Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podle Guta je na tahu pražský magistrát

19 2001
P r a h a - V rukou pražské radnice je nyní další vývoj situace ohledně plánované výstavby nové víceúčelové haly v Praze na Hagiboru, která by měla v roce 2003 hostit zápasy hokejového mistrovství světa. Prohlásil to předseda Českého svazu ledního hokeje Karel Gut po zasedání výkonné rady pro MS 2003 a jeho slova podpořil i další člen rady, vládní zmocněnec pro výstavbu haly Ladislav Malý. "Minulý týden investor v dohodnutém termínu předal magistrátu dokumentaci pro územní rozhodnutí. K té se nyní musí vyjádřit řada institucí a poté je možno územní rozhodnutí vydat. Vše je v rukou magistrátu," prohlásil Gut.

S jeho názorem souhlasil i Malý. "Situace s vlastnictvím pozemků na Hagiboru je složitá a magistrát, který v územním plánu s výstavbou haly v této lokalitě počítal, by teď k tomu měl zaujmout jasné stanovisko. Vláda a ministerstvo financí už udělaly maximum," řekl.

Finští investoři podle slov svého jednatele Rafaela Karpíška obdrželi od ministerstva financí požadovanou státní garanci na pozemky, která jim potvrzuje, že na vytipovaném území mohou bez obav začít stavět. Ještě před uzavřením smlouvy ale chtějí vyřešit možný problém s restituenty vybraných stavebních parcel.

"Dva pozemky nejsou ještě vyjasněny, a to brání vydání územního rozhodnutí," potvrdil Karpíšek. Multi-Areena však dala najevo, že nehodlá v tomto ohledu spoléhat na magistrát ani na Bohemians, ale chce celou věc vyřešit sama.

Státní pozemky má v trvalém užívání TJ Bohemians, která by je podle zákona měla v červenci získat do vlastnictví. V současnosti se ale uvažuje o změně zákona, a pokud se tak stane, posuzovala by se záležitost podle zákona 219, upravujícího změny majetku České republiky. Jednota by poté musela dokazovat, že na všech pozemcích jsou sportoviště.

Podle předpokládaného časového harmonogramu by mělo být územní rozhodnutí, které je základem pro udělení stavebního povolení, vydáno zhruba v polovině června. Už o měsíc dříve by však měla být zpracována projektová dokumentace pro stavební povolení a práce by pak mohly začít v srpnu.

Nová hala by měla stát přibližně dvě miliardy korun, její výstavba má trvat šestnáct až osmnáct měsíců a podle plánu by měla být otevřena v lednu roku 2003, tedy tři měsíce před zahájením MS.

Předseda svazu na loňském květnovém kongresu Mezinárodní hokejové federace (IIHF) v Petrohradu nový komplex v Praze na základě jednání s pražským primátorem Janem Kaslem přislíbil. Svoje stanovisko potvrdil rovněž minulý měsíc na zasedání předsednictva federace, ale po vleklých jednáních a stálých odkladech podpisu smlouvy mezi Tělovýchovnou jednotou Bohemians a sdružením finských investorů Multi-Areena Praha nyní Gut čelí otázkám, zda je česká strana schopna svému slibu dostát.

Generální sekretář IIHF Jan-Ake Edvinsson mu dokonce zaslal v tomto duchu dopis, na který chce Gut brzy odpovědět. "Budu členy předsednictva informovat, že jednáme o územním řízení," prohlásil. Nejbližší jednání vrcholného orgánu světového hokeje se uskuteční 22. a 23. března v Curychu. Náhradní variantu v podobě konání šampionátu mimo hlavní město pro případ, že by plánovaný projekt na Hagiboru ztroskotal, Gut odmítl.

"Proč se tím nyní zabývat, když je stále šance projekt v Praze dokončit? Podle zpracovaných studií navíc město získá na daních z příjmů od návštěvníků šampionátu kolem dvou set milionů korun," dodal na vysvětlenou.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze