Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Po volnu si hrdina baráže oblékne výstroj

26 2004
Jihlava - Po čtyřech měsících dnes hokejový brankář Jaroslav Suchan opět vbruslí na ledovou plochu Horáckého zimního stadionu. Tam jej večer 22. března fanoušci jako hlavního reka nosili na ramenou. Dukla Jihlava tehdy porazila v barážové sérii počtvrté České Budějovice - a stanula v nejvyšší soutěži. Gólman si to užíval, nikdy předtím z něj po hokejovém zápase netryskala větší radost.

Dobře však ví, že čas podřimování na vavřínech je dávno pryč. „Bylo krásný, že jsme něco dokázali. Ale jen co v dubnu začala suchá příprava, hned jsme začali myslet na příští sezonu, chceme v extralize obstát,“ tvrdí čtyřiadvacetiletý Suchan, jemuž včera skončila dovolená.

Přes léto jste měli volno tři neděle, stačilo to vám osobně k pořádnému odpočinku?
Ale jo, stačilo mi to. Na suchu jsme trénovali až do 2. července, takže jsem hned odjel na pár dní za teplem, k moři. Pak jsem byl na chalupě, kde bylo potřeba něco udělat. Tam jsem se sem tam projel na kole. A teď, ten poslední týden dovolené: to jsem už zašel i do posilovny, zahrál si tenis, člověk se musí furt nějak udržovat, není možné jen tak ležet.

Někteří vaši spoluhráči se zúčastnili i turnaje v plážovém volejbalu, třeba tohle vás nelákalo?
Slyšel jsem, že pár kluků ve Vodním ráji beach hrálo. Já byl tou dobou ještě na chalupě, ale během volna jsem si plážový volejbal v rámci rekreačního tréninku zkusil taky.

Byla letošní letní příprava nějak výrazněji jiná, než třeba ta loňská, když se Dukla nechystá na první ligu, ale na nejvyšší soutěž?
Já si myslím, že to bylo hodně podobné. Tak jako v minulosti. Plán tréninků se nijak zvlášť nelišil, schéma a týdenní cykly přípravy byly stejné. Občas jsme sice měli například jiné místo pro posilování či jinou tělocvična, ale jinak nic revolučního, nic převratného. Chodili jsme třeba i na spinning - i když: také ten byl vlastně zavedený už vloni. Že bychom letos najeli na něco úplně nového, ne, to ne.

Možná zbytečná otázka: jak se těšíte na led? Venku panují vedra, na stadionu by to mohlo být osvěžení, ne?
Bude to příjemná změna. Je teplo, jsem rád, že už jdeme na led. Tréninky budou snesitelnější, je to něco jiného než jenom posilování a běhání. Na ledě je to o něčem jiném, navíc z toho horka se aspoň zchladíme. Je ale jasné, že se zároveň pořádně zapotíme. (úsměv)

Kdy jste si naposledy sáhl na svou výstroj? Nesedá už na ní v kabině prach?
To snad ne. (úsměv) Ona se už během letní přípravy, někdy od půlky května, pomalu výstroj doplňuje, kontroluje, sepisuje... Jezdí dealeři od různých značek, kteří nabízejí hokejky, brusle a podobně, takže v kontaktu s těmi věcmi jsem byl. Člověk si pomalu chystal, co potřebuje... Na výstroj jsme si tedy čas od času sahali, nebylo to ale tak, že bychom v tom byli každý den.

Tak jste si i „prošlápl“ brusle?
Každý ví, jakou má velikost nohy, tak si zkusí nějaký novější model bruslí, potažený třeba látkou, která se tolik neprošoupe a tak...

V pondělí vyjedete poprvé na led, ale hned v pátek hrajete první zápas - se Znojmem, které bude mít týden tréninku k dobru, není to nevýhoda?
Ono je to takhle každý rok, že se hned po čtyřech pěti dnech hraje první přátelák, přestože začneme trénovat hned dvoufázově a bude to náročné. To je však normální součást přípravy, takhle to taky bereme. Někdo šel na led o něco dřív, někdo později, to však nic neznamená. Pro nás je to stejné, žádná novinka.

Ale novinkou je asi to, že spolu absolvujete několikadenní pobyt venku... V srpnu vás čeká turnaj v Nitře, kde vás čekají tři soupeři.
O tom turnaji jsme se už s kluky bavili. Bude to něco jiného v tom, že odehrajeme dva tři zápasy během dvou tří dnů... Bude to zpestření přípravy. Uvidíme, snad nám to prospěje.

Může to být mužstvu aspoň trochu užitečné třeba i z pohledu utužení kolektivu?
My teď budeme stejně trénovat ráno i odpoledne, takže stejně budeme pořád spolu. Ale zas budeme v Nitře dvě noci na hotelu... Takže asi jo, taky to snad pomůže, abychom se zas nastartovali a táhli za jeden provaz jako na jaře v play-off.

Druhým gólmanem v Dukle je Lukáš Hronek, který přišel na hostování ze Slavie. Vy, klíčová, ne-li přímo hlavní postava vítězné baráže teď budete muset o místo brankářské jedničky bojovat... Jste v klidu? Myslíte si, že vámbude „konkurenční prostředí“ svědčit?
My dva se s Lukášem známe delší dobu. Že je tady, to je v pohodě. Já jsem i rád. Hlavně, aby všechno klapalo v mančaftu a dařilo se nám. Když bude držet zdraví a tým pošlape, jak má, tak to bude to nejdůležitější. Žádná rivalita mezi mnou a Lukášem Hronkem není, v tom nevidím problém.

Na jaře byla v Jihlavě euforie, přes léto ale z klubu žádný velký optimismus nezazníval. Jsou hráči nažhaveni, nebo jste řekněme ve střízlivém stavu, tak jako před každou jinou sezonou?
Bylo krásný, že se něco podařilo, že jsme postoupili. Jenže hned v dubnu začala příprava na další sezonu a od té doby už myslíme jen na to, abychom v ní obstáli. Extraliga je mnohem kvalitnější soutěž, uvidíme, co nám nový ročník přinese...

Autoři:
Bodování

21

Dominik Kubalík

Plzeň

20

Tomáš Mertl

Plzeň

19

Milan Gulaš

Plzeň

Góly

14

Dominik Kubalík

Plzeň

12

Tomáš Mertl

Plzeň

9

Martin Růžička 27

Třinec

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Plzeň 15 7 3 4 1 62:34 31
2. Kometa 15 8 2 2 3 55:36 30
3. Třinec 15 8 2 2 3 47:34 30
4. Hr. Králové 15 9 1 1 4 35:25 30
5. Ml. Boleslav 15 6 1 3 5 36:32 23
6. Sparta 15 7 1 0 7 40:42 23
7. Chomutov 15 5 2 3 5 38:40 22
8. Vítkovice 15 5 2 2 6 43:38 21
9. Zlín 15 4 3 2 6 38:42 20
10. Olomouc 15 4 3 2 6 35:45 20
11. Liberec 14 5 1 0 8 26:43 17
12. Pardubice 15 4 2 1 8 34:52 17
13. Jihlava 14 4 1 2 7 34:41 16
14. Litvínov 15 2 2 2 9 24:43 12

Najdete na iDNES.czmobilní verze