Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Plocha musí mít minus osm stupňů, říká kanadský expert na led

Příprava ledové plochy na pražské zápasy NHL je velice pečlivá. | foto: ČTK

30 2008
Kamkoli se vrtne hokejová NHL, jede také on. Dan G. Craig, kanadský expert na led a chod arén, dohlíží i na výrobu plochy pro zápasy zámořské ligy v Praze. Začínal na stadionu v městečku Jasper, pak pracoval pro Edmonton. Nyní?

"Mám na starosti třicet týmů. A mám pro ně velkou vášeň," řekl MF DNES poté, co na ledě O2 Areny nachystal uchycení branky.

Jak dlouho potrvá, než led bude perfektně nachystaný pro zápas NHL?
V úterý odpoledne bychom už mohli hrát.

Aby byl led bezchybný, je třeba speciální teplota třeba i vzduchu?
Hodně dělá klimatizace, vlhkost, teplota. Chtěli bychom, aby led měl minus 7 až 8 stupňů Celsia. A teplotu vzduchu – aby byla příjemná pro diváky – 16 až 17 stupňů. Ještě přidáme centimetr a půl ledu.

Křištálová lupa Proto se plocha stříká ručně hadicí?
Ano. Když led malujete, musíte ho vytvářet velmi pomalu, aby se barva nerozpíjela. Stojí to hodně času a trpělivosti.

Co vlastně obnáší vaše práce?
Souvisí s tím, kde se hraje. Nejde jen o utkání, ale též o bezpečnost hráčů i příznivců. Když máte na starosti budovu a zařízení, chcete si být jistí, že mantinely, střídačky, podlahy, led i vzduch jsou správné.

Toho je tedy dost. Asi se v Praze moc nevyspíte, že?
Naopak, myslím, že ano. I když tak moc ne, zase jedu do Stockholmu, kde hraje Ottawa s Pittsburghem. Ovšem tady jsou pracovníci opravdu dobří, takže jsem klidný.

Jak jste se k této práci dostal?
To je dlouhý příběh. Vyrostl jsem v malém městě v západní Kanadě a moje první práce byla na zimním stadionu. Už na střední škole. Jsem na stadionu od čtrnácti let.

A taky jste věčně na cestách. To musíte mít svou práci velmi rád.
Opravdu rád jezdím do různých zemí a pracuju s lidmi. Rád je učím, ale taky si vyměňuju nápady. Pokaždé odjedete s jiným a nezáleží, jestli se týká práce s rolbou nebo připevnění mantinelů. Co si vezmu odsud? Chlapci mi své triky ještě ukážou.Najdete na iDNES.czmobilní verze