Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Poháru se dočkal i veterán Andreychuk

9 2004
Tampa - Uchopil oběma rukama Stanley Cup a zvedl ho nad hlavu. Dave Andreychuk, kapitán Tampy, se přece jen dočkal triumfu. Po 22 sezonách. Nikdo nečekal v NHL tak dlouho. Čtyřicetiletému chlapíkovi s uhrančivým pohledem a prošedivělými skráněmi se leskly oči. Poslední vteřiny zápasu proseděl na trestné lavici. A pak? Nepopsatelná radost.

Dlouho se s pohárem proháněl po ledě. Kamarádi z týmu se zdráhali převzít Stanley Cup z jeho rukou. Tohle vítězství patřilo hlavně jemu.

„Těžko to vyjádřit slovy,“ řekl pak před novináři. „O téhle chvíli sníte hrozně dlouho. Hlavou vám proletí všechno, čím jste kdy prošli. A teď je to tady.“

V NHL odehrál 1759 zápasů. Vstřelil 634 gólů, to je 11. místo mezi všemi kanonýry historie NHL.

Elitní zámořskou ligu začal hrát za Buffalo v roce 1982. V éře New York Islanders. Nebo pro lepší představu: v SSSR právě po zesnulém Brežněvovi přebíral moc Andropov, Spojeným státům vládl Reagan a Andreychukovu dnešnímu spoluhráči Lecavalierovi byly dva roky.

„Dave zpočátku nebyl moc dobrý bruslař, neměl ani nijak zvláštní střelu. Teď je to kompletní hráč. Dává góly, je tvrdý u mantinelu a v kabině klukům rozdává zkušenosti,“ tvrdí asistent mužstva Craig Ramsay, Andreychukův bývalý spoluhráč.

Dave dlouho zůstával věrný Buffalu. Postupně prošel i ambicióznějšími kluby, ovšem úspěch ve Stanley Cupu se mu vyhýbal.

Jeho příběh se podobal dalšímu „věčnému čekateli“, obránci Raymondu Bourqueovi. Kdo by si pomyslel, že se Stanley Cupu dočká právě v Tampě, ve skromném floridském klubu?

Snad ani Andreychuk ne. Přesto z Tampy neutekl za lepším, i když měl tu možnost. Po Andreychukově první sezoně v Tampě generální manažer Jay Feaster zvažoval: Mám ho vyměnit?

Zavolal přímo hráči, který byl zrovna na golfu. „Chceš jít pryč?“ ptal se Feaster.

Andreychuk měl zrovna po vydařené ráně na dvanácté jamce. Dlouho neotálel: „Nechci. Ještě jsem v Tampě nedodělal svou práci.“

Zůstal. Uplynuly jen dva roky a Andreychuk dovedl partu mladíků z Tampy až ke Stanley Cupu.

„Miláčku, dokázal jsi to,“ pošeptala mu do ucha manželka Sue, když se za ním po sedmém finále prodrala přes jásající davy.

Byl to jeho poslední zápas? O tom se ještě musí doma poradit.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze