Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podlešák: Útočník, který zaujal Gretzkého

20 2001
Havlíčkův Brod - Martin Podlešák si letos v létě dlouho povídal s Waynem Gretzkým, nejslavnějším hokejistou historie. "Okolo něj je ticho, čeká se, až promluví," vypráví. "Je to ohromně klidný člověk. Rozvažuje, než něco řekne." Gretzkému patří hokejový klub z Phoenixu, který si Podlešáka vybral v letním draftu NHL. Na podzim chybělo málo, aby se český útočník dostal do prvního týmu. "Řekli mi, že asi zůstanu, ale za pár dní mě poslali dolů."

Přesto má Podlešák ve Phoenixu slušnou perspektivu. Dostal smlouvu, podle které si vydělá dva miliony dolarů. Rodičům už slíbil nový dům. Slušný začátek kariéry. V příštích dnech ji může ještě přiživit. Bude hrát na mistrovství světa do 20 let v Pardubicích, kde reprezentace obhajuje dva tituly z předchozích let.

"Kluci, co hráli před námi, nám ukázali, že to jde. Věřím, že vyhrajeme, jinak bych tu nemusel být." Podlešákovo místo je ve středu útoku, ale není to klasický český centr, což znamená spíš menší hokejista, který se příliš nehrne do soubojů a nahrazuje to citem pro přihrávku a šikovností v rukou. Podlešák hraje po kanadsku.

Sedí mu souboje na tělo a odmalička je v útočné řadě od toho, aby se vracel, což je v Česku u centra neobvyklé. "V Čechách jsme zvyklí, že centr je dispečer útoku. Martin se ale spíš hodí pro kanadský styl, kontaktní hokej. Je to týmový hráč, typ pro tvrdou práci," tvrdí Pavel Hynek, asistent reprezentačního trenéra Holíka.

Už druhý rok se Podlešák protlouká Amerikou. V Tri-City ho trénoval Allan Tuer, který hrál NHL jako bitkař. "Naštěstí jsem hrál v prvním útoku, po nás chtěl góly. Ale měl v týmu šest bitkařů a ti se mlátili hlava nehlava," vzpomíná Podlešák.

Pak se přesunul do Lethbridge, kde hraje dodnes. Je to malé městečko, v němž fouká ledový vítr, padá hodně sněhu a diváci na hokeji nefandí, nýbrž se tiše dívají a pojídají popcorn. "V Kanadě jsem se naučil hrát fyzický hokej," říká Podlešák.

"Jsem velký, ale tomuhle jsem se musel přizpůsobovat. Na druhou stranu, před brankou umí stát každý." Na pohled je sice hubený, ale i tak měří ke dvěma metrům a váží skoro 100 kilo. V posilovně se nijak nevyžívá, ale nahrazuje si to na ledě. Do hry je tak nadšený, až mu to někdy škodí.

V pondělním přípravném zápase proti Pardubicím hned při prvním střídání upadl, narazil do mantinelu a natáhl si třísla. Včera byl kvůli nim na vyšetření. "Věříme ale, že bude v pořádku," ujistil Hynek.


Kdo je Martin Podlešák:
- Devatenáctiletý hokejista, kterého si letos vybral Phoenix v druhém kole draftu.
- Má být oporou reprezentace do 20 let na mistrovství světa v Pardubicích a Hradci Králové.
- V Kanadě hraje juniorskou soutěž WHL za Lethbridge.


 

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze