapalo. Letos je vše jinak. Útočník Tomáš Plekanec v létě podepsal nový kontrakt a s Kovaljovem vytáhli Montreal dokonce i na první místo ve Východní konferenci. To se nejúspěšnějšímu klubu v historii NHL nepodařilo od roku 1993, kdy získal poslední, 24. Stanley Cup.

"Nikdo nečekal, že budeme tak vysoko. Ani my," říká pětadvacetiletý hráč, jenž je se 26 góly a 35 nahrávkami nejproduktivnějším Čechem v NHL.

Když jste jako menší sledoval NHL, byl Montreal váš vysněný klub?
Moc jsem toho o něm nevěděl. Teprve až když mě draftoval a přijel jsem tam, zjistil jsem, co je to za město. Jaké má fanoušky. Ale dřív jsem jako ostatní sledoval hlavně Jágra.

A teď jste v produktivitě lepší než on.
Ale nedá se to srovnávat. Džegr se trápí. Kdyby měl za centra Nylandera, je v bodování v první desítce.

Byl byste vy tím správným typem centra, s nímž by to Jágrovi klapalo?
Jéžiš, to nevím. I když na druhou stranu Kovaljov hraje podobně.

Takže Kovaljov je pro vás dobrá průprava, kdyby vás jednou dali k Jágrovi. Taky potřebuje řídit hru.
Určitě, k puku se člověk s Kovym moc nedostane. Leda když nahraje do prázdné branky, jak mi to v poslední době nahrává.

Pořád je to lepší varianta, než kdyby vám nenahrál vůbec.
Jasně. Občas bych se puku dotkl rád víc než jen před prázdnou brankou, ale zatím to funguje.

Už jste za ním někdy přišel, abyste mu řekl: Nahrávej mi víc?
To ne. Když člověk vidí, co s pukem dokáže, je rád, že pro nás ty šance připraví. Občas si tam připadám úplně zbytečný. Ale ono mu to párkrát uteče, vjede mezi čtyři hráče a oni mu to seberou. Pak už zase občas nahraje.

S Alexejem Kovaljovem a běloruským křídlem Andrejem Kosticynem hrajete od začátku sezony bez toho, že by vás kouč rozdělil.
Jako jedinou lajnu. To nám pomohlo. Už o sobě víme.

Na vašem místě bych měl o parťáky docela strach. Třeba že se vám Kovaljov jednou nevrátí. Má pilotní licenci, často létá.
Ale já ani nevím, jestli si v poslední době někam zaletěl. Loni se mu povedlo přijít pozdě na nějaké tréninky. Byl v New Yorku a zdržel se kvůli počasí. Měl z toho pak problémy. Ale letos se drží. A do vesmíru chce letět až po skončení kariéry.

Váš druhý parťák Kosticyn zase trpí epilepsií, kvůli tomu byl draftován na horší pozici, než mohl být, že?
Ti první si ho nevzali, protože se báli jeho nemoci. Ale za tu dobu, co u nás je, nebyl jediný problém. Většina týmu ani neví, že epilepsii má.

A jak jste se to dozvěděl vy?
Četl jsem to o něm už dřív.

Hodně si čtete o svých spoluhráčích, abyste zjistil, co jsou zač?
Ne, to ne. Když jsem hrál na farmě, sledoval jsem, kde se kdo tlačí. S kým budu bojovat o místo.

Teď máte trochu jiné starosti. Už bojujete spíš o pozici nejproduktivnějšího Čecha v NHL. Zajímá vás to?
Hodně lidí se mě na to ptá. Jenže to je dané tím, kdo s kým hraje. A jak se daří týmu. Z nás to nikdo nijak zvlášť nesleduje.

Opravdu? Ale přehled máte, že?
Jak se mě na to všichni ptají, tak to vím. Ale že bych se po každém zápase šel podívat, jestli dal Venca Prospal gól nebo si Jágr připsal zase čtyři přihrávky, to ne.

Stává se z vás nová hvězda. Poznáte, že už jste slavnější?
Určitě, volá mi víc novinářů. Z Čech i tady v Kanadě. Teď se mi daří, příště nemusí. Nesmím se moc vznášet.

Přitom jste si v létě při vyjednávání o nové smlouvě docela užil, že?
Nebyly to tahanice, ale nechtěl jsem ze sebe dělat chudáčka, abych odehrál 18 minut za zápas za sedm set tisíc. Šlo o to, že měli několik oproti mně nadhodnocených hráčů.

Co jste si pořídil za novou smlouvu na 1,4 milionu dolarů ročně? Kdysi jste si za peníze z mistrovství světa juniorů, jež jste v Moskvě vyhráli, koupil první počítač.
To jsem bral tehdy v Kladně tři a půl tisíce za měsíc. Teď jsem si nic nepořídil. Člověk spíš nakoupí nějaké nemovitosti, aby uložil peníze jinam než do banky. Hodně kluků si kupuje auta, já na to nejsem. Na tři měsíce, co strávím v Česku, si nebudu kupovat auto za dva tři miliony.

Daří se i celému týmu. Jaký mají v hokejovém městě, jako je Montreal, současné výsledky ohlas?
Velký. Ale jak jsme skočili na první místo, hned jsme vyrazili na trip po Kalifornii. Takže si od toho blázince trochu odpočineme. Uvidíme, až se vrátíme. Jestli na prvním místě, bude to slušný kotel.

Co na to říkají místní legendy?
V poslední době jsem moc neslyšel. Zato na začátku sezony nás moc nechválili. Tuším, že Lafleur (nejproduktivnější hráč v historii klubu) říkal, že máme čtyři čtvrtý lajny.

A co mistrovství světa, které se letos hraje v Kanadě? Myslíte na ně?
Teď se soustředím jen na Montreal. Loni jsme neudělali play-off, a kdyby se to mělo opakovat, tak by nás lidi sežrali. Nic jiného než play-off neexistuje. Až dohraju poslední zápas za Montreal, tak na to začnu myslet. Nikdy reprezentaci neodmítnu.Najdete na iDNES.czmobilní verze