Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pohár trpí: ztráta a teď i pád z vrtulníku

3 2003
Ostrava - Být Stanleyův pohár člověkem, už by se z toho, jak s ním zachází na letním turné, musel rozplakat. Nejdřív ho jeho strážci omylem nechali v Torontu a do Evropy přiletěli bez něj. A před odletem z Ostravy do Znojma s ním zase nechtěně pořádně praštili o zem. Ochranná bedna se totiž před startem otevřela a slavná trofej vypadla z vrtulníku. Stanley Cup viděla Ostrava, Znojmo i Třebíč

Skoro metr a půl padal patnáctikilogramový Stanley Cup vzduchem, než s sebou praštil o beton ranveje. Mike Bolt a Walter Neubrand, kteří nejslavnější hokejovou trofej světa doprovázejí na cestách po světě, se v tu chvíli pořádně zapotili.

"Chtěli bednu s pohárem otočit vzhůru nohama, protože vespod má kolečka, která mohla poškodit sedačku ve vrtulníku," popisuje nehodu přihlížející člen ostravské záchranné služby.

Jenže bedna se nečekaně otevřela a stříbrný pohár z ní vyklouzl. Výsledek? "Trochu se jim to promáčklo," říká záchranář. Tak dopadlo rozloučení Richarda Šmehlíka se slavnou trofejí.

Na pozdějších oslavách ve Znojmě a v Třebíči, kde pohár převzal jeho spoluhráč z New Jersey, útočník Patrik Eliáš, ale nebylo poškození příliš znát. V dějinách už "otloukánek" Stanley Cup  zažil horší věci.

V roce 1905 ho opilí hokejisté z Ottawy zakopli do Rideauského průplavu a nechali ho tam přes noc, dva roky nato ho hráči Montrealu Wanderers zapomněli u fotografa a jeho matka si z něj udělala květináč.

V roce 1924 zase autobus Montrealu Canadiens píchl kolo a kvůli rezervě musel být pohár vyndán. Po výměně kola ho však řidič nechal odložený ve sněhové závěji. Jednou byl pohár dokonce ukraden a letos se zase na chvíli ztratil na letišti v Torontu.

"Stanley Cup je tak známý, že dnes už ho snad ukrást nejde. A nějaké drobné šrámy má rok co rok, po skončení letního programu se v Torontu restauruje," říká Mike Bolt, zaměstanec hokejové Síně slávy, který s trofejí absolvuje většinu cest.

Pohár leští, přenáší ho v bílých rukavičkách. Na letišti v Ostravě si je ale při zvedání Stanley Cupu ze země trochu ušpinil. A možná i pořádně propotil.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze