Plzeň kosí kanonýrova smrtící zbraň

• 12
Zlín - Dvě krásné střely zápěstím rozhodly o výhře hokejového Zlína nad Plzní. Autor? Kdo jiný než Jaroslav Balaštík. Král střelců, jehož parádní disciplínou je právě rychlá a přesná střela zápěstím. A taky nevídaně prudká. "Puky, s nimiž cvičím na střelnici, jsou dvakrát těžší," říká zlínský kanonýr.

Zlínský hokejový klub by měl Jaroslavu Balaštíkovi pojistit zápěstí. Právě to je totiž smrtící zbraní jeho ofenzivy.

Tři vteřiny před koncem čtvrtfinálového utkání v Třinci vyrovnal Balaštík střelou zápěstím na 2:2 a Zlín pak vyhrál duel v nájezdech. A možná tím otočil celou sérii, místo 3:1 pro Třinec byl pak stav 2:2 na zápasy.

Ve druhém semifinále vytáhl nejlepší střelec základní části extraligy svou největší zbraň znovu.

Poprvé v čase 13:37, kdy si najel do pásma a z pravého kruhu se trefil s nečekanou prudkostí podél nohou soupeřova obránce k levé tyčce Málkovy branky. "Každý brankář vám potvrdí, že když jde puk kolem nohy, tak ho do poslední chvíle nevidí. A pokud to dobře trefíte, nemá pak gólman moc šancí," řekl po zápase Balaštík.

Právě on byl hrdinou druhého semifinálového večera ve Zlíně. Vyrovnaný souboj gradoval v prodloužení, spěl k samostatným nájezdům. Jenomže dvě a půl minuty před jeho možným koncem se Balaštík dostal ke své ráně znovu. A tentokrát proti ní nebylo odvolání, jeho druhá branka už byla vítězná.

Gólman Málek nazlobeně odjel z brankoviště, Balaštíkovy ruce letěly vzhůru. S nadšením i s úlevou. "Plzeň hrála prodloužení dobře, i v oslabení výtečně bránila," řekl. Spolu se slávistou Supem a plzeňským Josefem Strakou už vede tabulku střelců i ve vyřazovacích bojích, v nichž dal šest gólů.

Zápěstí trénuje přes léto na střelnici, kde pálí dvakrát těžšími puky. Kdysi ho k tomu vedl bývalý reprezentant a trenér Antonín Stavjaňa. "Vím, jak se mi do toho vždycky nechtělo, ale teď jsem moc rád, že takovou průpravu mám," vzpomíná s vděčností.

"Střelba s těžkými puky mi pomáhá i posilovat ramena a horní polovinu těla," tvrdí. Právě proto, že pak v zápase posílá na branku jen poloviční váhu, je jeho rána tak úžasně prudká.

Podobné góly dávají v NHL třeba superstřelci Joe Sakic nebo Milan Hejduk. I když ten umísťuje své pokusy spíš pod břevno, kdežto Balaštík míří k tyči.

"Mým vzorem ale není Hejduk, nýbrž Martin Hamrlík," vysekl poklonu obránci z vlastního týmu. "Ten má snad nejlepší střelu zápěstím, co znám. Každý trénink se učím od něj."