Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

OBRAZEM: S Gutem se přišly rozloučit desítky hokejových osobností

13 2014
Desítky osobností minulosti i současnosti se přišly rozloučit s bývalým reprezentačním obráncem, úspěšným trenérem a dlouholetým předsedou hokejového svazu Karlem Gutem. Výrazná postava československé a poté i české hokejové historie zemřela v pondělí 6. ledna po delší nemoci ve věku 86 let.

Na pohřbu ve Velké obřadní síni krematoria v Praze - Strašnicích mu hold vzdali jeho někdejší svěřenci v národním týmu i ve Spartě, se kterou spojil podstatnou část kariéry. Čestnou stráž drželi František Pospíšil, Vladimír Martinec, Jiří Holík, Jan "Gusta" Havel, Jiří Kochta a Jaroslav Šíma.

"Byl to výborný člověk a všem nám bude chybět," podotkl současný předseda ČSLH Tomáš Král, který na pohřbu přednesl projev. "Karel Gut byl všeobecné respektovanou osobností našeho i mezinárodního hokeje. Desetiletí, v němž stál v čele svazu, bylo nejúspěšnějším obdobím našeho hokeje a vděčíme mu za mnohé," poukázal Král na roky 1994 až 2004, kdy stál Gut v čele českého hokeje.

Jako hráč a kapitán národního mužstva se Gut zúčastnil tří zimních olympijských her a šesti světových šampionátů, z nichž má tři bronzové medaile. V roce 1955 byl vyhlášen nejlepším obráncem mistrovství světa. V reprezentaci sehrál 114 utkání, ve kterých zaznamenal 34 branek.

Někdejší vynikající obránce je členem Síně slávy Mezinárodní hokejové federace (IIHF), do které byl uveden v roce 1998, i Síně slávy českého hokeje, v níž se ocitl o deset let později. Člen klubu legend Sparty má za sebou i úspěšnou trenérskou kariéru, v letech 1976 a 1977 dovedl společně s Jánem Starším národní tým k titulu mistrů světa. Řadu let byl i ústředním trenérem hokejového svazu.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze