Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pohřeb Hlinky viděl Gross i Herzigová

25 2004
Litvínov - Za podobného náporu fanoušků jako při včerejším rozloučení s Ivanem Hlinkou v Praze se dnes konal pohřeb této hokejové legendy v Litvínově. Po smutečním obřadu, kterému byli přítomni jen Hlinkovi nejbližší, proudily do síně městského hřbitova davy lidí víc než hodinu. Přítomen byl i premiér Stanislav Gross.

Za účasti předsedy vlády se konalo poslední rozloučení s hokejovým trenérem Ivanem Hlinkou. Před polednem se na nebi nad Litvínovem zjevil vrtulník a za několik minut už premiér Gross vcházel do obřadní síně městského hřbitova. 

Mezi zhruba padesátkou pozvaných byli i jiné osobnosti: herec Josef Vinklář, zpěvák Petr Janda nebo topmodelka Eva Herzigová, která ze severočeského města pochází.

Přišli i někdejší litvínovští hokejisté jako třeba Jiří Bubla, Jordan Karagavrilidis, Petr Rosol, i současní hráči Robert Reichel, Jiří Šlégr a Martin Ručinský, kteří se omluvili z přípravy národního týmu na Světový pohár. Někteří hosté se už dovnitř nevešli, třeba někdejší kouč Slavomír Lener nebo starosta města Karel Zdražil.

Účastníci pohřbu vyslechli hymnu v podání pěvce Národního divadla Františka Černého i smuteční řeč obránce Jiřího Šlégra a herce Josefa Vinkláře, podobně jako při úterním obřadu na pražském Žofíně - o rozloučení s Hlinkou v Praze více ZDE. Zazněly písně Věry Špinarové, bratrů Nedvědových, skupiny Elán i písničkáře Jarka Nohavici.

"Ivan byl jeden z nejlepších lidí, jaké jsem kdy v životě poznal bez ohledu na jeho
slávu a úspěch. Byl obyčejný jako krajíc chleba a hrnek čerstvého mléka. Byl to Čech až na půdu, byl to kamarád jako zvon," pronesl dojatý Vinklář.

"Promiňte, nemůžu mluvit," omlouval se novinářům po obřadu Robert Reichel, kapitán národního týmu. "Ty pocity se nedají vyjádřit slovy, vždyť já znal pana Hlinku od svých pěti let," klopil hlavu další reprezentant Martin Ručinský.

Po skončení zhruba čtyřicetiminutové tryzny se brány obřadní síně otevřely veřejnosti. Před městským hřbitovem tou dobou už čekaly tisíce lidí, kteří ještě dvě hodiny po začátku obřadu proudili dovnitř uctít památku muže, jenž tolik proslavil nejen český hokej, ale i litvínovské město.

"Ivan Hlinka vždycky dával důraz na mládež. V tom mu teď musíme pomoci," řekl k odkazu slavného kouče jeho hokejový žák Jiří Šlégr. "Rozdával radost lidem a my teď budeme pokračovat v jeho cestě."

Předseda vlády Stanislav Gross nese věnec k rakvi Ivana Hlinky na pohřbu hokejové legendy v Litvínově.

Tisíce lidí zaplnily 25. srpna areál a okolí hřbitova v Litvínově, aby se poklonily památce trenéra hokejové reprezentace a spoluobčana Ivana Hlinky.

Mnoho věnců zdobilo rakev proslulého hokejového trenéra Ivana Hlinky na pohřbu v Litvínově.

Uctít památku Ivana Hlinky přišly při jeho pohřbu na městském hřbitově v Litvínově tisícelidí.

Paní Liběna Hlinková na pohřbu manžela v Litvínově.

Maminka zesnulého Ivana Hlinky na pohřbu v Litvínově.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze