Plzni jsme zápas nepustili, tvrdí Vlach

15 2008
Zlín - Z pouhé intonace hlasu šlo poznat, že i den po porážce v Plzni má trenér extraligových hokejistů RI Okna Zlín Rostislav Vlach mrzutou náladu. Ale není se co divit. Jeho výběr totiž padl neuvěřitelným způsobem. Ještě sedm minut před koncem vedl o čtyři branky, nakonec prohrál 4:5 v prodloužení. "Co se dá říct k zápasu? Nic," uvedl Vlach.

"Stále mě to mrzí. Dvě a půl třetiny jsme byli lepší."

V čem vidíte příčinu neuvěřitelného výpadku?
Byla to naše chyba, prohráli jsme si to sami. Těžko se mi to hodnotí. Někteří hráči už byli smíření s tím, že je konec zápasu, že se nemůže nic stát. Ale hokej je takový, že během dvou minut může být všechno jinak. Inkasovali jsme dva nešťastné góly, další v přesilovce a pak už jsme se zbytečně zbavovali puku. Místo aby ho kluci přidrželi, zbytečně ho vyhazovali. Hráli jsme pasivně, zatímco Plzeň se dostávala do tlaku, kterému jsme nedokázali čelit.

Zažil už jste něco podobného?
Kdysi na mistrovství světa dvacítek jsme 50 vteřin před koncem posledního zápasu vedli o dvě branky. Pokud bychom to udrželi, máme stříbro. Ale my jsme dvakrát inkasovali a skončili až čtvrtí. Od té doby vím, že v hokeji se může stát všechno.

Jak to vypadalo v kabině po zápase? Objevily se v ní hádky?
Spíš tam byl smutek. Málokdo to zažil, jde o ponaučení do dalšího hokejového života.

A jaká byla cesta domů?
Samozřejmě špatná. Kluky to mrzelo. Ohledně tohoto zápasu vznikla spousta spekulací, ale podle mě je to blbost.

Musel jste během čtvrtka často odpovídat na dotazy, že takový obrat není samo sebou a že jste to Plzni úmyslně pustili?
Přišly nějaké esemesky nebo v rozhovorech jsem slyšel, že jsme jim to nechali. Lidi jsou různí, můžou si vymyslet všelicos. Ale my jsme neměli důvod to takto řešit. V tomto případě je to čistá hra, bohužel v náš neprospěch. Prohráli jsme si to sami.

Nemáte ale obavy, že jste naštvali vlastní příznivce a dnes proti poslednímu Ústí nastoupíte před poloprázdným hledištěm?
Samozřejmě nás mrzí, jak to dopadlo. Avizovali jsme, že sezonu chceme dohrát s co nejlepšími výsledky a fanoušky potěšit hezkou hrou. Doufejme, že to byl jenom výpadek. Proti Ústí chceme podat daleko lepší výkon a vyhrát.

I hokej občas nemá logiku

Plzeň - Vyhrocené a emocemi nasycené souboje hokejistů Plzně a Zlína napsaly ve středu další kapitolu. Odlišnou od těch předchozích. Zapomeňte na kousek brankáře Murína s úmyslně vychýlenou brankou, na nevraživost plzeňských fanoušků směrem k bývalému zlínskému kouč Bokrošovi.

Teď se bude mluvit o nevídaném hokejovém obratu. Krásném a krutém zároveň. "Vůbec nemá cenu hodnotit průběh zápasu. Důležité jsou dva body, které jsme získali," řekl útočník Lasselsbergeru Petr Vampola. Jenže lidi právě na vývoj utkání vzpomínat budou.

Ještě v 53. minutě Zlín vedl v Plzni 4:0. A zaslouženě, jeho lehkost v bruslení a dokonalost v přesilových hrách na ledě dominovala. Přesto Moravanům středeční večer neuvěřitelně zhořkl. Plzeň za necelých osm minut čtyřikrát skórovala a v prodloužení obránce Cartelli přetočil výsledek na 5:4.

"Smekám před hráči. Už jsem tady zažil několik infarktových závěrů, asi to tenhle stadion přitahuje. Důležitý byl gól na 2:4, hráčům poté narostla křídla a zápas otočili. Jsou to pro nás dva body, které mají cenu zlata," prohlásil plzeňský asistent Radim Rulík.

"Prohráli jsme vyhraný zápas. Závěr naši hráči neunesli psychicky. Za stavu 4:0 už jsme měli utkání vyhrát, ale hokej je někdy takový a i takové obraty se stávají," krčil rameni zlínský kouč Rostislav Vlach. Fanoušci, kteří po čtvrté brance hostů naštvaně opustili stadion, museli večer zažít pořádný šok, když na teletextu objevili konečný výsledek.

"Po našem prvním gólu jsme se zvedli a každý puk tlačili na branku soupeře. Vyplatilo se to. Pár takových zápasů jsem v hokeji už viděl, ale být přitom na ledě je na infarkt," svěřil se obránce Marek Posmyk. Jeho spoluhráč Vampola prohlásil, že i za stavu 0:4 pořád věřil v obrat.

"Jistěže ano. Kdybych nevěřil, tak na ledě nemám co dělat. Potvrdilo se, že v hokeji se může stát úplně všechno. Přálo nám štěstí, dali jsme do toho srdíčko," mínil Vampola. Plzeň udržela v tabulce sedmou pozici, na šestý Litvínov ztrácí jen dva body.

Ale jedenácté Vítkovice, které jsou nyní pod čarou play-off, jsou pozadu jen o pět bodů. Závěr základní části bude "šílený". 50. kolo je na programu už zítra, Plzeň ho však má předehrané a musí jen čekat na výsledky největších rivalů. "Večer se podívám na výsledky. Ale to je všechno, co můžu udělat. Nemá cenu se tím zabývat, uvidíme, jaká bude tabulka po 52. kole," reagoval Posmyk