Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Po rychlém pádu je čeká baráž

23 2001
Ú s t í n a d L a b e m - Je začátek září a Václav Hluchý, předseda ústeckých hokejistů, hlásí do světa smělý cíl prvoligového nováčka: "Chceme skončit do čtvrtého místa." Trenér Horešovský, sedící jen o pár židlí dál, kroutí překvapeně hlavou. "To slyším poprvé. Budeme moc rádi, když se dostaneme do play off," konstatuje. Je 21. března, půl deváté večer. Horešovský už dávno u týmu není a noví trenéři Zdeněk Müller a Radomír Mikeš, kolikátí už, již znají smutný ortel: mužstvo se musí smířit s bojem o udržení v baráži. Spolu s ním se budou rvát brněnský Ytong a tři natěšení úspěšní účastníci druhé ligy. "Už jsme tomu přizpůsobili tréninky, věděli jsme, že se baráži nevyhneme," tvrdil trenér Müller ještě před tím, než znal výsledek zápasu Ytong - Kometa.

Hosté vyhráli a z tria ohrožených se jako jediní zbavili starostí. Ústečtí trenéři s předstihem sledovali také bitvy v rozhodujících sériích druhé ligy a tudíž potenciální soupeře. Pitvat se v tom, proč se Slovan, který po druhém kole vládl s Jihlavou a Opavou a pak byl na okamžik druhý, propadl až na dno, nikdo v současné době nehodlá. "Chyby se staly, a co jsme byli na pohovorech s vedením, tak je si jich vědomo," podotýká ústecký obránce a kapitán Martin Čmerda, "ale dnes je situace taková, že s tím už nic nenaděláme, jiné mužstvo mít nebudeme. Říkat, že kdyby se v létě stalo tohle nebo tamto, to nám nepomůže. Teď nás v první řadě zajímá záchrana."

Kapitán týmu si nemyslí, že by si jeho celek zavinil pád do barážové propasti jen v nadstavbové skupině o udržení. "Všechno odstartovalo kolem Vánoc, ještě tehdy jsme řešili, jestli se protlačíme nebo neprotlačíme do play off. Když pak začaly problémy, nikdo si nepřipouštěl, že to skončí až takhle," posteskl si Čmerda.

Ještě zápas či spíš "výlet" do Opavy a ve středu už začíná baráž. Loni jí také Slovan hrál, avšak ve zcela opačné pozici, jako nejlepší z druhé ligy. "Stále to není ono, jsme pořád v útlumu. Navíc na nás nastoupí soupeři s velkou chutí," uvědomuje si trenér Müller i po vysoké středeční výhře 7:0 nad Kadaní. Nepřeceňuje ji, hosté si totiž spletli hokej s krasobruslením. Vůbec skupina o udržení je nefér, zachráněné kluby se vůči ostatním nechovají vůbec macešsky. Víc si ale pomáhají na Moravě.

"Zrušte baráž, je nesmyslná. Stojí peníze, chybí motivace," hlásá kadaňský trenér Alois Chlustina. A ztrácí se i iluze. Na Ústí tak vlastně během jediné sezony čeká třetí soutěž. Po základní části první ligy a její nadstavbě perné boje o udržení. Osm zápasů, které rozhodnou o budoucnosti ústeckého hokeje.

"Musíme se znovu kousnout, podávat bojovnější výkony," nabádá trenér Müller. A kapitán Čmerda jedním dechem dodává: "Teď bychom měli udělat tlustou čáru za vším, co bylo, a soustředit se na zcela jinou soutěž. Bohužel budeme v psychické nevýhodě, mužstva zespoda nastoupí bez nervů, navíc my jsme toho od Vánoc moc nevyhráli."

Nepůjdou si hráči někam sednout, promluvit si? "Bývá to zvykem, kolikrát taková schůzka pomůže. Ale asi to časově nezvládneme, všechno běží rychle za sebou," říká obránce. Ústečtí věří, že se projeví jejich zkušenosti z náročnějších a kvalitnějších bitev v první lize.

"Když zvládneme dvě tři utkání v úvodu, zvedneme se o padesát procent," je přesvědčen Čmerda, podle kterého je však kvalita kádru Slovanu stejná, ne-li horší než v minulé druholigové sezoně. Trenér Zdeněk Müller, který vypomáhá z Berouna, věří v konečný ústecký úspěch: "Nálada nebyla dobrá, s hráči jsme se pobavili o tom, co nás čeká. Máme profesionální tým, zatímco hráči soupeřů z druhé ligy většinou chodí do zaměstnání. Měla by se projevit naše fyzická kondice, ale bude to boj."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze