Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Po hodinách napětí přiletěl pohár do Znojma

Strážci vyndavají Satnelyův pohár - Walter Neubrand (vlevo) a Mike Bolt z hokejové síně slávy doprovázejí Stanley Cup na cestách po světě. | foto: Alexander SatinskýMF DNES

2 2003
Znojmo - Kdyby předseda znojemských hokejistů Jaroslav Vlasák chtěl, mohl se Stanleyovým pohárem, který v sobotu bude k vidění na zimním stadionu jeho klubu, klidně přiletět sám. Vlastní pilotní průkaz a za sebou má desítky bezpečně nalétaných hodin.Dale čtěte: Slovenští fanoušci se dočkali Stanley Cupu x Šmehlík připustil konec kariéry

"Do letadla by se mi ale nevešel, a pak taky, já bych o takovou záležitost ani nestál," odmítl Vlasák s úsměvem teoretickou možnost, že místo vrtulníkem by dnes pohár cestoval z Ostravy jeho letadlem.

Přesto se najdou tací, kteří tvrdí, že bez Vlasáka by byl Stanley Cup ve Znojmě těžko někdy vystaven. "Bez něho by tam totiž dost možná nebyla ani ta extraliga," říká Martin Stloukal, hokejový manažer.

Stanley Cup přiletěl v sobotu před třetí hodinou ke znojemské nemocnici a následně se přemístí na zimní stadion, kde s ním triumfálně vystoupí Patrik Eliáš, člen týmu New Jersey, který Stanley Cup vyhrál.

Sobotní událost má být výjimečná a nezkazila ji ani příhoda po cestě, na které se pohár ztratil. Ve Znojmě jsou na příjezd svaté trofeje připraveni diváci i sponzoři, kteří se chtějí s pohárem a Patrikem Eliášem fotografovat.

Protože hned v neděli pohár zamíří do Třebíče, těžko lze očekávat, že v noci naberou oslavy takových obrátek jako před pár dny, kdy si svého dne s pohárem užíval Eliášův kamarád útočník Scott Gomez.

Vzal si jej domů na Aljašku, kde zrovna byla bílá polární noc, a do brzkých ranních hodin bouřlivě popíjel s kamarády. Na ráno však měl objednanou exkurzi ze školy, a tak musel na sklonku mejdanu napnout všechny síly, aby nepořádek uklidil a děti nic nepoznaly.

Později starosta aljašského města Anchorage vyhlásil 15. červenec za Den Scottyho Gomeze a 16. červenec za Den Stanley Cupu na počest slavného rodáka. Ještě než Američané sami pohár ztratili, zajímalo je mnoho detailů. Výrobní čísla vrtulníků, seznam osob, které budou poblíž poháru...

Znojmo se speciálně nepojistilo proti ztrátě nebo zničení cenné relikvie. "Máme ale dlouhodobě pojištěn zimní stadion," podotkl Vlasák. Domácí hokejisty možnost uvidět nejslavnější hokejovou trofej příliš nebere. Musí se připravit na podvečerní přípravný zápas, někteří půjdou místo okukování poháru na autogramiádu.

"Když o něj nemůžu hrát, stává se pro mne obyčejným pohárem, na který se podívám a zase půjdu," řekl slovenský útočník Ján Pardavý. Výtěžek z akce, na kterou stojí vstupenka 25 korun, jde na dobročinné účely. 

Program:
14.30
Přílet vrtulníku se Stanelyovým pohárem na palubě na heliport znojemské nemocnice
15.00 Zahájení akce na zimním stadionu (představovaní mužstva HC JME Znojmo pro sezonu 2003/04 a jeho nových dresů), ukázka nové informační kostky nad ledovou plochou
15.30 Příjezd Patrika Eliáše na zimní stadion
15.45 Zahájení ohňostroje a světelné show se Stanleyovým pohárem v hlavní roli
16.00 Začátek autogramiády Patrika Eliáše a hokejistů Znojma
18.00 Exhibiční utkání Znojmo - Třebíč
21.00 Soukromý program Patrika Eliáše a jeho hostů

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze