Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Po změnách se sestava reprezentace ustálila

9 2004
Praha - Téměř kámen na kameni nezůstal v sestavě hokejové reprezentace. Původní představa trenérů o složení formací se otřásla pod vlnou omluvenek. Celkem došlo oproti původní nominaci k šesti změnám. „Povolali jsme další hráče z širšího výběru,“ řekl asistent Radim Rulík po úterním dopoledním tréninku. Nyní už se kompletní tým připravuje se na čtvrteční zápas proti Finsku.

Na obou kluzištích haly v Letňanech duněly mantinely. Na hlavní ploše trénovala hokejová reprezentace, na druhé hráli bývalí hokejisté, kteří se tradičně v komplexů bratrů Kučerů scházejí.

Kapitán reprezentace David Výborný vyšel z kabiny a zdravil se s Tomášem Jelínkem, Františkem Kučerou, s Richardem Fardou, s Alešem Volkem a dalšími. „Jste přišli za námi? Budou rozhovory?“ ptal se Richard Farda se smíchem novinářů.

Hala v Letňanech se stala místem, kde se národní tým připravuje před Karjala Cupem. Trenéři Weissmann, Rulík a Jelínek naplánovali na úterý dvoufázový trénink. První porce se odehrála před polednem.

Až na večerním tréninku se k týmu připojili Miloslav Hořava a Jiří Burger. Zatímco mladý kladenský útočník se dopoledne účastnil loučení s Jaromírem Jágrem, vítkovický Burger ještě ráno trénoval v Ostravě a dorazil až na podvečerní druhou tréninkovou dávku.

Trenéři museli oproti původní nominaci upravit tým šesti vynucenými změnami: Obránce Martina Škoulu a Radima Bičánka nahradili Martin Hlavačka s Michalem Rozsívalem, za útočníka Václava Nedorosta zaskočil Michal Mikeska. Karlovarský bek Hlavačka však onemocněl a místo něj  do Finska obletí jeho karlovarský spoluhráč František Ptáček. V pondělí pak ještě nahradil Jiří Burger Jaroslava Hlinku a místo Martina Chabady se debutu dočká kladenský Miloslav Hořava - více ZDE.

Nyní mají trenéři o složení týmu jasno. Burger se zařadí do centra řady s Irglem a Hořavou. „První zápas začne Miloš Hořava, ale Olesze bych neoznačil za třináctého útočníka. Máme třináct útočníků. Hráče prostřídáme tak, aby všichni dostali šanci,“ prohlásil asistent Radim Rulík.

Sestava oproti původním záměrům a představám trenérů doznala celé řady změn. Třeba s kapitánem Davidem Výborným počítali trenéři na post centra mezi sparťanské spoluhráče Chabadu s Hlaváčem, ale oba se omluvili. Výborný tak trénuje v neméně kvalitní formaci se zlínskými křídly Balaštíkem a Eratem. Beze změn a podle původních plánů tak zůstala pouze řada Dvořák – Prospal – Rosa.

Trenéři už tým připravují na zápas s Finskem, jímž reprezentanti ve čtvrtek vstupují do turnaje. „Finové jsou velmi bruslivý soupeř, takže se na ně musíme nachystat,“ upozorňuje Rulík. Fakt, že Finové na domácím turnaji už šest let neprohráli zápas, jej neznervózňuje: „To je statistický údaj. Finové jsou samozřejmě silní, mají motivaci. Je to jejich domácí turnaj, chtějí se tam ukázat. Proto asi několik let neprohráli. Pokusíme se tu historii pozměnit,“ řekl.

Poslední úkol před odletem do dějiště turnaje zní: secvičit přesilovky. „Skladbu pětek jsme se snažili udělat tak, aby spolu mohli hrát přesilovky. Takový záměr máme pro první utkání. Pak uvidíme, jak se nám bude dařit. Kdyby nám šly, tak bychom v tom chtěli pokračovat. Pokud by to nešlo, udělali bychom změnu, tedy nějaké speciální formace,“ plánuje Rulík.

Zatím není jisté, koho trenéři pošlou k prvnímu utkání do branky. Jedničkou sice je Adam Svoboda, ale Tomáš Duba má zase zkušenosti s finskou ligou, kde dvě sezony působil. „Máme představu, ale nejprve ji chceme oznámit hráčům. Kdo bude chytat, to se gólmani dozvědí v rámci taktické přípravy na zápas s Finskem. Ale určitě si na turnaji zachytají oba,“ řekl Rulík.

Hokejová reprezentace odletí do Helsinek ve středu v poledne a ve čtvrtek od 17.30 našeho času změří v Hartwall Areeně síly s domácím výběrem.

Jak hokejisté trénovali?
červené dresy: Židlický, Blaťák – Balaštík, Výborný, Erat
modré dresy: Pilař, Hejda – Dvořák, Prospal, Rosa
bílé dresy: Hamr, Klesla – Hemský, Mikeska, Průcha
černé dresy: Ptáček, Rozsíval – Irgl, Olesz.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze